Un zambet pentru copiii orfani din Iasi

Un zambet pentru copiii orfani din Iasi | Autor: adusca

Link direct la acest mesaj

Deoarece Ramonika a deschis o discutie mai veche unde ne doream sa ajutam de Paste copiii orfani din Iasi (pacat ca n-am putut-o realiza) imi permit sa deschid un nou subiect, tot la ideea ei pt a inteprinde o actiune de 1 iunie, mai ales ca am primit mai multe semnale. Cu voia voastra am sa redau mesajele deja primite, mai ales ca s-au discutat in doua locuri diferite, iar acum ne va fi mai usor sa urmarim:


Ramonika
mama mītzelor

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

Ar fi minunat, eu aprob pozitiv...si nu numai, chiar mi-as dori sa particip. Iesenceleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, ce ziceti? Daca nu reusim sa-i scoatem, macar sa le pregatim cateva pachetele.
--------------------------------------------------------------------------------


si eu aprob pozitiv...
faci un subiect separat, discutam aici, ne mutam la subiectul cu fetele din Iasi sau cum facem?


--------------------------------------------------------------------------------

Ramonika
mama mītzelor
adusca, le-am invitat pe fetele din Iasi si citeasca subiectul tau aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47583&whichpage=5
sa vedem ce se mai intampla

--------------------------------------------------------------------------------

Ramonika
mama mītzelor

fetelor, bagati un oki aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47140
ce scrie adusca pe la mijlocul paginii.
ce credeti, ne-am putea mobiliza si noi?
red]

carmenp
Membru matur
---------------
Groaznic ce se intampla...noi tocmai discutam la un topic daca nu ne-am putea aduna 8-10 persoane dintr-un oras si sa ii scoatem pe copii la o cofetarie sau un Mcdonalds dupa PAste. Ne putem mobiliza in mai multe orase ce ziceti?
--------------

adusca
sclifosita
Ar fi minunat, eu aprob pozitiv...si nu numai, chiar mi-as dori sa particip. Iesenceleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, ce ziceti? Daca nu reusim sa-i scoatem, macar sa le pregatim cateva pachetele.
-------------


la chestia cu mobilizarea te referi?? Daca da, atunci crede-ma ca pot sa ma mobilizez cit vreau ca tot lipita de casa ramin, nu am cum, dar dau bani, cred ca e important si asta.


herra
Membru junior

si eu vreau sa dau bani - tot pentru ca n-am cum sa ma mobilizez cu copilul...am mai vrut si de Paste, dar nu s-a mai vorbit nimic...

alipiticot
Nou venit

Si eu merg daca va mobilizati cu copii,dar pot merge si cu fetita mea? Are 3 luni.Daca nu o trimit pe sora mea ca ajutor.
Mai intai sa faceti un plan si poate mai gasesc ajutoare.Ca sa stiu ce le spun.
chiar daca nu scriu sunt pe aici si va citesc mereu.
Toate cele bune!


adusca
sclifosita

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Ramonika

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

Ar fi minunat, eu aprob pozitiv...si nu numai, chiar mi-as dori sa particip. Iesenceleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee, ce ziceti? Daca nu reusim sa-i scoatem, macar sa le pregatim cateva pachetele.

--------------------------------------------------------------------------------


si eu aprob pozitiv...
faci un subiect separat, discutam aici, ne mutam la subiectul cu fetele din Iasi sau cum facem?

--------------------------------------------------------------------------------

Ramoniko, cred ca trebuie sa trec la fapte, nu sa raman doar la stadiu de propunere, si ar fi minunat sa pot discuta cu cineva, crezi c-am putea sa ne vedem cat de curand face to face sa discutam ce se poate face practic? Ma ajustez programului tau, si pot veni unde doresti sa ne vedem.
Eventual pot veni sa te iau de undeva.


Ramonika
mama mītzelor

cred ca adusca zicea sa facem fie o plimbare, fie niste pachete. partea proasta e ca... cu pachetele nu stii sigur la cine ajung. mai stiu eu cazuri in care s-au dat pachete la spitale si au ajuns in mana salariatilor de acolo, nicidecum a copiilor.

poate ne mobilizam si noi...
alipiticot, nu stiu daca ar fi indicat sa iei copilul de 3 luni, pt ca ti-ar distrage atentia de la copiii cu care am merge noi. eu am lucrat ca educatoare si stiu ce greu e de supravegheat. cand mergeam la teatru, ii numaram din minut in minut...


