CERVICITA

CERVICITA | Autor: nemessis24

Link direct la acest mesaj

ma numesc eliza si sunt din galati.acum cateva luni am fost la dr. ginecolog pt o infectie a unei rani pe colul uterin,despre care nu aveam habar.am tinut 2 tratamente si dupa ambele analiza secretiei mi-a iesit tip 3.am fost si am facut o biopsie a colului uterin(apropos,se face fara anestezie???),iar acum astept rezultatul de la dr. patolog.as dori sa stiu ce riscuri sunt la o astfel de rana si din ce cauza se face?tin sa precizez k am 24 de ani,nu am copii,am facut un avort acum un an(4 luni si ceva),si am probleme de menstruatie,dak nu iau anticonceptionale,imi vine 1-2 de ori pe an.va multumesc anticipat.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Si eu am avut probleme cu rana pe col si am studiat problema asa ca pot sa iti spun ceea ce stiu eu. Rana pe col poate avea diverse cauze:-o infectie care nu se manifesta si evident nedescoperita la timp, roade colul creand rana.- infectii vaginale repetate - avorturi- se poate rani colul in timpul contactului sexual mai ales daca partenerul are un penis mare raportat la vagin- se poate rani colul chiar si la introducerea tamponului intern.De aici rezulta faptul ca femeia trebuie sa mearga regulat la controlul ginecologic tocmai pentru depistarea diferitelor infectii care nu se manifesta sub nici o forma si pentru depistarea unei eventuale rani pe col.Testul Papanicolau pe care l-ai facut reprezinta recoltarea unor celule de la nivelul colului pentru depistarea infectiei si a gradului de infectare a colului. Gradul poate fi 1,2 ceea ce e bine, 3, cand deja e un semn de intrebare, deci se face test pentru celule precanceroase, iar la gradul 4 e grav.O rana pe col netratata la timp, de obicei prin cauterizare, in cativa ani cu siguranta genereaza cancer. Din cate stiu, cam 10-14 ani ii trebuie unei rani sa se transforme in cancer. De aceea trebuie sa faci control regulat si odata depistata rana trebuie tratata.Exista din nefericire si femei care neavand nici o problema manifesta nu ajung ani de zile la medicul ginecolog si se trezesc cu cancerul deja instalat.Despre biopsie nu stiu ce sa iti spun.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

ai spus medicului ca iti vine 1 data sau de 2 ori pe AN? SAU NU AM inteles eu bine..? CM vine 1 data pe LUNA nicidecum 1 sau de 2 ori pe AN....stiu ca este prima intrebare a medicului gynecolog..cand ai avut ultimul CM> iar daca ii explici ca fara pastile vine 1 data sau de 2 ori pe an intuiesc ca iti prescrie ceva medicamente ca sa FIE TOTUL IN REGULA.

avort la 4 luni si ceva?? ...SAU nici asta nu am inteles eu bine...in Ro stiu ca legal se face pana pe la 3 luni...SAU POATE NU SUNT eu bine informata..

despre restul ti a rasp Lucia.

SI EU AM O rana din cauze congenitale...adica mostenita..NU STIU DE LA CINE DAR ASTA NU ESTE IMPORTANT....AM vrut sa subliniez ca se poate si mostenii rana...m am dus la medic AM FACUT Papanicolau..ASTEPT RASPUNSUL..urmeaza o colposcopie...un tratament local si o cauterizare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Dana, rana nu se poate mosteni!A spus-o un medic ginecolog aici pe forum. Poate gasesc linkul sa il pun.Pana una alta un link pt nemessishttp://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42148http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43267Dana citeste aici cu atentie ce scrie cataghe:http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43789&whichpage=2mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

eu eram intr o trilema stiam de aici...IN MOD ERONAT CONSTAT ACUM..1.ca rana se poate mostenii..doctoritza de familie cand i am zis ca am rana pe col mi a zis ca e cam devreme...eu i am livrat in apararea mea ideea pe care o stiam cum ca se poate mostenii EA A REPLICAT E O ABERATZIE...EU AM TACUT ....ulterior 2.gynecoloaga mi a zis ca e mostenita...am respirat si am zis HE HE am avut dreptate cand i am zis celei de familie ca nu AM ...dobandit rana datorita unei vietzi sexuale infloritare..dar se pare ca m AM bucurat degeaba....3 mama nu are asa ceva si nici nu a avut...iar din ce stiu restul reprezentantelor <<sexului slab>> care imi sunt rude nu au avut asa ceva....

dar tX lucia trilema :) formata din 1 2 3 ...s a rezolvat rana nu e mostenita se pare..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:


am mai postat 2 mesaje ,dar vad k nu mai sunt...:(..vroiam sa spun k azi ma duc la dr cu rezultatul si sper sa fie ok,adik cauterizare...v-am urat PASTE FERICIT,dar nush ce s-a intamplat cu ale mele mesaje...si multumesc mult pt raspuns..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

doamne,sunt asa zapacita...am uitat sa spun k am fost dagnosticata cu CERVICITA CRONICA NESPECIFICA,CU LEZIUNI DE DISPLAZIE MODERATE SI SEVERE...si abia azi vine la cabinet dr meu,m-am rugat toate zilele pastelui sa nu fie ceva f grav...stiti ceva de treaba asta??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Au fost probleme tehnice cu site-ul si s-au pierdut multe postari.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Desenele lui Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemessis24 spune:

oooff..iar tre sa merg in spital,k nu mai pot face cauterizare,ci direct conizatie...stiti ceva de treaba asta,e cu anestezie oare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Din pacate nu stiu, dar poti pune o noua intebare pe forum si poate afli si eu asi vrea sa aflu, chiar sunt curioasa ce-o mai fi si asta sau cauta si tu pe Google.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasterii Desenele lui Liviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dma spune:

Conizatia este o metoda de diagnostic si tratament folosita pentru tratarea cazurilor in care s-au descoperit anormalitati la nivelul colului uterin. Testul Papanicolau de tip 3 reprezinta o stare precanceroasa care impune acest procedeu chirurgical.

Ca orice alta operatie si conizatia se face in anestezie generala. Cu un bisturiu se extirpa o portiune sub forma de con din cervix(zona care contine acele celule modificate).

Te asteptam cu drag sa revii printre noi!


Mergi la inceput