MAI SUFERA CINEVA DE SCOLIOZA?CUM VA TRATATI?

MAI SUFERA CINEVA DE SCOLIOZA?CUM VA TRATATI? | Autor: Simonitza

Link direct la acest mesaj

HRISTOS A INVIAT !

Sa aveti sanatate si toate visele sa vi se implineasca!
Nu o data am avut nevoie de ajutorul vostru, multumesc pentru ca mi l-ati dat...sper ca ma veti ajuta si acum : singurul meu frate, pe care-l iubesc ca pe ochiii din cap s-a nascut cu scolioza, adica coloana in forma de "S" (cu aproximatie)...are un job care-l obliga sa stea mult in picioare, inevitabil are dureri mari de mijloc si de coloana.
Un doctor roman, care e stabilit si el in Statele Unite i-a zis ca singura solutie este fizioterapia, sa ia cate 2 nurofene la dureri si cam atat...concluzia este ca asa o sa se chinuie toata viata...

Va rog, daca cunoaste-ti remedii, tratamente sau orice altceva care ar putea sa-i mai amelioreze situatia, nu ezitati sa-mi dati de stire.
Am inteles ca aceasta "boala" este destul de des intalnita, asa ca ma gandesc c-ati auzit de astfel de situatii si veti putea sa-mi dati sfaturi bune.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Cam asa sta treaba :gimnastica medicala si fizioterapie ,iar peste un anumit grad de curbura ,interventie chirurgicala .Am si eu pe cineva apropiat cu aceasta boala .Despre operatie trebuie sa stii ca nu e lipsita de riscuri si consta in fixarea coloanei cu niste bare metalice ,care limiteaza oarecum miscarile,dar fixeaza coloana in pozitie corecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

ADEVARAT A INVIAT!
Din pacate aceasta este o boala boiereasca, adica trebuie sa te pastrezi. Sa nu cari greutati maxim 3 kg in ambele maini distribuite, sa nu te intorci brusc, deci toate miscarile sa fie controlate, si cazaturile sa nu te apuci cu mana de ceva cand ai cazut sa fortezi coloana. Fizioterapia este foarte buna ultrasunete, diadinamice, solux la unii merge la altii nu merge, parafina la fel la unii e buna la altii nu, la durere nurofen si foarte bun este supozitorul cu diclofenac sau voltaren. La durere se recomanda repaus la pat, si mult masaj. Exista aparate de cumparat eu am vazut in urma cu 5 ani aparat pentru diadinamice este foarte eficient.
Sa nu te apleci decat indoind genunchii, nu indoind coloana. Coloana trebuie sa stea dreapta.
Sper sa fii fost de folos!
Sanatate multa!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

dar de gimnastica medicala ce stiti?
are efecte, este buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut!

Sotul meu are scolioza, nu f accentuata insa descoperita destul de tarziu. La el are efect masajul. A gasit un maseur f bun, la care merge saptamanal, si astfel nu mai are nevoie de calmante.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
http://community.webshots.com/user/vizigotu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

si eu am probleme cu spatele: gimnastica medicala este foarte buna, mai ales combinata cu fizioterapia. La varste fragede gimnastica poate sa corecteze scolioza. Bineinteles daca e facuta regulat. Gimnastica+fizioterapie+masaj. De vindecat nu se vindeca. Boala boiereasca cum spunea cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Gimnastica medicala si masaj. Nu se trateaza, se mentine sa nu avanseze.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria Uimirea (D.N. 02.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erer spune:

Gimnastica medicala este foarte buna, pe mine m-a ajutat foarte mult. Poate sa mearga la un centru specializat cateva sedinte si sa invete ce anume trebuie sa faca si pe urma, daca e posibil, sa faca in fiecare dimineata. E adevarat ca traiesti cu ea toata viata, dar poti sa scapi intr-o anumita masura de dureri daca iti tonifici muschii care sustin coloana.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonitza spune:

Multumesc din suflet celor ce mi-au scris si mi-au impartasit din cunostintele lor

Mergi la inceput