Placenta praevia -> placenta accreta

Placenta praevia -> placenta accreta | Autor: ochinegri

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,
am evitat sa ma "laud" cu noua mea sarcina .... stiam eu ca n-o sa fie fara probleme.
Dar .... am depasit asteptarile tuturor la capitolul belele.
IMPORTANT: nu generalizati, cazul meu are particularitati clare ... deci asta nu inseamna ca vi se poate intampla si voua.
(varsta=35 ani, cezariana anterioara, col incompetent, sarcina pierduta)

Am deja cerclaj. Am ureaplasma (se incerca tratament cu eritromicina).
Placenta inserata chiar pe deschiderea colului. 16 saptamani.

Doctorii zic ca ..... va fi probabil un diagnostic de praevia (greu de crezut ca placenta va migra de tot).
Teama lor este ca va fi si o placenta accreta (probabilitatea data de ei 50 %, pe internet am gasit 2 din 3, cauza=cezariana anterioara), adica lipita bine, eventual anterioara (deci nu pot taia prin locul vechii cezariene).
M-au avertizat ca o sa am probabil nevoie de sange si s-ar putea sa fie cazul de histerectomie, probabilitate mare de copil prematur.

Are cineva vreo idee ..... pozitiva. Tare mi-ar prinde bine niste incurajari .....

Multumesc.

Lili

PS: BB e bine.
PPS: Ma tratez la Mount Sinai (High Risk Prenancy Department) - Toronto.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Lili, nu stiu, nu ma pricep....dar am sa ma rog pentru voi sa fie totul bine!!

Nu se stie niciodata cum reactioneaza organismul...uite, Gandacelu a avut colul deschis toata sarcina si la sfarsit s-a inchis!! Deci...cu spreranta inainte!!
Doamne ajuta!



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Uite, iti vin eu in ajutor cu o idee pozitiva. In primul rand, la 16 saptamani NU se pune diagnostic de placenta praevia; se pune diagnostic de placenta jos inserata. Diagnostic de pp se pune in trimestrul III. Explicatia: atunci se formeaza istmul uterin, moment in care o placenta jos inserata are toate sansele sa migreze in sus. Astfel, o placenta centrala, ca a ta, poate deveni f bine o praevia marginala, caz in care daca fatul este in prezentatie craniana se poate realiza nasterea naturala. Intr-adevar, incidenta pp este mai mare la femeile peste 35 de ani dar ti-am spus, nu e obligatoriu sa ramana asa. In al doilea rand: in cazul tau, riscul de placenta accreta e mai mare nu din cauza ca ai avut anterior cezariana, ci din cauza ca ai o placenta jos inserata; sa presupunem acum ca intr-adevar vei avea accreta: sa dea Dzeu sa ai un copil sanatos, asta e, ti se va face histerectomie dupa ce vei naste, dar vei avea un mostenitor care iti va aduce bucurie cat pt 5 copii (in caz ca ai fi vrut sa mai faci inca 4 bb-lusi...). Daca vei avea placenta inserata anterior: no problem, se poate face si asa cezariana, e drept ca este putin mai dificil pt ca vor trebui sa treaca si prin placenta, dar lasa-i pe ei sa munceasca; ei sunt cu bisturiul, tu nu trebuie sa-ti faci probleme. Si eu am avut placenta tot jos inserata la inceput si a migrat bine merci, si eu am avut placenta anterior situata si medicul meu mi-a zis ca daca totusi va fi nevoie de cezariana va fi putin mai dificil de efctuat tehnic, dar se va face; n-a fost cazul, am nascut f usor o printesa superba. Deci se poate; totul e sa gandesti pozitiv, sa ai incredere in Dumnezeu si in medici.
Mult succes!

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Update la 29 saptamani.
- placenta previa totala, din spate in fata si acopera vechea cicatrice si ..... evident tot orificiul colului
- RMN a confirmat o placenta acreta fara a fi percreta/increta .... sa speram .....
- sangerare mare la 28 saptamani

In rest, daca permiteti ironia ... sunt bine.
In cazul meu se prevede o histerectomie ... si restul e neclar ...

