Este capul murdar la video sau s-a stricat?

Este capul murdar la video sau s-a stricat? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Cum recunosc daca un video are capul murdar? De ieri imaginea a inceput sa tremure, face linii orizontale, uneori numai in partea de sus etc. si nu cred ca am curatat in 6 ani capul (nici nu am folosit prea mult aparatul). Cum se curata? Exista o caseta speciala care il curata automat sau altceva?
Multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m34 spune:

Daca nu ai sters niciodata capul aparatului video in 6 ani, ar fi timpul, mai ales daca ai urmarit mai multe casete pe acest aparat.
Exista seturi speciale de curatat capete audio-video la magazinele de electronice.
Pentru curatare este necesar sa desfaci carcasa aparatului si sa stergi capul cu un betisor cu vata imbibata in solutia respectiva, fara sa fie foarte umeda.
Nu atinge capul cu mana !
Stergerea capului este o operatie simpla, dar, daca nu ai facut-o niciodata si ai oarece temeri, cred ca te vor ajuta pe loc cei de la un service de electronice.
Dupa curatarea capului urmeaza sa vezi daca are si alte probleme, sper sa nu fie cazul. Oricum incearca mai multe casete, despre care stii sigur ca sunt intergistrate bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dante01 spune:

daca nu gasesti kituri de curatat (arata ca o caseta normala care insa in loc de banda magnetica are o banda dintr-un material textil sau ceva de genul asta pe care se da cu alcool izoporopilic sau se poate folosi si alcool medicinal) mai bine mergi la un atelier pentru electronice...e pacat de aparat sa-l desfaci daca nu ai habar ce si cum sa faci...per total, cred ca asta e si cea mai bunba solutie, kitul o sa coste ceva si nu-l mai folosesti ani buni...


...Life's tragedy is that we get old too soon and wise too late...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Se mai poate curata cu o bancnota noua sau f.curata.
Mai poti incerca sa dai play si rewin acelasi timp si sa derulezi caseta toata.


cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinutza_ale spune:

mai bine du-l la un service daca nu te pricepi..daca insisti sa il cureti tu poate faci vreo boacana si dupa sa te coste mai mult

Mergi la inceput