ce ne jucam si ce mancam la 9 luni

ce ne jucam si ce mancam la 9 luni | Autor: elena07

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,

As avea o intrebare pentru voi, cum va petreceti timpul liber in compania copilului dumneavoastra ? ce jocuri va jucati ? pe care el le intelege si la care poate participa sau la care poate fi atent sau care sa-i faca placere.
Si ce mancati dragilor ??

Multumim de raspuns

Mama si bebe Luca ( 9 luni si o saptamana )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

La varsta asta se joaca cu jucarii care scot sunete de plastic, sau le place sa mearga in prremergator sau in manute si picioruse prin casa sa exploreze totul, sunt atrasi de culori si zgomote, baga in gurita tot ce gasesc. In privinta mancarii:
- dimineata masa de lapte;
la ora 10 masa de fructe: piureuturi din : suc de morcov, suc de portocala, banana data pe razatoarea de sticla , mar cu biscuite, compot de mar, suc de struguri, caise, daca vrei pui si branzica facuta cu calciu lactic. Mare grija sa nu fie zilnic aceleasi fructe ca se plictisesc. daca are scaune moi se recomanda banana cu mar copt, daca e constipat suc de morcov, de portocala, prune, struguri.
la ora 14 masa de legume (morcov, albitura, dovlecel, putine boabe de mazare , o rosie mica) cu carne de pui o zi , o zi peste alb, o zi ficat, o zi carne de vita. Astea fierte separat pentru a-si lasa toxinele si apoi adaugate in legume.
la ora 18 masa de iaurt cu branzica poti pune si un biscuite . iaurt de preferinta sa fie naturale si nu de la danone, fiecare ia ce iaurt vrea poti pune si o masura de cereale in loc de biscuiti.
Daca mai ai nelamuriri si nu ai o schema de diversificare sau vrei retete culinare pentru bebe trimite-mi mailul tau pe PM sau pe adresa mea de mail, poti vizita si "sfaturi utile".
Bebe sanatos si mancacios!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Am omis , trebuie sa pape si doua galbenusuri de oua pe saptamana cu supa sau cu iaurt cu ce-i place micutului.
Pupici,
Otilia

Mergi la inceput