Ce sunt contractiile, cum se manifesta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Multumesc Andora. Sper sa am o nastere usoara! De ieri mi-a trecut si mie soldul si am putut sa dorm si eu mai linistita. M-am agitat prin casa, am calcat, am intins rufe, doar-doar mi-o trece durerea. Si asa a fost! In schimb imi simt abdomenul foarte tare si cateodata ca niste cutite. Iar astazi am avut o durere ca de ciclu!
Poate o veni momentul si eu inca nu-mi dau seama...
Oi vedea!

38 +

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Pana la urma cum e cu faza cu greutatea? Mai punem ceva pe noi spre sfarsitul sarcinii? Mai dam jos? cum o fi?

38 +

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fundita spune:

Salutari, Haideti sa vorbim.....despre dop. E special ca infatisare? Eu am eliminat ceva , altceva decat am vazut vreodata si cred ca era dopul. Inseamna ca......? Am dureri de burta, am si intepaturi ce cuprind si zona perineului, dar de o saptamana buna. Si sunt in 38 spt si bebe e la iesire asezat si are 3500 greutatea. Cat este de la dop pana la nastere?

Travaliu usor si curaj, e ca la cules de flori pe campul mirosind a salcam. Hmmm....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Fetelor, daca tot se vorbeste despre contractii spuneti-mi si mie daca avut cineva contractii in primul trimestru, mai precis prin saptamana 9 si ce inseamna ele....Sunt ceva de speriat? Mentionez ca este vorba despre cumnata mea, care a facut si cerclaj ca sa poata pastra sarcina.

Ioana
http://community.webshots.com/user/numeioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Fundita, sa ne dai de veste cind se intimpla evenimentul.
Curaj (...gaina, ca te tai ) !

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Burtici&mid=9189&cid=14896" target="_blank">Gabitza si bebe Andrei Stefan DPN 25.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Neata!

Aseara mi-am facut si eu ca omul o baita si la vre-o 5 minute au inceput contractiile. Mai ma lasau, mai ma lua, apoi dureri in partea de jos ca un cutit. Bineinteles ca erau false. Nu stiu insa cum va fi cu dopul, ala cand se mai elimina? In fine pana la urma le aflu eu pe pielea mea!
Aseara vorbeam cu o prietena si-mi spunea ca o alta prietena de-a ei i-a murit bebele la 8 luni de zile, ca s-ar fi strangulat cu cordonul ombilical. Mai cum poate fi posibil asta? Ca eu numai la asta m-am gandit toata noaptea? Si cica in urma cu o sapt. facuse eco si ca era bine... Pe mine m-a intristat vestea asta... Ne pare rau pentru ea!

38 +

beatrice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Contractiile de o jumatate de ora (calmate in final fara medicamente) pot afecta bebele la 16 saptamani ?
Si daca de la contractii colul se poate scurta, acesta se vede la o eco.normala sau trebuie control gineco . sau eco.intravaginala ?

Vreau sa stiu de fapt daca cand ma voi duce la control (unde de fiecare data medicul imi face o eco.abdominala)medicul va putea vedea eventualele probleme cu colul fara sa-mi faca control gineco.
Pe voi cum va controleaza la fiecare control ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miruna, spune-i neaparat dr de contractiile respective si fii pregatita sufleteste si pt control pe masa.

Pe mine sarcina trecuta dr meu m-a vazut de 2 ori pe masa: o data pe la inceput si o data in luna a 9-a. Sarcina asta, pana acum, deloc.

Lavi, 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mygirl spune:

Eu sut foarte aproape de termen, azi implinim 39 de sapt si 5 zile. In ultima periada am avut si eu contarctii, dar nedureroase - doar mi se facea burta pietroi. saptamana trecuta la eco mi-a spus ca bb nu era coboarat, iar la controlul pe masa(pe care mi-l face la fiecare consultatie, luna asta in fiecare saptamana) mi-a spus ca am colul lung si inchis. Am tot asteptat si eu un semn..dar pana zi dimineata nimic. Insa azi am observat la baie, pe hartie, ceva ce semana a "muci"(va rog, scuzati exprimarea), dar fara firisoare de sange sau alte simptome. O fi fost o bucata de DOP?

Mygirl si Alexandra(39 sapt+)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatriced spune:

Neata la fete!

Eu in Romania pana sa plec ma controla pe masa doctorul, iar aici nu am avut parte de ginecolog ci doar de moasa care nu ma controleaza inauntru ci doar pipaie burta, ii asculta bataile lui bebe si-mi ia tensiunea... Era bine daca ma si controla, asa poate vedea cum este colul, cred...
Am observat ca daca merg mai mult pe jos, mi se intareste burta ca tine mygirl... Apoi niste cutite... Si ma opresc si iar merg...
Iar despre ce ai vazut tu pe hartia igienica este posibil sa fie dopul dar daca este curat si nu are firisoare de sange inseamna ca este doar secretia. Dimineata este mai abundenta si este normala...

39 sapt

beatrice

Mergi la inceput