Remediu pentru calcaie crapate....

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu ca vreau sa fac reclama, dar e la Oriflame o crema special pt. calciie aspre, din seria pt. ingrijirea picioarelor, cea in tub verde inchis (soothing cream) care e absolut fenomenala! Am rezolvat cu ea muuuulte calciie de acest fel si am luat chiar cu noi, aici, un tub dublu (ca asa era oferta) si unul normal. Si sa vedeti ce pielicica avem cu totii pe picioruse.......

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Merita incercata, eu am incercat n marci si tipuri pina sa ajung la rezultatele pe care le-am obtinut cu crema asta. Si nici nu era prea scumpa (vreo 60-70.000, parca).

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Ciuperca nu e, sigur! Sotul meu are probleme cu ciuperci si alte alea dar se manifesta in alt mod. Descuamarea se produce si intre degete si pielea e altfel, e moale, umeda.
La mine problema apare de la papuci. Care intr-adevar sunt din plastic. Ca se stie ca in Romania gasesti mai greu si foarte scumpe incaltari captusite si in interior cu piele.
Si pielea de pe calcaie e foarte foarte aspra, dura. Tot folosind piatra, creme "abrazive" se ridica ici si colo cate un colt de piele care efectiv taie de dur ce e. Si eu cam trag de el sau chiar il tai cu forfecuta si de aici pleaca mai departe si se formeaza crapaturi. De aia stiu ca nu e ciuperca, eu practic incerc sa curat stratul asta de piele foarte ingrosat sa ajung la piele moale cum e in restul talpii.
O sa merg la farmacie sa vad ce gasesc. Notez cremele recomandate de voi si in fuctie de ce gasesc o sa si incerc.
Inca o data va multumesc!


Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diaan spune:

este la scholl o crema nu mai stiu cum se cheama da pe cutie arata un calcai crapat iti garantez ca in 2 zile vezi rezultate si nici nu e scumpa la sensi blue e 130000 dar sunt si alte farmacii in care e 100000 e foarte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Incearca cu crema de galbenele de la Plafar . La mine a functionat !


mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Eu nu cred ca are legatura cu hidratarea interna, pentru ca beau o tona de apa si tot ies din iarna cu calcaie uscate. Si asta doar de lenea de a le da cu crema dupa ce fac dus si (cred eu) ca nu port sosete.

In fond mie mi se pare normal sa se usuce, pentru ca pielea pe calcai e foarte foarte groasa si de unde sa treca hidratarea prin atatea starturi de piele? Nu stiu, zic si eu...

Faptul ca o chinuiesti in halul asta mie mi se pare un pic cam agresiv. Ai incercat o perioada sa nu mai bagi forfecuta si sa aplici doar creme? Iar sosetele noaptea mi se par absolut necesare daca vrei sa rezolvi ceva, pentru ca altfel nu exista timpul fizic in care crema sa intre in piele. Si mai exista varianta in sostete si in pungi de plastic. Nu foarte estetic sau placut, dar eficient.

Eu cred ca este si o trasatura genetica, asa ca s-ar putea sa induri de pe urma asta. Sau ar mai fi bine sa intrebi doctorul daca vreo lipsa de vitamina sau mineral se manifesta asa. Stiu ca la degetele de la maini daca se desface pielea fasiute e lipsa de vit A.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns syd spune:

Exact aceeasi problema am si eu.Si am incercat sa curat cu lama speciala pielea asta tare si intr-o saptamana e la loc.Acum de cate ori ma spal dau cu pila pt picioare pana ce se netezeste un pic si vaselina multa,nu un strop ca inainte.Parca e mai bine,nu se mai agata de sosete.Dar trebuie facut in fiecare zi dk se poate.

Mergi la inceput