Racit - Antibiotic cat de des

Racit - Antibiotic cat de des | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

Adi de cand merge la gradinita (septembrie 2004) raceste foarte des. Adica face bronsite cu tuse urate... Cam la trei saptamani i-am dat antibiotic... de fiecare data ajungem la doctor dupa o noapte nedormita in care Adi tuseste continuu, indiferent de calmantul dat.
Doctorul zice ca este normal sa faca astfel de raceli si de 10 ori pe an, mai ales ca a inceput gradinita acum. Inainte nu s-a imbolnavit de mai mult de 2 ori pe an... Acum insa ne-am ingrozit. Si mai rau este ca nici macar in aceste trei saptamani nu pot spune ca este perfect sanatos... este ragisit si mai tuseste cate un pic.
Am fost la doi medici si amandoi au pus diagnosticul de bronsita acuta, dar mi-au spus ca nu are ceva cronic si nici nu este pneumonie...
Copii vostrii cat de des racesc si cand le dati antibiotic... cat de des...
Sper ca m-am facut inteleasa..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinag spune:

Fetita mea la cei 2 ani a racit de doua ori, nu i-am dat antibiotic desi in felul acesta a durat mai mult. insa noi am avut alte probleme: infectiile urinare cu E coli: a avut 3 pana acum cu tratament antibiotic de lunga durata la ultimele doua epsioade, si antibiotice destul de tari.
incercam si cu tratamente naturiste sa ne ferim de raceli:propolis, sirpo de muguri de pin, echinaceea precum si de E coli:tinctura de merisor, renostim (nu amai facut de 7 luni infectie urinara)dar atunci cand e cazul luam antibiotic.
Poate in cazul lui sensibilitatea este pe aparatul respirator dublat si de o imunitate scazuta. sunt la moda acum tot felul de tratamente care vizeaza cresterea sistemului imunitar. poate unul dinter preparate se va dovedi benefic ptr Adi.

multa sanatate!

Corina si bb Ilinca 01.03.2003

Ilinca mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Eu am fetita mai mica deci nu am atata experienta dar daca ii dati antibiotic nu riscati sa nu isi mai faca efectul alta data ,sa devina corpul rezistent?Voi dati antibiotic pentru infectie in gat sau raceala ca eu nu am dat niciodata pentru raceala antibiotic.

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdynaB spune:

Aici primeati antibiotice doar daca ai febra mare si mai mult de 3 zile...in cazuri f. grave.Ficamea are aproape 2 ani si a racit de 2-3 ori.O singura data a primit antibiotic pt. ca facuse bronsita,si asta nu mai mult de 7 zile dat.In rest la raceli (cu sau fara tuse) se dau paracetamol supozitor,picaturi pt. nas si(sau) un sirop de tuse.

Adyna si Selina bambina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

E normal sa se imbolnaveasca des pentru ca sunt multi copiii si iau si de la altii.
Incercati sa le intariti imunitatea natural. Eu va dau o lista cu produse pentru imunitatea alegeti si discutand cu medicul.
10 zile pe luna timp de 3 luni bronho-vaxon(un vaccin) ca sa-i intareasca sistemul imunitar.
oscilococcinum , o data pe saptamana, alternand cu 10 zile pe luna de tinctura de echinaceea si ascovit (vitamina C).
-sirop de coacaze albe pt crestrea imunitatii si un vaccin natural antigripal.Se da cate 1 ml de 3 ori pe zi care defapt este extract de echnaceea.acest vaccin il scuipa pt ca re gust tare rau.
Carotenoid Complex, ca de altfel toti integratorii nutritionali GNLD, se pot administra din momentul in care copii incep sa primeasca in alimentatie hrana solida. Carotenoidul se prezinta sub forma de capsule ce contin o pasta foarte buna la gust din morcovi, ardei gras, spanac, capsuni, piersici, rosii, caise. Pentru copii, capsula se poate intepa si se stoarce acea pasta in ceai sau in amestec cu papica. Cei mai mari (2-3 anisori) le mananca ca pe bomboane.
Lantigen b e acelasi lucru cu Luivac
Rybomunil.
VIUSIDeste un supliment nutritiv, catalizator, bun si ptr cresterea imunitatii si pt. pofta de mancare.
BIOMUNYL...Sunt niste pliculete cu prafuri,se dau 4 zile/sapt -3 sapt in prima luna,apoi cate 4 zile /luna.
ceai de plante(in special ceai de salvie, muguri de brad, echinaceea si catina..in amestec), lamaie, grepf-fruit, morcovi, portocale, mere, ceapa:Tinctura de propolis se administreaza pe toata perioada rece, din decembrie si pina in martie, pe stomacul gol, 3pic* 3ori/zi, cite 3 saptamini urmate de alte 2 saptamini de pauza.


echinaceea si sirop de propolis si i-a mers f bine.
Vitamina C 10 zile la inceputul fiecarei luni cate 15 pic/zi
ulei de peste 100% natural LISI.

sirop de catina
-sirop de coacaze negre
-sirop de propolis si tei
-sirop de propolis si echinceea
-oscilococcinum