adusca
sclifosita

Buna fetelor, nu am reusit sa fac nimic de Paste pt ca am fost internata in spital si mi-au dat drumul doar seara acasa....si nu mereu. Cred ca e tarziu si destul de greu sa facem exact ca fetele din Bucuresti ca sa scoatem copii in oras, plus ca necesita aprobari, intocmirea unui dosar, un program care sa se ajustese programului obisnuit al micutilor...etc.
Daaaaaaaar, sa stangem niste banuti sa sa le facem cate un pachetel...nu neaparat foarte consistent...cred ca este realizabil. Aprobare trebuie doar verbala de la directorul institutiei, alimentele din pachetel sa nu fie perisabile, ci ambalate si cu data valabilitatii, si ar fi minunat sa le dam la toti din Centru de copii la care ne hotaram cate un pachetel. Cred ca s-ar bucura enorm.
Am propus Romonikai sa ne vedem sa punem tara la cale, si repet rugamintea care am mai avut-o la voi.
Stiti adresa vreunui Centru de copii?
Si eventual daca cunoasteti pe cineva acolo ne-ar putea ajuta cu informatii. In special trebuie sa stim numarul copiilor.
Io deja am inceput sa "cersesc" bani de la prieteni pt aceasta actiune, regret enorm insa ca deocamdata nu am de lucru si cercul meu de cunostinte e redus, dar primul de la care am "cersit" a raspuns pozitiv, desi nu a specificat suma, dar e un tip de cuvant...si apoi orice suma e bine venita...pic cu pic se face mult.
Va implor fetele, nu trebuie toate sa iesiti, daca mai poate inca una sau doua sa ma ajute, ar fi minunat.
Bineinteles ca banii ar putea fi stransi de Ramonika, sau altcineva...si pastrat chitantele doveditoare.
Mai vorbim.
Adina

Ramonika
mama mītzelor

eu lucrez in Copou, din pacate de la 8 dimineata pana la 5 seara ajung pe la 5,30-6 acasa si ma culc pe la 9,30 - 10... asa ca mult timp nu prea am.
doar in weekend, daca nu am ceva si atunci.
oricum de participat vreau sa particip, insa nu stiu daca ma pot ocupa de organizare. adica nu am cum sa umblu pe la casele de copii sa ma interesez, ca nici masina nu am.
putem sa ne inspiram de la subiectul deschis de Tzuni, probabil procedurile vor fi cam aceleasi.
eu zic sa discutam aici, daca e nevoie de nr de tel, vb pe privat.

Ramonika
mama mītzelor

adusca, ti-am raspuns si dincolo
nu am foarte ult timp sa umblu pe la case de copii, sa ma organizez, dar vreau sa particip. si daca ar fi o plimbarica as putea veni, daca e in weekend (numai in weekendul 21-22 mai is ocupata si probabil la sfarsitul lui iunie am disertatia)
ma uit diseara in Pagini aurii la nr de tel ale caselor de copii. stiu ca e una pe Primaverii, un leagan in Tatarasi ...
in ce priveste pachetele, e bun si asa, numai sa fie o modalitate sa ne putem asigura 100% ca ajung unde trebuie. sunt multe cazuri in case au ajuns toate in mainile angajatilor. nu va lasati amagite, chiar daca va primesc cu zambetul pe buze si cu bratele deschise, pe la spate te fura de te rupe.

stiu un caz de la un spital (nume mare, nu spui care) unde o tipa avea relatii in belgia si a adus foarte multe echipamente, haine, pijamale papuci etc etc pt copiii din spital. s-a furat cam 80% din tot. unii au luat pt copiii lor de acasa, altii au vandut lucrurile noi si deh... vorba ceea din strainatate....

deci mi se pare important sa stim exact unde se duc pachetele.
mai vb ca tre sa plec acasa acus...




adusca
sclifosita

Ramoniko, io ma gandeam ca mergem personal si le inmanam noi copiiilor pachetelu', plus ca nu prea o sa aiba ce fura, ca timpu-i scur, ma gandeam la niste dulciuri frumos ambalate si o jucarioara.
Eu am timp si dispozitie sa ma ocup, am si masina, dar nu as vrea sa fac de capul meu, mai ales ca nu pun doar eu banuti...daca nu poti tu, poate alta fata, ma ofer s-o iau cu masina....macar pt sfaturi si sa-i dau socoteala la ce fac cu eventualii bani.
Tare mi-as dori sa reusim.
Pe tine te inteleg ca nu ai timp, hai ca te pup, mai vorbim

Ramonika
mama mītzelor

am mai discutat despre asta si aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47583&whichpage=6

ideea e ca am dori sa facem si in Iasi o actiune asemanatoare celei initiate de Tzuni pt copiii din orfelinate.
inca nu stim sigur, o iesire in oras sau niste pachete, mai vedem noi.

invitam fetele din Iasi si nu numai sa participe.
orice idee/sprijin sunt binevenite.

