A mai construit cineva casa!?! (4)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Buna fetelor,
Nu v-am mai citit de mult, de cind am plecat de acasa nu ma mai gindesc asa des la casa.
E parasita saracuta pina anul viitor cind reincepem nervii si finisarile!

maurice eu zic ca pretul e foarte bun , de fapt depinde citi m2 ai .

Noi am negociat toata casa si am reusit sa o facem la rosu doar cu o echipa de muncitori, cred ca sunteml tare norocosi , desi am avut si noi multe meciuri cu ei.

Acoperisul , de fapt acoperisul si ziditul pe laterale, a fost 1500 euro.

Dupa ce au terminat etajul ne-am cam certat cu ei fiindca desi aveam o foaie in care scriam de fiecare data cind le dadeam ceva bani (normal trebuia sa le dam 500 euro pe saptamina - bineinteles daca lucrau de 500 - dar de obicei cereau mai maruntit si nu asteptau sfirsitul de saptamina) si ii puneam sa semneze, cind sa le dam restul de bani pentru etaj nu au mai recunoscut ca au primit 600 de euro!!
Asa ca m-am pus sa caut alta echipa pentru acoperis si mi-a cerut daca tin bine minte 220 000 lei /m2 stiu ca am socotit ca daca ii schimbam ne costa 2000 euro si nu cred ca echipa aia mi-a socotit in pretul asta si zidirea laterala ci doar acoperisul!
Asa ca pina la urma am continuat cu ei, i-am lamurit in ce zi si in ce imprejurari le-am dat cei 600 de euro (ne-au cerut inainte pentru Paste!) si ca atunci nu am mers cu foaia sa imi semneze si am trecut apoi pe foaie!




http://fr.photos.yahoo.com/ph/dia_codat/my_photos

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Maurice, noi am luat vreo 8-10 distribuitori de lindab si le-am trimis planul acoperisului, inainte ca asta sa existe , pt ca au avut o oferta speciala pe la inceputul verii. Fiecare a venit cu alta masuratoare - pretul depinde de cum fac ei montajul, ce pierderi exista, nr de suruburi etc etc. Erau diferente mari de la unul la altul, i-am ales si noi pe unii de mijloc care pareau mai profi si ca abordare. Tabla a reprezentat cam jumtate din pret, restul - accesorii, jgheaburi/burlane + 2 ferestre velux. Am platit cam 140 mil + 550 EUR manopera la negru. In afara de asta noi am mai cumparat vreo 20 kg cuie si niste sipculite pe care fixeaza ei tabla. Cei drept, cum am terminat acoperisul au si venit la montaj. Intai nu le-a ajuns sipca, i-am rugat pe ei sa cumpere ce mai aveau nevoie; dupa aia s-au crizat ca nu avem curent - le-am facut rost de un generator din vecini, dar pe care l-au lasat mergand si cand lucrau, si cand nu lucrau, asa ca am mai platit si acolo cam un rezervor de benzinaSi, mai nou, nu le-a ajuns nici tabla, sunt diferente mici, de cm la coama, dar pt alea m-au pus sa mai cumpar inca 22 mp de tabla si ceva accesorii (suruburile astea-s scumpe rau), care cu manopera cu tot mai costa vreo 15 mil. Or avea si ei dreptate, dar eu acum sunt la faza la care am impresia ca toti vor sa ne fure. Mai ales ca sotul meu e plecat, de o vreme ma ocup singura de casa si pe bune daca nu toti speculeaza asta. Par si f tanara cei drept, si in loc sa ma trateze ca si client, ma iau drept pushtoaica. Am mai avut un show si cu un instalator....a urlat la mine si m-a facut cu ou si cu otet pt ca am indraznit sa-i sugerez sa se apuce de treaba inainte sa tencuim casa, ca daca tot are de gaurit pereti si diverse...vai ce mi-a facut pt ca ii dau eu lectii, lui care are 30 de ani de experienta. Ei bine, l-am trimis sa cante la alta masa si am gasit altul, mai tanar si mai putin arogant...deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

eee, gardul nostru e din placi, am ajuns la concluzia ca manopera plus materiale ajungeam tot la pretul asta. Sunt placi clasice, doar ca are ca niste solzi din constructie, imita caramida.
O sa pun poze!
Pupici!

Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

CRISTINA si eu vreau sa vad pozele.
nu am mai scris aici ca eram suparata tare cu casa si inca mai sunt.
ai fost multumita de cei care au pus instalatia electrica?dar cei cu instalatia sanitara?
daca ai un nr de telefon si se poate, te rg frumos poti sa mi-l dai.
si gardul mai exact din ce este facut?
de abea astept sa pui pozele.
o sa pun si eu poze la casa dar inca mai am sufletul indurerat.
va pupik.



jo si alexandra


*********
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vulpitzayam spune:

Fetelor.......am si eu o rugaminte.......faceti o lista aproximativa cu cheltuielile voastre de pana acum?In mare ma refer........Ms mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Multumesc pentru raspunsuri!
Deborah77, eu te inteleg perfect la faza cu furatul, si noi avem paranoia asta, privim suspiciosi orice muncitor/furnizor/alta fiinta ce are legatura cu domeniul constructiilor. Azi am chemat un cunoscut sa ne faca o oferta de pret pt tencuitul exterior si interior si cand l-am auzit si pe asta cu: uau, cat e de muncit la voi, nu e nimic drept, ia uite si acolo ce strambatura ..... L-am calmat repede si i-am spus ca stim si noi destul de bine ce e stramb si ce nu. Iar cu instalatorul tau buclucas, ce sa zic ...bine ca ai scapat de el. Tevile de instalatii se fac inainte de tencuiala ca sa nu o mai strici apoi. Mai spune-mi te rog ce suprafata are acoperisul tau?
Crixia, m-ai facut curioasa si cu gardul. De unde ai cumparat placile astea de gard, si cum se numesc exact? Si ...POZE!
Jone, ce ai patit cu casa? Varsa-ti aici naduful, sa te mai racoresti si sa invete si altii . Si eu am fost tare suparata, dar uite ca se rezolva toate problemele, trebuie sa perseverezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Maurice, habar n-am ce suprafata are acoperisul. Tot ce stiu ca am cumparat initial 148 mp de tabla, la care s-au mai adaugat 22 acum. O buna parte sunt pierderi.
Noua echipa pt finisaje se va apuca curand. Aseara mi-au venit si cu un electrician nou, care s-a crizat cand a vazut ce a facut primul - numai zig-zag-uri de cabluri pe pereti, mai ales in bucatarie - si veea sa repozitioneze cablurile vertical, ca sa putem agata si noi o mobila, un tablou, un cui. Usa de la intrare trebuie sa vina, dar spatiul lasat e mult mai mic. Si mai sunt o groaza de mici probleme...
Nu stiu ce sa zic cu instalatorul nr , inca astept oferta lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

N-am raspuns la o intrebare - tabla lindab se face la noi pe soseaua de centura, au o fabrica acolo; inainte erau probabil importuri din suedia. Or fi si din alte tari, dar alte table, nu cred ca tot Lindab.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

NU DATI CU PIETRE! AM SA PUN POZEE, DAR CHIAR NU AM TIMP SA AJUNG LA SANTIER! COORDONEZ DE LA DISTANTA, TATA E ACOLO SI VB LA TELEFON PT ORICE PRB!
PANA LA SF. DE SAPTAMANA O SA PUN POZE CU GARDUL SI CASA CU NOUA FATA!
JONE, O SA-TI DAU NR. DE TEL ALE ELECTRICIENILOR SI INSTALATORILOR!


Racushoarele Cristina& Alexia - Maria
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

multumesc mult de tot.
astept ca nu e graba.
stai linistita.esti deschizator de drumuri ptr mine



jo si alexandra


*********
pierdut manual de instructiuni ptr cresterea copilului!cine il gaseste sa il traduca din limba bebeilor in limba mamicilor.

Mergi la inceput