<no frost> - pro si contra

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Mihaela S,

Credem ca numai mie imi place atat de mult frigiderul, ia te uita ca nu sunt singura!
Da eu folosesc gheata toata iarna, racesc si ceaiul repede.
Acu intra-adevar n-ai spatiu prea mare pt congelare, da eu cumpar legumele congelate, nu pun eu peste iarna si nu iau prea mult odata, cu carnea incerc sa o raresc cat pot, asa ca am paine la congelator, de vre-o 3 feluri.
Si in spatiul de sus al frigiderului e un raft la 0 grade unde poti tine carnea proaspata 1-2 zile, si unde tin mezeluri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

cristiama eu am cautat si am tot cautat frigider/combina frigorifica vreo cateva luni bune pana sa ma hotarasc la Bosch-ul pe care l-am luat. Avand in vedere ca suntem 4 persoane in familie aveam nevoie de un frigider mare si un congelator asemenea. Am suferit mult cu Arctic-ul pe care l-am avut, din lipsa de spatiu in frigider si in congelator, mai ales ca nu erau separate. asta a fost prima idee, sa fie separate. Apoi pe mine ma incantau congelatoarele cu sertare dar la toate combinele pe care le-am gasit asa, frigiderul era prea mic. Si uite prin eliminare am ajuns sa ma indragostesc de acest Boch. Daca as fi avut spatiu in bucatarie, dar din pacate a trebuit sa-l pun in locul vechiului Arctic dupa care a fost conceputa mobina in bucatarie, as fi luat modelul mai lat, insa a trebuit sa ma multumesc cu acesta mai ingust.

Noi aprovizionarea o facem lunar, de la Metro, care e la 60 de km de orasul nostru si de acolo cumpar carnea pe care o tin in congelator, cam jumatate din el imi este ocupat de carne, apoi incap fara probleme cateva pungi cu legume si fructe. Si eu cumpar legume congelate, dar asta toamna m-am invrednicit putin, daca tot aveam loc in congelator si am pus ceva legume pentru ciorba si fructe asta vara, ca sa aiba fetele peste iarna. Si cateva pungi cu vinete si ardei copti. Cam atat.

Ideea cu racitul ceaiului cu cuburi de ghteatza e super!

Ufff, hai ca m-ama intins cat o zi de post! gata, las loc sa mai laude si altele combinele lor.

anemona, succes in orice decizie vei lua in legatura cu combina frigo!


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Anemona, combina General Electric am gasit-o in Unirea, la etajul 3, aripa Calarasi, chiar in capat, la magazinul Flo Total. A fost vreo 23 milioane. Vezi ca se negociaza preturile, obtii cam 10 % reducere. Atunci adusesera 2 modele GE si nu stiu daca mai aduc. Am vazut ca mai au si masini de spalat GE ... poate au contract ccu firma, ca prin alte parti nam vazut.

Din pacate are 1 singur compresor, tehnologia No frost nu cred ca merge cu 2 compresoare. E vorba de jetul de aer care se plimba prin ambele compartimente. Chiar ma mir ca Bosch au congelatorul no frost si frigiderul cu dezghetare ... ca de obicei se merge pe sistem unitar ... Are 5 trepte de reglare - Vacation - 25% - 50% - 75% - Frreze, si in general noi il punem pe 25% si raceste de n-ai treaba. Doar cind avem mincare mai veche sau mai sensibila il punem pe 50%.

De inghetat minacrea ingheata perfect, intr-o ora, si tine ... cu saptaminile ! Am tinut maioneza si 2 saptamini, si niste portocale de la Craciun pina-n martie !

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Noi am tot cautat un frigider cu congelatorul jos, e ergonomic, te apleci mai rar- dar nu am gasit un model care sa ne placa.
L-am ales dint-un motiv f tehnic, eu fiind candva inginer, mi-a placut culoarea sertarelor! Si ca sunt multe si interschimbabile.
sper ca vai sa algeti din motive mai temeinice, da mie nu-mi pare rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mishulina spune:

Si noi avem combina frgorifica Bosh si suntem foarte multumiti de el! E adevarat ca nu e "no frost"(congelatorul,ca frigiderul e pe dezghetare automata)Dar e minunat: silentios,capacitate mare ,foarte bine impartit,iar sistemul "antibacteria" pe care mi l-am dorit enorm e absolut minunat!(am morcovi de 3 saptamani care nu sunt nici scofalciti(deshidratati)nici putrezi-ceea ce la frigiderul vechi se intampla in max o saptamana,iar patrunjelul verde nu mai e de mult "vestejel").Cand l-am luat noi nu am avut bani de "no frost" desi ne-ar fi placut dar de 6 luni merge impecabil si nu l-am dezghetat niciodata pana acum...

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Nu sunt frigidere no frost cu 2 motoare!Dar sunt excelente!Singurul dezavantaj fata de combinele clasice cu 2 motoare este ca nu poti opri un corp si sa folosesti numai frigiderul de ex!Atat!Dar nu dezgheti si sunt atatea modele cu consum A!Iar frigiderele no frost imi par chiar mai silentioase decat cele clasice!

Succes la ales!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

va multumesc mult pentru toate detaliile. Intre timp am cautat pe net si am gasit multe informatii, ce mai, mai am putin si-mi pot da doctoratul in frigidere.
Ce m-a intristat este ca, desi am facut si eu o pasinue pt Bosch, nu am gasit nici o combina frigorifica (frigider sus si congelator cu sertare jos) no frost integral, ci numai cu congelator no frost si frigider cu dezghetare automata. Am gasit in schimb de la Ariston unul asa, cu sistem echivalent cu antibacteria de la Bosch, cu multe alte optiuni, numai ca... nu e Bosch! Si la capitolul compartimentare nu e chiar asa cum mi-as fi dorit, dar poate ca ma voi obisnui... Are cineva Ariston?
Oricum, cred ca o sa mai astept putin, pt ca ce am vazut eu si mi-a placut este ceva mai scump decat imi pot permite acum, asa ca pana mai strang ceva bani o sa ma hotarasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Edessa spune:

Eu sunt PRO! 100%. Am un Daewoo no frost din 2001 si functioneaza excelent, nu ii pot gasi nici un cusur. In ceea ce priveste faptul ca nu are doua motoare, consumul nu este mare fiindca atunci cand nu folosesti congelatorul mai multa vreme ( fara a fi dezafectat) exista functia vac/ vacanta care mentine toate produsele congelate fara a antrena suplimentar consum de curent. Nota 10 +!

Mergi la inceput