Ramonika
mama mītzelor

eu vreau sa ma implic, dar voiam sa spun ca daca e de mers, spre exemplu pe la orele pranzului in cursul saptamanii la directorul casei de copii, nu am cum, ca-s la servici.

oricum, pana acuma avem sprijin material de la:
adusca+cunoscutii
carmenp
herra
alipiticot (sau sora)
eu
si o plimbare ar fi de folos, dar mai incolo, dupa 1 iunie. va incumetati?

adusca
sclifosita

si la plimbare ma incumet, dar daca acum reusim cu aceasta actiune, o sa ne interesam direct de la sursa pasii care trebuiesc parcursi.
Ramoniko, ma ofer sa merg eu, mai ales ca sotul mi-a lasat masina la dispozitie, plus ca mi-ar face mare placere.
Cu tine as vrea macar sa beau o cafea sa punem tara la cale, nu-ti rapesc mult timp, si am rabdare cand ai tu o ora libera.
No, daca mai este vreo fata doritoare de o cafea ar fi minunat sa ne vedem, n-o dureze mult, si stabilim si liniile planului de bataie.

tinatache
mama mamutilor mahmuri

Daca vreti va dau un nume de la Fundatia Bethany si ei va pot aranja sa intrati intr-o casa de copii cu sau fara ei. Ei se ocupa constant de asa ceva si alta intrare si informatii. Dati-mi de stire daca va intereseaza.
PS: ei se ocupa si de familii (foarte) sarace unde puteti merge cu ei sa vedeti exact unde ajung pachetele. Deci sunt 2 alternative.

Cristina

Ramonika
mama mītzelor

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by tinatache

Daca vreti va dau un nume de la Fundatia Bethany si ei va pot aranja sa intrati intr-o casa de copii cu sau fara ei. Ei se ocupa constant de asa ceva si alta intrare si informatii. Dati-mi de stire daca va intereseaza.
PS: ei se ocupa si de familii (foarte) sarace unde puteti merge cu ei sa vedeti exact unde ajung pachetele. Deci sunt 2 alternative.

Cristina

--------------------------------------------------------------------------------
sigur ca ne intereseaza, orice informatie/ajutor conteaza. asteptam!


adusca
sclifosita

Ramoniko, am stat si am meditat asupra mesajului tau din PM. Iti raspund aici.
Nu cred ca isi are rostul sa deschid un subiect de gen Pt. orfanii din Iasi! la generale atat timp cat acest proiect nu este sustinut insasi de persoanele din Iasi...cu mici exceptii. Nici data trecuta n-am avut sustinere...ma gandesc eu ca nu face parte din preocuparea Iesenilor soarta copiilor orfani.
Iar daca vrem intr-adevar sa facem ceva, putem discuta la topicul Lacrimi de copil pe un colt de pagina.
Am vaga senzatie ca aici deranjez.
ramonika,tinatache, herra, alipiticot, carmenp
p.s. ramane sa ne vedem pe luni atunci....mai tinem lagatura.
Numai bine. Adina

Ramonika
mama mītzelor

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

Ramoniko, am stat si am meditat asupra mesajului tau din PM. Iti raspund aici.
Nu cred ca isi are rostul sa deschid un subiect de gen Pt. orfanii din Iasi! la generale atat timp cat acest proiect nu este sustinut insasi de persoanele din Iasi...cu mici exceptii. Nici data trecuta n-am avut sustinere...ma gandesc eu ca nu face parte din preocuparea Iesenilor soarta copiilor orfani.
Iar daca vrem intr-adevar sa facem ceva, putem discuta la topicul Lacrimi de copil pe un colt de pagina.
Am vaga senzatie ca aici deranjez.
ramonika,tinatache, herra, alipiticot, carmenp
p.s. ramane sa ne vedem pe luni atunci....mai tinem lagatura.
Numai bine. Adina

--------------------------------------------------------------------------------

ok, hai sa ne mutam la Lacrimi...
asteptam si pe fetele mentionate de tine sa discute acolo, daca doresc.

carmenp
Membru matur

Hm, cum as mai bea si io o cafea, da` dau tita... fetele, chiar nu poci sa merg, sincer, as vrea, da` belitii nu ma lasa sa plec nicaieri de acasa si pina in vara nu stiu ce o sa fie, da` mai bine nu va-ncurc. Dau bani, s-a stabilit vreo suma, sau cum se da, fiecare cit poate?


adusca
sclifosita
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by carmenp

Dau bani, s-a stabilit vreo suma, sau cum se da, fiecare cit poate?

