Dieta disociata de 90 zile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Am si eu o intrebare in ziua de proteine am inteles ca se maninca 1 felie de paine.Paine neagra sau se poate minca si paine alba?
Am inceput si eu de azi cura ,asa ca am nevoie urgenta de un raspuns!


Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

am si eu mai multe intrebari:

1. mic dejun nu se ia, nu ?!
2. la legume - se poate folosi ulei la pregatirea lor sau nu? cre' ca intrebarea e cam timpita intr-un fel, da' m-a indus in eroare faza cu ouale din ziua 1: se pot consuma fierte sau prajite (adica cu ulei, nu?!), da' salata trebuie consumata fara ulei ? deci ... ouale mai bine fierte , nu ?!
3. o felie ciocolata menaj - adica? un pastratel sau cum? ce inseamna "o felie"?
4. la ziua de fructe se pot consuma inclusiv banane, struguri dulci, pere etc.?
5. dupa dieta propriu-zisa urmeaza vreo perioada de stabilizare (ca la Montignac)? cum se reia alimentatia normala fara sa pui pe tine ce-ai dat jos?

multumesc mult si la cit mai putine kg!







Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

si tot eu :
1. la ziua de proteine: 3 oua toata ziua sau 3 oua dimineta si 3 oua seara?
2. daca optezi pt varianta cu oua, mai poti maninca lactate sau nu?
3. ce inseamna mai exact "salata"? salata verde sau orice fel de4 salata (rosii, castraveti, varza, telina etc.) in cazul 2 - astea nu-s legume?! (ca in ziua 3)
4. ce insemana mai exact "supa"? (fiertura de legume si/sau carne?)
5. la ziua de legume merg si legumele "albe" (fasole uscata, cartofi ...)?

mutumesc !!!!!






Mamicile tin copii in brate o vreme, dar ii tin in inima pentru totdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Salut!
Scuzati-ma, nu am mai intrat pe forum de ceva vreme, dar sper ca nu e tarziu sa va raspund acuma.

Eu tin cura deja de o luna si jumatate, aproape doua (nu mai stiu exact...) si am dat jos 6 kg. In prima saptamana am scapat de 3kg, si de atunci cam 1 kg pe saptamana... Merge greu, dar eu nu cred in curele miraculoase.

Incerc sa va raspund la intrebari:
Teo:
- la mic dejun se mananca doar fructe (2-3 mere, banane, 1 gref, jumate de pepene galben etc). la inceput mi s-a parut greu pt ca eram obisnuita sa mananc mai mult dimineata, dar acum e ok
- la legume poti folosi ulei, dar eventual numai la calirea cepei si dupa aia amesteci cu celelalte legume fierte
- scrie ca ouale pot fi si prajite, in ulei banuiesc si eu, dar eu am mancat doar oua fierte
- ciocolata de menaj - eu nu am putut manca mai mult de 1 'patratel' din ala mare. in orice caz, eu am gasit un baton pt slabit din ciocolata vegetala si cu fibre, Fibrobar, si de ceva vreme numai din asta mananc (in fiecare zi un baton), costa vreo 15.000
- orice fel de fructe se pot manca
- dupa terminarea regimului, in primul rand trebuie sa continui sa mananci disociat, dar nu f exagerat. adica, sa nu mananci carne cu cartofi sau orez, ci doar cu salata. cred ca dupa 90 de zile nu va fi greu. in al doilea rand pentru inca 90 de zile la micul dejun trebuie sa mananci doar fructe
- la ziua de proteine eu fac asa: mananc carne si lactate (lapte, branza slaba, iaurt) sau 3 oua toata ziua (deobicei le mananc pe toate la pranz) si lactate. nu combin ouale cu carnea
- salata = salata de cruditati (fara ulei)
- supa = supa de legume, sau chiar supa de carne, doar zeama
- si in ziua de legume poti manca orice fel de legume/zarzavaturi inclusiv fasole si cartofi

Jubica, e de preferat painea neagra, nu numai pt ca contine mai putine calorii, dar e si mai sanatoasa.

Din pacate alcoolul nu este admis. Cred ca de aia slabesc eu mai greu pt ca mai pacatuiesc din cand in cand... Nu pot sa ma abtin, cand ies cu prietenii 1-2 ori/saptamana, sa nu mai beau o berica, sau un screw-driver... Eu sunt mai pofticioasa de fel, cand e vorba de dulciuri, produse de patiserie, si mancare buna... dar reusesc sa respect cura asta in proportie de 80%, ceea ce in comparatie cu celelalte cure pe care le-am tinut este mai mult decat bine.
Kim, sunt de acord cu tine, si mie mi se pare cam exagerat sa spui ca cura asta schimba metabolismul in mod miraculos. Dar, sa stii ca eu am avut niste obiceiuri proaste in alimentatie (mancam tot felul de tampenii, neregulat), duceam o viata sedentara (lucrez la birou, ore multe suplimentare etc) si de cand am inceput cura, si in paralel merg de cel putin 3 ori/saptamana la sala, ma simt incomparabil de bine. Miscarea este extrem de importanta, si pe mine ma ajuta mult sa ma relaxez psihic, si sa alung stresul, plus ma simt mult mai 'puternica'

Sper ca am reusit sa va lamuresc, dar daca mai e ceva puteti sa ma intrebati.

Pupici



Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Kim,
Am uitat sa iti raspund: eu mananc de 3 ori pe zi, dar intre mese daca mi se face foame mai bag cate-un fruct sau cate o juma' de fibrobar.

