A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jone spune:

cam tarziu am descoperit subiectul.
am cateva intrebari in special ptr cele care au in cta sau imprejurimi constructie:
cam cat costa sa ridice parter + tavan cam pe o suprafata de 100 mp?
casa trebuie sa fie p+e+m

ma gandesc ca mi-e mi sa parut ca ne-a luat cam mult cand au turnat fundatia.cam vreo 60 mil si nici nu au facut treaba ca lumea decat dupa multe certuri.

acum trebuie sa cautam sa ne ridice si restul?

de fapt ash fi vrut un pret la tot adik sa ridice parterul, tavanul, etajul, si mansarda care este doar jumatate din suprefata etajului ptr ca restu e balcon.

voi in interior ati pus pereti de rigips? sunt mai ieftini?

voi cum v-ati descurcat cu meseriasi? ptr ca e tare greu sa gasesti oameni care sa te intelegi cu ei, ptr ca daca dai un ban ar trebui sa faca si treaba nu sa stai sa le zici tu ce sa faca.
(cumnatul meu a trebuit sa studieze in amanunt din carti cum se face o fundatie )






jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

am si eu aceeasi problema! in primul rand poate ne poate explica cineva pasii de dupa obtinerea terenului pana la construirea casei..dar asa ca pt incepatori, daca are cineva timp..

cu scoaterea din circuitul agricol cum se face si cat costa?

in al doilea rand...aveti vreun arhitect pe care l-ati recomanda ( raport calitate/pret )..si cam cat v-a costat proiectul??

m-ar interesa si o echipa de constructori pt o casa in jud Dambovita!- regie proprie adica!( am cautat pe net dar sa faci casa cu o firma specializata e super scump!)

va rugam dati-ne o mana de ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Mirela, casuta noastra de vacanta la care visam tot in jud Dambovita va fi, mai exact in Runcu. Deocamdata am luat terenul, am trantit o "magazie" de lemn locuibila vara si acum adunam ca furnicile date despre preturile zonei. Noi o s-o facem cu oameni din sat (mana de lucru e ieftina si au experienta), se cer cam 200.000 de lei pe ziua de lucru, fara mancare, dar evident ca e recomandabil sa-i platesti la lucrare. O vom face din piatra de rau (preturi: 250-400.000 m), iar mansarda din lemn. O caruta de nisip, care ajunge la 3 saci de ciment, costa cam 150.000. La lemn inca nu m-am lamurit caci e musai sa fie bine uscat si atunci preturile difera.
In ceea ce priveste actele, avizele, trecerea din faneata-intravilan in construibil (cam 700.000 lei taxa) de astea toate ne-am ocupat impreuna cu cei de la primarie.
Ce sfat iti dau: oamenii aia chiar stiu ce inseamna 100.000lei! Incearca sa gasesti pe cineva de incredere in zona sa-ti recomande preturile corecte, si o sa ai surpriza sa constati ca e mult mai ieftin totul decat iti planificasesi.
Ma bucur ca ne-am nimerit amandoua in zona aia, mai schimbam impresii... Daca mai aflu una-alta iti zic.
Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelas76 spune:

KARULA, ce bucurie mi-ai facut! O sa te exploatez!...noi vom fi in Branesti, care e la 2 km de Pucioasa! Deci cred ca suntem aproape! De care primarie apartii? Poti sa-mi dai niste detalii eventual pe pm cum v-ati descurcat acolo si ce a trebuit sa faceti? Te rogggggg! ca inteleg ca deja ati rezolvat problemele cu avizele! Cam cat timp v-a luat aceasta faza?Ati facut planul la arhitect?? Cam cat v-a luat?

Si noi vrem sa folosim toate resursele locale ( nisip, piatra de rau, etc...)...si te rog da-mi mai multe pe pm si despre constructori..ca inteleg ca deja i-ai gasit in sat! Poate ei cunosc si altii de incredere!, eu nu cunosc oameni in zona! Ti-au spus si cam in cat timp o sa ridice casa? Noi vrem macar la rosu deocamdata!

Ce vrem noi : o casa cu amprenta cam de 80 mp, parter ( hol, bucatarie, living, grup sanitar, camera "tehnica", debara ), etaj ( 3 dormitoare si o baie ) si mansarda necompartimentata. Tu cam ce vrei?

scuze de atatea intrebari dar vom fi "vecine" asa ca...

PS noi vrem sa mergem in week end acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

of!numai raspunde nimeni aici?

ca am gasit pe unii care vor sa ne ia 110 mil pe faptu ca ridica parte si etaj fara peretii interiori

jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

quote:
Originally posted by jone

of!numai raspunde nimeni aici?

ca am gasit pe unii care vor sa ne ia 110 mil pe faptu ca ridica parte si etaj fara peretii interiori

jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png



Scuze, eu ar trebui sa-ti raspund, caci ai prefera preturi si sfaturi din zona!
Am inteles ca aveti deja fundatia, iar acum vreti sa ziditi casa, adica peretii, placa intre etaj si parter, si apoi mansarda.
Ce fel ai in proiectul de executie? zidarie portanta cu stalpi de rezistenta? Daca vreima interesez, sau te pun in legatura ce meseriasii pe care-i stiu eu. Voi purtati o discutie cu ei si luati hotarare. Nu se poate spune un pret fix. Unde ai santierul, in ce cartier?

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

of!deja ia luat pe aceia.imi vine sa mor!le-am zis ca sa cautam si sa mai intrebam si pe altii, dar cumnatul meu care se ocupa de toate celea pleaca in noaptea asta si nici nu am apucat sa vorbesc cu el.
habar nu am ce o sa iasa.
multumesc oricum cristina.
poate la toamna cand o veni sotu' te apelez din nou.
daca nu te superi.

ps. era in eforie sud constructia.

jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

ESTE, nu "era in Eforie sud constructia"! Adica sa fie, sa iasa bine, sa fiti multumiti! Hai nu fi dezamgita, trebuie sa fie bine!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Tema de lamurire pentru zilele urmatoare!!!!!
Salvati-ma cu sfaturi, va rog! Ce ati auzit in jurul vostru sau stiti din experienta voastra....

TAMPLARIA CASEI

1. nu ne permitem lemn stratificat si vom alege PVC colorat(nuanta de stejar);
2. ce profile: GEALAN, SALAMANDER, VEKA, REHAU, DECEUNINCK, ACTUAL????

pana acum am luat oferte de la Gealan, Salamander, iar cei ce utilizeaza profilul Actual, ne bat la cap, ca sunt ei cei mai buni... ultima aparitie(3 garnituri, 3 randuri de geam...)

Vreau parerile voastre!

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

noi mai avem pana sa ajungem acolo.
te referi la geamuri si usi?

sotul meu viseaza sa punem din lemn totul.

zici ca e mai scump?

ps.e in eforie sud.si ieri am aflat ca cumnatul meu nu i-a zis lu maicasa ce a stabilit cu inginerul caer urmeaza sa vina,si a plecat fara sa imi zica macar mie care e stadiul lucrarilor

jo si alexandra

campania impotriva soferilor care parcheaza aiurea pe trotuar.
******************
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10722;30/st/20050206/n/alexandra/dt/7/k/18cf/age.png
******************

Mergi la inceput