Numai bine la burtici !

Lili

PS: era sa uit .... RMN e o chestie groaznica. Tubul e foarte stramt si in cazul meu a durat 1 ora si 15 minute. Face un zgomot groaznic .... Am inteles de ce se ofera sa te sedeze inainte de RMN ... dar prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Draga ochinegri! Eu nu pot sa te ajut cu placenta , in schimb eu am infectie cu Ureaplasama de 4 ani.Deci am o infectie grava, caci am avut in trecut dureri si usturimi ingrozitoare , pana sa ajung in Bucuresti la un medic bun.Acum sunt insarcinata in 13 saptamani...dar infectia tot este. Eu am luat Sumamed (= azitromicina) care este fff scump.In schimb a aparut varianta mai ieftina Azitrox care se si compenseaza de catre med. de familie.Nu numai ca medicul mi-a spus, dar m-am si documentat pe net ca fiind cel mai bun medicament existent ( azitromocina) pana acum pt, astfel de bacterii. Vestea buna este ca merge si pe sarcina f bine si nu are efecte atat de nasoale ( greata) ca si eritromicina.
Incearca sa vorbesti cu medicul tau si ia cat mai repede Azitrox 1 la 48 ore ca e fff bun.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Scuze , nu am vazut ca nu esti in Romania!
Cauta componentul Azitromicina ( care se zice cam la fel) si la tine in tara, ca sigur gasesti. Eu am vazut pe net ca se gaseste in America si peste tot, deci documenteaza-te , ca e fff bun pt. a stopa efectele bacteriei.
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Draga ochinegri, imi pare rau ca lucrurile stau asa cum stau, dar ia si partea pozitiva a lucrurilor. Esti deja la 29 de saptamani, fiecare saptamana pe care o vei castiga de acum incolo va fi pretioasa pt dezvoltarea lui bb. Desi probabilitatea de a duce sarcina la termen este mica, esti in Canada, deci intr-o tara care salveaza si prematuri de 24 de saptamani, deci sansele ca bble tau sa fie sanatos sunt mult mai mari decat daca ai fi nascut prin alte parti... Iti doresc din tot sufletul sa se termine totul cu bine, sa te bucuri de copilul din burtica ta, sa uiti tot greul prin care ai trecut pt a-l avea.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinutza spune:

quote:
Originally posted by jane04

Draga ochinegri! Eu nu pot sa te ajut cu placenta , in schimb eu am infectie cu Ureaplasama de 4 ani.Deci am o infectie grava, caci am avut in trecut dureri si usturimi ingrozitoare , pana sa ajung in Bucuresti la un medic bun.Acum sunt insarcinata in 13 saptamani...dar infectia tot este. Eu am luat Sumamed (= azitromicina) care este fff scump.In schimb a aparut varianta mai ieftina Azitrox care se si compenseaza de catre med. de familie.Nu numai ca medicul mi-a spus, dar m-am si documentat pe net ca fiind cel mai bun medicament existent ( azitromocina) pana acum pt, astfel de bacterii. Vestea buna este ca merge si pe sarcina f bine si nu are efecte atat de nasoale ( greata) ca si eritromicina.
Incearca sa vorbesti cu medicul tau si ia cat mai repede Azitrox 1 la 48 ore ca e fff bun.
13+




Ochinegri, capul sus....nu dispera...stiu ca nu e usor sa treci prin asemenea momente, cu griji tot timpul... Si eu am inceput-o "bine" cu o ureeaplasma si ma doare capul de cat m-am gandit daca la 11 sapatamani sa iau antibiotice sau nu si ce se poate intampla daca ma "abtin" de la antibiotice.
janao4as vrea sa imi dai mai multe detalii despre tratament...vad ca esti si tu cu o sarcina mica. Si mie tot azitromicina mi-a dat.... tie ti-a spus doctorul ce efecte au antibioticele la fat?

