Evolutia embrionasului

Evolutia embrionasului | Autor: Ina869

Link direct la acest mesaj

va rog!!

Daca ma duc pe forum ca sa aflu "cind vine barza" am sarcina estimata la 5 saptamini si 2 zile...daca ma duc pe link-ul www.medicalinfo.ro am 7 saptamini si doua zile ...care este corecta?
Imi doresc sa citesc despre evolutia embrionasului meu in fiecare saptamina si nu stiu daca sa ma uit la 5 sau 7 saptamini??? una arata de la data UM si cealalta de la data conceptiei...

Puteti sa-mi spuneti, va rog?

Multe multumiri!!!


& bobita 7+



Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Pai si nu-i acelasi lucru? Te uiti la 5 saptamani de la data conceptiei pe un site sau la 7 sapt. de la UM pe celalalt site, ar trebui sa fie aceleasi informatii ma rog aproximativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

pineapple nu prea e la fel!

Intr-un fel de dezvolta la 5 saptamini si intr-altul la 7 ...pentru fiecare saptamina exista explicatii (ce organe se dezvolta, ce trebuie sa faci, etc.)



& bobita 7+


Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Ina sarcina ta are 7 saptamani de la UM si 5 saptamani de la conceptie. De obicei medicii iti numara saptamanile de la UM pentru ca aia e data pe care o tin minte cele mai multe mamici. E mai greu sa stii exact cind s-a produs conceptia. Sarcina dureaza 40 de saptamani de la UM. Asa ca uita-te la evolutia dupa numarul de saptamani de la UM. Sper ca nu te-am zapacit mai rau .

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Ina, sarcina ta are 7 saptamani. Asa se numara standard, de la UM, nu de la conceptie. Poti sa citesti linistita informatiile de la saptamana a 8-a (in care ai intrat). Sarcina usoara!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

La un ciclu normal de 28 de zile ovulatia (deci momentul conceptiei) are loc la 2 saptamani de la ultima menstruatie. De acest lucru se tine cont in metodele de calcul si de aceea intr-o parte ai 5 saptamani de la conceptie iar in alta parte 7 saptamani de la UM. La asta ma refeream cand am zis ca e acelasi lucru, ncidecum ca e tot una daca ai 5 sapt sau 7 sapt....
Si cum au zis si fetele, majortatea dintre noi neavand ciclu regulat de 28 de zile nu se poate spune sigur cand a avut loc ovulatia deci conceptia, asa ca punctul sigur de reper e data UM. Sper ca ai inteles. Sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

draga mea,
am citit mesajul tau si mi-am dat seama ca suntem cam in aceeasi perioada...
ei, daca poti, intra pe messingerul meu si vorbim, sau trimite-mi un private message...chiar mi-ar placea sa vorbim...
in alata ordine de idei, daca vrei sa urmaresti cum creste samburelul, sa stii ca eu am gasit in carrefour o carte scrisa de o doctorita franceza "cartea viitoarei mame", pe care am dat 150.000 lai, si care este extraordinar de informata, gasesti tot ce ai nevoie in ea, si este structurata pe 40 de capitole, pentru fiecare saptamana de sarcina...
dienuta graviduta si bb 7+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Scuze fetele!

Vina este a mea…citind mai cu atentie mi-am dat seama ca felul cum am formulat intrebarea ma duce la un raspuns pe care deja il stiam…(cind am scris mesajul am fost grabita, una am gindit si alta am scris..)si intr-adevar, ambele estimari sint corecte ( 5 sapt. si 7 sapt.).

Intrebarea mea era unde sa ma uit pentru a urmari evolutia embrionasului, la 5 sau 7 sapt.
Opinia generala a fost la 7 sapt.

Nedumerirea a fost de ce la 7 si nu la 5, avind in vedere ca in cele doua saptamani diferenta nu am fost gravidutza…deci nici nu se pune problema de existenta unui sarcini.

Stiu exact cind au avut loc ovulatia, conceptia, etc, am monitorizat totul.

Sper ca am reusit sa ma fac inteleasa – iar am scris pe fuga sint la servici…

Uite, pentru ca am provocat confuzii, daruiesc fiecareia dintre voi cite o floricica..

dienutagraviduta cum ajung acasa iti voi trimite un pm...eu sint in urma cu 7 ore,dif. de fus orar..

Pupici la toate!!


Ina

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Oul e viabil cu saptinainte de conceptie,de atunci si-ain ceput "viata",apoi a fost fecundat,altfel era eliminat de organism prin urmatoarea menstra.De aceea poti numara linistita de la UM si te poti uita pt evolutia embrionului/bebit la 7sapt.

si pestiuc iubit de 28s si 5z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Vai de mine scuzati greselile,ma ciocane bebe si nu eram atenta de dragul lui:Oul e viabil cu saptamani inainte de conceptie,de atunci cand si-a inceput...-asta am vrut sa scriu.

Pupici pe burtici!
si pestiuc iubit de 28s si 5z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

http://pregnancy.about.com/cs/pregnancycalendar/l/blpregcalc.htm aici poti afla in ce saptamana esti. Iti urez succes si sarcina usoara!

Mergi la inceput