Candidoza vaginala

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu una nu cred ca are vreo legatura candida cu dorinta ta... Poate ar fi mai bine sa mergi la un dr. Exista atitea remedii naturiste pt. cresterea poftei de , ai putea sa incerci, poate te ajuta. Daca vrei, te ajut sa cauti un tratament adecvat.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Si vitamina C ajuta la intarirea organismului. Stoarce 1/2 de lamaie si bea sucul (e cam acru, daca nu poti, combina-l cu putina apa).

Eu am folosit Tantum Rosa (spalaturi) si Lomexin (crema). Sper sa fi scapat definitiv de problema asta, dar mai astept putin pana sa ma bucur, stiu ca recidivele sunt frecvente. Am dezinfectat foarte bine cada si wc-ul, dar din pacate nu stiu denumirea produselor dezinfectante, mi le-a dat cineva care lucreaza in spital. Poti intreaba la farmacie.
Eu cred ca lipsa dorintei are legatura cu candida, mancarimile si usturimile provoaca un mare disconfort, suficient cat sa nu-ti mai arda de nimic. Eu zic sa nu-ti faci probleme. Doar sa fie si sotul intelegator...
Cumpatarea e buna in toate...
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

aveti idee candida netratata ce reactii poate avea.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

In legatura cu Candidoza cronica...am citit undeva despre crema de Melaleuca ca ar fi foarte eficienta. Aveti idee unde se gaseste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gia76ro spune:

NUUUUUUUUU SI NUUUUUUUUUU fara spalaturi vaginale!!!
Asa faceam si eu spalaturi cu tot felul de produse naturiste mai ales cu ceai de galbenele cu iaurt cu miere..am luat aproape toate pastilele si ovulele care le-ati scris, pe toate le recunosc dar nici una nu mi-a fost de folos.
Asa a durat si la mine vreo 2 ani si nu-mi trecea cu absolut nimik.Am ajuns in Elvetia si m-am dus urgent la un control ca nu mai rezistam mi-a dat ...nu-mi amintesc cum se numesc doar 2 ovule au fost si mi-a trecut , acum sunt foarte bine.
Promit ca am sa ma interesez cum se numeau acele ovule si am sa-ti scriu.Toto ce-mi amintesc sunt ovulele GYNOFLOR care mi le-a dat sa le iau in continuare pana imi refac flora vaginala - asta din cauza spalaturilor frecvente care le faceam, flora vaginala a disparut si odata cu ea a scazut si imunitatea-.Aceasta flora vaginala creste imunitatea.Acum sunt foare bine si nu am mai facut nici spalaturi vaginale
Ok, acum pe data de 3 m-am programat din nou la un control asa cum e normal o data la 6 luni.Am sa intreb doctora cum se numeau acele pastile
Sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daro26 spune:

Gia76ro , te rog muuuult sa nu ne uiti si sa scrii cum se numea medicamentul. Eu m-am laudat pe-aici ca mi-a trecut cu Tantum Rosa si Lomexin, da numa' 2 zile am fost ok si dupa asta iar . Acum fac spalaturi in fiecare zi cu Tantum Rosa. E eficient doar pt o zi-doua.
Inteleg ca nu ti-a dat doctorul sa faci si spalaturi inainte de ovule?
Stau geana pe subiect sa vad raspunsul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:


Draga gia76ro ...ma bucur sa aud ca exista ceva care a dat rezultate asa de bune ...stiu ca nu ma vezi dar am un zambet care imi trece de urechi...Abia astept sa-mi spui cum se cheama ovulele si dau buzna in farmacie. Tu ai zis ca le-ai luat din Elvetia...hmmm...sper sa se gaseasca si in Romania. Te rog sa treci, pe langa nume si substanta activa...ca daca aici nu se cheama la fel...macar sa iau ceva cu aceeasi substanta. Am sa iau si ovulele pentru restabilirea florei...nici nu stiam ca exista asa ceva. Abia astept noutati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

quote:
Originally posted by camy062004

aveti idee candida netratata ce reactii poate avea.

camy



Din pacate, candidoza netratata la timp (adica asa cum am facut eu)se extinde in organism...adica, din vagin urca in uter pe trompe pana la ovare si le inflameaza. Nu stiu cat de grav e asta...dar nu cred ca vrei sa afli pe pielea ta. Asa ca fa-ti curaj si trateaza-te! iti tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Puff spune:

Vesti proaste! Tocmai am dat un search pe google sa vad ce gasesc despre Gynoflor...Am gasit numai informatii in limbile: germana (predominant), franceza, spaniola, chineza (sau oricum ceva asiatic)...si atat. Costa(la spanioli) 20 euro/12 ovule si 15 euro/6 ovule. E pe baza de bacil acidofilus...care se pare ca reface flora vaginului. In Romania n-am gasit nimic asemanator...Dar promit sa mai caut si daca identific ceva am sa dau de veste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martha78 spune:

Puff, daca e asa de abia acum fac legatura de unde am eu ditamai inflamtia, de la candidoza asta pe care am avut-o mai demult si care nu vroia deloc sa se vindece

If hope were not, heart would break.

Mergi la inceput