Ce cantitate de laptic bem?

Ce cantitate de laptic bem? | Autor: cryforyoursoul

Link direct la acest mesaj

Nu vreau sa par maniaca, dar chiar as vrea sa stiu ce cantitate de laptic trebuie sa bea un bebe de circa 3 saptamani ca sa il pot considera satul. Unele persoane mi-au zis ceva de genul ca in prima zi de viatza trebuie sa bea 10 ml/alaptare, apoi 20 ..shi tot asha ... dar puiul meu are acum 3 saptamani shi ar bea laptic non stop .. shi chiar nu shtiu ce sa fac. Precizez ca papam doar laptic de la tzitzici.
Shi daca ar fi adevarata faza cu 10 cl, asta ar inseamna ca la 21 zile sa bea 210 ml .. mi se pare cam mult, cred ca shi eu m-ash satura cu un pahar de lapte la o masa.

Ashtept raspusurile shi sfaturile voastre, ca am observat ca voi spre deosebire de mine, suntetzi nishte mamici foarte bine informate.

Pupici la buburuzele voastre! .. hai shi voua

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

In a treia saptamana de viata un nou nascut bea in jur de 500 ml. pe zi sigur ca nu e o regula generala.Sigur ca daca mama are lapte suficient si copilul e mancacios unii pot bea si 600 ml.parerile sunt impartite unii alapteaza copii dupa un orar stabilit altii la cerere.Sigur ca trebuie sa incerci sa-i faci un orar cat de cat cam la 3 ore sa manance ca asa cum spui tu inseamna ca el nu suge sa se sature la o masa si trebuie sa stea cu titi toata ziua in gura.Si ap[oi mai e necesar si pentru tine sa te alimentezi si sa te odihnesti ca sa poti sa ai lapte suficient.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca bea numai lapte de la tine e cam greu sa determini cat bea....eu cel putin habar n-aveam ca nu il cantaream inainte si dupa supt. intrebarea mea este: esti sigura ca suge tot timpul sau de fapt tu esti suzeta? multi sugari adopta stilul de morfolit tot timpul, nu pentru ca le este foame si pentru ca doresc tot timpul sa te simta aproape si pentru ca incearca sa isi aline eventualele dureri de burtika.
majoritatea medicilor nu agreeaza mesele mai dese de 2 ore la sugari pentru ca nu are timp organismul sa digere lapticul, asa intrati intr-un cerc vicios: el vrea tot timpul sa suga, burtica il doare pentru ca in stomac are lapte nedigerat amestecat cu lapte proaspat, daca suge i se mai alina durerea...si tot asa. incearca sa il pacalesti cu cintecele, jucarii si vorbaraie pina trece ceva timp intre mese, asta a fost si sfatul medicului meu.
succes si sanatate amindurora!

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

La-i cantarit cam ce greutate a luat pana acum???
Io am patit urmatoarea chestie, tot la fel ca si tine, daca as fi alapta-o non-stop i-ar fi fost foarte bine. Bafta mea a fost ca nu mi-a facut colici dar totusi...Eu eram terminata...
Iar la o luna avea 500 gr in plus fata de min 700 cat ar fi trebuit sa aiba..
Asa ca am facut o proba a laptelui si mi-a iesit ca era foarte slab. Asa ca bebelina mea nu se satura. Din acel moment am alaptat-o o masa, iar una ii dadeam lapte praf...
Este adevarat ca am alaptat-o doar 5 luni dar a fost mai bine decat deloc...
Sa speram ca tu n-ai aceesi problema.
Dar daca-i asta????


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Si puiul meu pana la doua luni sugea non stop la san, de cand nu am mai avut lapte si l-am trecut pe formula si-a facut un program de masa la 3 ore (papa 150 ml), apoi la 4 ore, iar acum papa 700ml lapte pe zi la 1 an si 2 luni plus mesele de: fructe, piureutul de legume cu carnita sau ficat sau peste, iaurtelul cu branzica.
Sarbatori fericite!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryforyoursoul spune:

Fiind la primul bebe nu sunt foarte experimentata shi tocmai de aia v-am cerut sfatul.
Peste 10 zile avem programare la pediatru shi atunci o sa incercam sa clarificam problema. Eu cred ca ma foloseshte shi drept suzeta pt ca avem dureri de burtica .. shi tzitzi ne calmeaza.
Nu va pot scrie cu lux de amanunte pt ca de fiecare data cand plec din camera lui .. in maxim 10 minute se pisiceshte shi trebuie sa merg la el.

A.. sa nu uit. Am stors o data dintr`un san care era plin atunci shi am pus intr`un biberon gradat shi erau circa 110 ml, deci el cam mananca la o masa buna 100 ml. Shi in cand l-am nascut avea 2.850 kg iar la primul cantar (14 zile) avea 3.150 , pediatrul a zis ca e bine, dar pe mine ma ucide statul asta cu tzitzi in gura non-stop .. sa nu mai spun ca am sfarcurile facute praf de ma dor shi la o simpla atingere.
Iar durerile lui de burtica ma lasa dezarmata .. imi vine sa plang cand il vad cum se zvarcoleshte shi se rosheshte tot.

Va pup fetelor shi va doresc multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Asta nu inseamna ca de cate ori plange trebuie sa-l pui imediat la titi.daca crezi ca a supt suficient la un supt nu-l mai pune iar dupa 10 min.cere pediatrei sa-ti de picaturi pentru colici Sabsimplex sau BabyWater sau ce crede ea.fa-i masaj pe burtica in sensul acelor de ceasornic sau punellipit cu burtica goala pe pielea ta tot cam in dreptul la burta ta.Mai poate ajuta ceai din amestec de;tei,chimen si anason im parti egale.Si tine-l sa ragaie intodeauna dupa ce mananca de cateva ori ca sa scoata tot aerul care il inghite.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryforyoursoul spune:

Am iar o pauza shi sper din tot sufletul ca aceasta sa fie mai lunga..
Sper sa ne treaca, pt ca maine dau fugutza la un magazin sa cumpar anason (chiar nu am in casa) shi tot de maine vreau sa ma fac rea ..adica sa incerc sa ii respect programul de masa shi sa nu ii dau sa pape non-stop asha cum cred ca deja s-a invatzat. Shi mai sper sa rezist tentatziei , ca acum se pare ca tzatzica e singurul lucru care il linishteshte, dar dupa spusele voastre ii fac mai mult rau decat bine.
Vorba aceeia , daca nu ai un batran-> intri pe forumul "Despre copii"
Eu sincer sper sa ne treaca. Shi apropos, cam cat dureaza colicii? pana la ce "varsta" o sa ne confruntam cu ei?

Va multzumesc mult fetelo, nu shtiu ce m`ash face fara voi..cred ca mi-ash inebuni pediatra .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

la noi a durat colicii cam pana pe la doua luni.E adevarat ca tot cam de atunci am inceput cu complectare de lapte praf nu stiu daca asta l-a ajutat.Dr al meu nu se satura numai cu titi ca manca ca nesatulu si probabil din cauza varstei inaintate a mea nu mai aveam lapte suficient si nu se satura.plus ca am avut o depresie postnatala din cauza la cezariana si eram foarte agitata.

andreeat

Mergi la inceput