Va pup pe toate si va urez sa nu mai aveti nici un fel de probleme, ci numai soare si numai lumina.... asteptand ingerasul
11+

catrinutza gravidutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Draga Ochinegri,

Iti doresc multa sanatate si sa fie bine.
Am citit intamplator acum cateva saptamani pe internet despre placenta acreta si percreta. Sa speram ca nu e percreta. Din ce povestea tipa care a avut chiar percreta, ei au reusit sa-i salveze uterul. Banuiesc ca nici la tine nu pleaca de la ideea ca iti fac histerectomie, nu? Ci o sa vada la fatza locului?
Iti tin pumnii sa fie bine. Ce medic ai la Mount Sinai?
Bafta si multa sanatate,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b-y-a spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochinegri

Dragele mele,
am evitat sa ma "laud" cu noua mea sarcina .... stiam eu ca n-o sa fie fara probleme.
Dar .... am depasit asteptarile tuturor la capitolul belele.
IMPORTANT: nu generalizati, cazul meu are particularitati clare ... deci asta nu inseamna ca vi se poate intampla si voua.
(varsta=35 ani, cezariana anterioara, col incompetent, sarcina pierduta)

Am deja cerclaj. Am ureaplasma (se incerca tratament cu eritromicina).
Placenta inserata chiar pe deschiderea colului. 16 saptamani.

Doctorii zic ca ..... va fi probabil un diagnostic de praevia (greu de crezut ca placenta va migra de tot).
Teama lor este ca va fi si o placenta accreta (probabilitatea data de ei 50 %, pe internet am gasit 2 din 3, cauza=cezariana anterioara), adica lipita bine, eventual anterioara (deci nu pot taia prin locul vechii cezariene).
M-au avertizat ca o sa am probabil nevoie de sange si s-ar putea sa fie cazul de histerectomie, probabilitate mare de copil prematur.

Are cineva vreo idee ..... pozitiva. Tare mi-ar prinde bine niste incurajari .....

Multumesc.

Lili

PS: BB e bine.
PPS: Ma tratez la Mount Sinai (High Risk Prenancy Department) - Toronto.




buna..

nu vreau sa te sperii dar poate ca ceea ce iti voi spune te va face sa intelegi ce te asteapta.Am avut aceleasi probleme ca si tine si totul sa incheiat cu o histerectomie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b-y-a spune:

Citat:
citat din mesajul lui ochinegri

Dragele mele,
am evitat sa ma "laud" cu noua mea sarcina .... stiam eu ca n-o sa fie fara probleme.
Dar .... am depasit asteptarile tuturor la capitolul belele.
IMPORTANT: nu generalizati, cazul meu are particularitati clare ... deci asta nu inseamna ca vi se poate intampla si voua.
(varsta=35 ani, cezariana anterioara, col incompetent, sarcina pierduta)

Am deja cerclaj. Am ureaplasma (se incerca tratament cu eritromicina).
Placenta inserata chiar pe deschiderea colului. 16 saptamani.

Doctorii zic ca ..... va fi probabil un diagnostic de praevia (greu de crezut ca placenta va migra de tot).
Teama lor este ca va fi si o placenta accreta (probabilitatea data de ei 50 %, pe internet am gasit 2 din 3, cauza=cezariana anterioara), adica lipita bine, eventual anterioara (deci nu pot taia prin locul vechii cezariene).
M-au avertizat ca o sa am probabil nevoie de sange si s-ar putea sa fie cazul de histerectomie, probabilitate mare de copil prematur.

Are cineva vreo idee ..... pozitiva. Tare mi-ar prinde bine niste incurajari .....

Multumesc.

Lili

PS: BB e bine.
PPS: Ma tratez la Mount Sinai (High Risk Prenancy Department) - Toronto.




rezultat


histerectomie cu conservarea anexelor,2 ore in sala de operatie,24 ore terapie intensiva,transfuzii sange si plasma ,3 zile reanimare nemiscata ,dureri ca la dracu,hemoglobina 5,si toate celelalte nenorociri la care nu visezi.Ii multumesc lui Dumnezeu ca traiesc si doctorilor care mi-au salvat viata mea si a copilului.Dar din toate nenorocirile astea a iesit o fetita sanatoasa frumoasa ca un inger pe care m-i la dat Dumnezeu si pentru care ii voi multumi toata viata

Mergi la inceput