Leacuri la indemana oricui

* miere in amestec cu catina: 500 g miere poliflora amestecata cu 150 g pulbere de catina - 2 lingurite pe zi. Nu se mananca si nu se bea nimic 1/2 de ora dupa administrare;
* inhalatii cu ceai din fructe de ienupar in care s-au pus 3 picaturi de ulei de eucalipt;
* infuzie de ceai de tei: doua cani pe zi;
* frectii cu otet aromat;
* frectie cu ulei de lavanda pentru corp si cu ulei de menta pentru * baie calda la picioare, in care s-au pus doua linguri de sare grunjoasa;
* impachetari cu otet diluat in apa, in cazul febrei puternice;
* intern: tinctura de propolis, timp de 20 de zile pe luna, cate 10 picaturi de 2 ori/zi
Eu va scriu ce am citit dar e bine sa consultati medicul.
Oricum, nu e bine sa fie indopat cu antibiotice!
Sanatate multa!
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

filofteia - e intr-adevar normal sa raceasca des copilul dupa ce merge la gradinitza, si al meu era racit 4 zile din 5...
dupa ce am fost la cativa medici din pitesti, care ne-au tot dat la antibiotice timp de vreo 5-6 saptamani, nu terminam bine unul ca luam altul, ba siropele, ba injectii, ba perfuzii...
pana la urma am apelat la o cunostinta care ne-a dus la un medic bun din buc, la Budimex, si el ne-a explicat calm ca degeaba dam antibiotic pt raceala! raceala este cauzata de virusi, si astia nu sunt catusi de putin deranjati de antibiotice. in schimb, antibiotice luate atat de des dauneaza, in sensul ca organismul se poate obisnui cu ele, si atunci cand chiar este cazul unei infectii bacteriene, antibioticul prescris nu-si va mai face efectul!
asa ca noi tratam toate racelile cu antitermice, apa de mare sau picaturi in nas, sirop de tuse expectorant sau calmant, dupa caz...
antibiotice ar fi ideal sa nu ia mai des de 1 data la 4-5 luni, si doar daca apar complicatii, infectii (pt care se face intai exudat faringian si antibiograma) sau pneumonie (dupa ce a facut radiografie, pt confirmare).

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu i-am dat de doua ori: prima data dupa o diaree si in urma analizelor si s-a vindecat... am fost multumiti...

a doua oara i-am dat acum vreo trei saptamani, fiindca mersese la gradinita si a luat raceala, iar eu am sperat intr-o vindecare rapida... (fara analize si cu un antibiotic general, ospamox) am facut o mare greseala, pentru ca nu era raceala, ci debutul varicelei... alta data nu mai fac asa ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Of,of.nici eu nu sunt pt,antibiotice dar cand ti-l da dr. si tu vezi ca o zi intrega copilului nu-i trece febra cu toate antitermicele,ma rog,ii trece 1 ora-2 si apare din nou,ce faci?si daca face vreo complicatie?ce explicatie am eu pt.dr.:stiti,la raceala in strainatate nu se dau antibiotice!?asa ca nu i-am dat !Sunt sigura ca aceleasi dileme le aveti si voi dar fiecare reactioneaza cum crede de cuviinta>De aceasta data eu n-am avut curaj,pt. rosu in gat,viroza,i-am dat Medoclav la rec. dr.,ma innebuneste febra!si cum se spune ca pana nu dispare infectia,febra nu scade...cum sa fac ,ce sa fac?!
Firutza&Edi[14 ian.2004]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

firutza - pai cam asa ziceam si eu, daca dr ii recomanda antibiotic, sa i-l dau, nu??? dar mi-am dat seama ca nu era bine, nu numai ca asa simteam eu, dar mai ales cand am cautat si am gasit alt dr, care e tanar si capabil, a fost la multe burse prin strainatate si este si asistent universitar... asa ca eu de cate ori racesc copiii, fac cum mi-a recomandat el: pana la 5 zile, pt febra le dau antitermice - combinate daca e febra f mare (adica dai nurofen siropel si supozitor de paracetamol sau algocalmin, de ex, o data la 4 ore), si daca febra foarte mare nu scade deloc, ii duc la consult. pt tuse si nasuri dam tratament specific, siropuri si picaturi.
racelile, repet, sunt viroze, si daca ii dai antibiotic nu-l ajuti cu nimic, decat poate te ajuti pe tine, psihic, zici ca i-ai dat si ii trece mai repede!
virozele pot dura pana la 5-6 saptamani, nu ma refer aici la febra, dar tusea cam atata dureaza pana trece! si in perioada asta , daca copilul se intoarce la gradi (ca zici tu, dupa doua saptamani, de ex, i-a trecut de mult febra si tuseste doar sporadic, e sanatos, il duc la gradi) copilul este vulnerabil si 'agata' imediat orice alt virus, si raceala 'se intoarce'... cam asta e povestea, acum sigur ca fiecare face cum crede ca e mai bine, pt copil, in primul rand!

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

I-am dat si rybomunil si osccilococinum (sper ca am scris bine) dar degeaba... Antibiotic i-am dat cand diagnosticul a fost de bronsita... nu face temperatura, dar nu a facut nici cand a facut pneumonie... in general nu face temperatura... de la vaccinuri nu a facut niciodata...
Dupa ce iti tuseste aproape 24 de ore continuu si nu-i trece nici cu paxeladine nici cu eurespal... stodalul la fel fara nici un efect... ii dai si antibioticul de la medic...
Cat i-a curs nasul si a tusit putin nu i-am dat nimic, dar va spun ca nu prea iti vine sa nu asculti medicul dupa ce tuseste toata noaptea, iar dimineata este cu ochii umflati de somn...
Se pare insa ce este el prea sensibil... doctorii mi-au spus sa nu ma ingrijorez... ca nu se aude ca si cum ar fi o bronsita cronica sau ceva alergic...
Primul pas insa este schimbarea gradinitei... cat nu-l duc la gradi totul este in regula... asa ca il duc cupa paste la alta...
Astept in continuare sfaturile voastre!
Va multumesc foarte mult!

Mergi la inceput