--------------------------------------------------------------------------------

Contribuie numai cine doreste si are posibilitatea, iar suma nu e fixa, orcat de putin e bine venit, pt ca eu cred cu tarie ca o donatie se face din tot sufletul, altfel nu-si mai are rostul.

tinatache
mama mamutilor mahmuri

fetelor, eu am sa va spun ca am fost chiar impresionata acum cativa ani cand m-am ocupat de treburi din astea. Exista si in Iasi oameni care se ocupa de orfani, numai ca nu-i stie nimeni. Cei din ASCOR, de ex., studenti la teologie, asistenta sociala si nu numai, mergeau la vremea respectiva (si cred ca si acum) periodic la copilasi, nu numai de 1 iunie. Cu sau fara bani, cu ce aveau si ei, dar o vorba buna face cat tot aurul din lume. Copilasii aia in ultima vreme o duc mai bine dpdv material, numai ca la capiltolul "suflet" o duc mai rau ca inainte. Acuma mai vin de la fundatii, le mai aduc cate ceva, se mai fura dar mai si ramane. Numai ca strainii vin si pleaca, fac si ei ce pot. Noi am mers atunci la film cu ei, in excursie. Am pus banuti din buzunar si nu erau multi dar micutii au fost tare fericiti ca le-a dat cineva atentie.
Stiu ca si timpul e intotdeauna o problema, dar spre deosebite de banuti il putem gospodari mai cum vrem noi.
Ramonika, iti trimit pe email datele de la Bethany.

Cristina


adusca
sclifosita

tinatache, nu de mult a fost o prietena de-a mea la casa de copii de pe Primaverii, de pe langa Policlinica industriala...le-a dus un sac de cornuri cu ciocolata...a iesit plangand prietena mea...a spus ca nu intindeau doar o mana micutii, ci ambele...si i s-au parut tare amarati si neingrijiti.

Ramonika
mama mītzelor

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by tinatache

fetelor, eu am sa va spun ca am fost chiar impresionata acum cativa ani cand m-am ocupat de treburi din astea. Exista si in Iasi oameni care se ocupa de orfani, numai ca nu-i stie nimeni. Cei din ASCOR, de ex., studenti la teologie, asistenta sociala si nu numai, mergeau la vremea respectiva (si cred ca si acum) periodic la copilasi, nu numai de 1 iunie. Cu sau fara bani, cu ce aveau si ei, dar o vorba buna face cat tot aurul din lume. Copilasii aia in ultima vreme o duc mai bine dpdv material, numai ca la capiltolul "suflet" o duc mai rau ca inainte. Acuma mai vin de la fundatii, le mai aduc cate ceva, se mai fura dar mai si ramane. Numai ca strainii vin si pleaca, fac si ei ce pot. Noi am mers atunci la film cu ei, in excursie. Am pus banuti din buzunar si nu erau multi dar micutii au fost tare fericiti ca le-a dat cineva atentie.
Stiu ca si timpul e intotdeauna o problema, dar spre deosebite de banuti il putem gospodari mai cum vrem noi.
Ramonika, iti trimit pe email datele de la Bethany.

Cristina
--------------------------------------------------------------------------------


bun astept.

si eu inclin mai mult spre o intalnire, chiar excursie. spre exemplu, cand am fost invatatoare, am fost in turul Iasului. nu costa foarte mult si e o excursie de o zi, care se poate (sper) organiza si intr-o sambata.

deci intalneala ramane pe luni (in principiu) la ora 6,30 la Belfast sau Casa Pogor (daca sunteti de acord)...

palmyrah2002
Ochiul soacrei

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

Ramoniko, am stat si am meditat asupra mesajului tau din PM. Iti raspund aici.
Nu cred ca isi are rostul sa deschid un subiect de gen Pt. orfanii din Iasi! la generale atat timp cat acest proiect nu este sustinut insasi de persoanele din Iasi...cu mici exceptii. Nici data trecuta n-am avut sustinere...ma gandesc eu ca nu face parte din preocuparea Iesenilor soarta copiilor orfani.
Iar daca vrem intr-adevar sa facem ceva, putem discuta la topicul Lacrimi de copil pe un colt de pagina.
Am vaga senzatie ca aici deranjez.
ramonika,tinatache, herra, alipiticot, carmenp
p.s. ramane sa ne vedem pe luni atunci....mai tinem lagatura.
Numai bine. Adina
--------------------------------------------------------------------------------


Draga Adusca,
Nu cred ca deranjezi pe nimeni.Cel putin asta e parerea mea.
Din cite vad in ultima vreme din ce in ce mai putine fete din Iasi intra aici,ori sint prea ocupate ori nu mai au acces la net.