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Mai, eu daca mananc numai fructe dimineata ma doare stomacul ceva de speriat!! Ce sa fac?

Neaparat trebuie sa rontai o paine prajita sau o cereala, altfel e chin.

Si a doua intrebare: cat de slabeste in 90 de zile in medie? Cam 20 de kg am inteles, e corect?

Mercic,

Smilla


Curiozitatea ii impinge pe unii sa descopere America si pe altii sa asculte la usa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Pai, cumpara ceva biscuiti dietetici sau digestivi care absorb acidul de la fructe, dar nu exagera.
Cred ca daca te tii de regim 100% si ai de unde da jos, poti slabi inrte 15-20 kg. Una dintre cunostintele mele a terminat cura in primavara (martie?), a slabit 21 kg si inca se mentine. Celelalte tipe, care nu erau chiar asa supraponderale au slabit intre 12 si 15 kg. Nu e garantat nimic... eu am slabit doar 6 kg in 7 saptamani. Am 1.63 si acuma am 62 kg. As mai vrea sa dau jos macar 6 kg.

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Gabi_i, vin si eu cu niste intrebari, ca mi se pare f. interesanta cura asta.
1. Tu mancai la ziua de proteine la pranz cele 3 oua si seara tot 3 oua ? Ca am citit ca trebuie mancat si la pranz si seara la fel.
2. Conteaza ora la care mancam seara ?
3. Ce cantitate de legume sau paste se mananca ? La carne ai precizat 200g si la restul nu scrie nimic.
4. Aceasta dieta se tine in continuu timp de 90 de zile si dupa ce se termina se mai mananca 90 de zile doar fructe la masa de dimineata si disociat in rest ?
5. La ziua de proteine se mananca ori carne, ori 3 oua in total intreaga zi(sau 6 ?!), ori lactate ? Sau le putem combina ?
Saru-mana de raspunsuri, ca tare as vrea sa schimb dieta de acum (m-am apucat de aia cu ciorba de varza, dar am mai tinut-o si chiar daca am rezultate cu ea, as vrea sa reusesc o mica schimbare de metabolism).
In rest inteleg ca n-avem voie nimic alotceva. Tu cum ai reusit sa nu bei sucuri de fructe ? Ca eu de alcool nu as duce dorul dar mi-e dor de sucuri.
Si chiar ai tinut ad literam regulile ?
Bafta multa inainte si sa reusesti sa-ti atingi scopul.

Ana


Annablue si Adita 1.11.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Salut Ana,

Din nou imi cer scuze, ca vin tarziu cu raspunsul.

1. Doar 3 oua pe zi (eu in ziua aia mancam ori numai carne, ori oua in combinatie cu lactate: lapte, iaurt, branza, telemea)
2. pai... ultima masa pe zi la 18, sau in cazuri de 'extrema urgenta' max la ora 20
3. legume mananc cat pot, iar paste in jur de 250g/zi aproximativ. Poate e mult sau putin, nu stiu, dar eu nu vreau sa rabd de foame
4. DA
5. vezi pct 1
Sucuri de fructe beau multe in ziua de fructe, si chiar si in cea de legume (poate nu e bine, dar nici eu nu pot fara).
Din pacate nu reusesc sa tin cura exact cum scrie in 'reteta' si probabil de aia nici nu slabesc in ritmul in care au slabit cunostintele mele care au tinut cura. Cateodata mai pica o inghetata, sau o praji, sau mananc o pizza nu numai cu rosii ci si cu un pic de porumb, sau ciuperci etc(fara carne sau mezeluri). Sau, s-a mai intamplat sa mananc un gratar seara (daca mergeam la picninc) chiar daca nu era ziua de proteine, dar asta este... Important, pana la urma, este ca acum mananc mult mai sanatos si m-am dezobisnuit de chipsuri, ciocolata sau alte dulciuri, cola, etc, in portii aproape zilnice. (Numai de tigari nu reusesc sa ma las)
Singura chestie pe care nu o pot tine este ziua in care ar trebui sa beau numai apa. Nu pot. Mi se face rau dupa 12 (atunci mananc deobicei pranzul), si e musai sa mananc ceva.

Va pup



Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Pentru fetele care tin aceasta cura,

Am intrat pe pagina de FAQ (abia acuma amgasit-o) a sit-ului de pe care am luat aceasta dieta, si am gasit niste chestii care ne pot fi de folos:

1. Pastele, pe langa rosii, bulion si pesto (inca nu stiu ce e pesto...?) se pot manca si cu legume fierte
2. Cantitatea de ciocolata de menaj - 1 patratel mare sau 3-4 patratele mici (rand)
3. In ziua de fructe se pot manca si fructe uscate si alune, migdale, fistic in cantitati nu foarte mari
4. Pizza - se poate manca o pizza de marime normala sau 2 felii MARI
5. Intre pranz si cina se pot manca fructe (2 max) dar la 4 ore dupa pranz si cu cel putin o ora inainte de cina.
6. In ziua de proteine se mananca supa de carne (nu de legume)
7. Cantitatea de paste/legume consumata - o portie normala (o farfurie nu foarte plina)
8. Alcool - se poate bea cateodata un pahar de vin, daca se poate in ziua de carbohidrati. Alcoolul este un carbohidrat, si se descompune la fel cu celelalte.

Pupici

Gabici
'I tried to sniff coke once...the ice cubes got stuck up my nose!'

Mergi la inceput