Eu pot contribui cu bani si nu stiu sigur daca pot ajunge luni.
Mi-ar face placere sa ne intilnim, am sa fac tot posibilul,daca stabiliti o ora.
Din pacate eu sint prinsa cu serviciul,cu Mihnea,cu lucrarea de licenta,pe care nu mai reusesc sa o termin si cu burticasi
mi-e practic imposibil acum sa fac mai mult.Dar am sa-mi iau revansa!


tinatache
mama mamutilor mahmuri

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

tinatache, nu de mult a fost o prietena de-a mea la casa de copii de pe Primaverii, de pe langa Policlinica industriala...le-a dus un sac de cornuri cu ciocolata...a iesit plangand prietena mea...a spus ca nu intindeau doar o mana micutii, ci ambele...si i s-au parut tare amarati si neingrijiti.
--------------------------------------------------------------------------------


da, o stiu. Eu am fost la cea din Copou, dupa iesirea din Iasi si era mai bagata in seama. Apoi copiii s-au mutat in Tatarasi si apoi am plecat eu. Eu nu am spus ca pachetele nu sunt binevenite, ci ca se poate face ceva si cand partea financiara nu joaca dupa cum cantam noi.

Cristina


adusca
sclifosita
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by palmyrah2002

Draga Adusca,
Nu cred ca deranjezi pe nimeni.Cel putin asta e parerea mea.
Din cite vad in ultima vreme din ce in ce mai putine fete din Iasi intra aici,ori sint prea ocupate ori nu mai au acces la net.

Eu pot contribui cu bani si nu stiu sigur daca pot ajunge luni.
Mi-ar face placere sa ne intilnim, am sa fac tot posibilul,daca stabiliti o ora.
Din pacate eu sint prinsa cu serviciul,cu Mihnea,cu lucrarea de licenta,pe care nu mai reusesc sa o termin si cu burticasi
mi-e practic imposibil acum sa fac mai mult.Dar am sa-mi iau revansa!

--------------------------------------------------------------------------------

oh, esti si tu graviduta
pai atunci musai sa stai acasa si sa ai grija de tine, nu am nevoie de tine sa umbli, doar sa ne vedem la o cafea, care dupa cum am inteles va fi luni la ora 19 la Belfast (unde-o fi?) sau Casa Pogor, pe cateva va pot culege cu masina.
O sa deschid un nou subiect la Generale, dar adun acum toate mesajele.
Tinem legatura.
Aaaa, am primit in PM sprijinul unei fete care lucreaza la o scoala de copii cu deficiente de intelect dar si copiii din centrul Guliver care sunt bolnavi de SIDA. Marea lor majoritate sunt orfani si locuiesc in centrul de plasament de langa scoala, C A Rossetti.
Ne poate ajuta cu informatii pretioase zic eu, si nu numai.

adusca
sclifosita


Ramoniko, eu pana la intanlirea de luni o sa incerc sa mai sensibilizez boboru', macar sa ne facem o imagine asupra posibilitatilor, apoi o sa hotaram atunci ce si cum.
pup iu


Ramonika
mama mītzelor

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by adusca

Ramoniko, eu pana la intanlirea de luni o sa incerc sa mai sensibilizez boboru', macar sa ne facem o imagine asupra posibilitatilor, apoi o sa hotaram atunci ce si cum.
pup iu


--------------------------------------------------------------------------------


breh... aicia nu mai ceteste nimeni... se citeste numai pe prima pagina, nu se observa ca s-a schimbat traseul subiectului...
io zic sa deschizi cu tupeu alt subiect. macar asa ne marim sansele, sa vedem ce iese, nu-ti ia nimeni capul...
daca nu, deschid eu...

herra
Membru junior

eu am sa citesc in ambele locuri, pana aflu cum dau si eu niste bani; intalnirea va fii luni, 16 mai?



adusca
sclifosita


Am sa deschid acum Ramoniko un subiect, mai ales ca am primit in PM sprijinul unei fete care lucreaza la o scoala de copii cu deficiente de intelect dar si copiii din centrul Guliver care sunt bolnavi de SIDA. Marea lor majoritate sunt orfani si locuiesc in centrul de plasament de langa scoala, C A Rossetti.
Adun acum toate mesajele si le postez.






Viata e ca carosabilu'...unii vine, altii trece...