Nu imparte jucariile cu nimeni

Nu imparte jucariile cu nimeni | Autor: sinzi_ana

Link direct la acest mesaj

Nu stiu ce sa mai fac!!!
David a devenit foarte "zgarcit" cand e vorba de jucarii, ale lui sau ale altora. Nu stiu daca sa postez aici sau la cabinetul pshi...
DAca iesim cu jucari in parc, nu le imparte cu nimeni, chiar daca nu se joaca cu ele si se apropie un copil de ele, fuge repede, le smulge din mana altui copil si le tine in brate sau mi le da mie sa le tin.

Si asa face si cu jucariile altor copii...ii trebuie orice jucarie si daca nu o obtine se arunca pe jos si incepe sa tipe...

Odata mi-a vomat de atata plans ca am dat o masinuta inapoi posesorului!!

Alta data am iesit cu tractorul cu pedale afara si un prieten de al lui avea un tractor asemanator. Dupa ce l-a dat jos si s-a plimbat cu tractorul lui Alex, cand sa plecam fiecare la casa lui a inceput o criza cu tavaleli si urlete ca "tractoru, tractoru"...noi cu tractorul nostru dupa noi!!!
Nici o explicatie de a mea ca avem si noi unul la fel, ba mai frumos, ca il duc inapoi la magazin daca nu il vrea, ca plange Alex dupa tractorul lui...nu l-a potolit.
Am plecat de acolo si m-am ascuns dupa o masina si el urla in continuare....
De abia dupa o palma pe pulpita (vai de mine, ca greu mi-a ingreunat sufletul) s-a potolit s-a urcat nemultumit pe tractorul lui si am plecat acasa....

Ce sa ii fac? E doar o faza? Cum sa il invat sa imparta jucariile?
Ca mereu i-am spus sa dea si la alti...

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe malul marii primavara - noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Fa-i un fratior sau o surioara si o sa invete sa imparta!
Eu cred, sincer, ca e o perioada care o sa treaca. Asa era si nepotelul meu, care reusea sa doseasca prin roaba noastra cu jucarii si jucarii de-ale copiilor din parc. Le descopeream abia acasa si rusinata, fugeam in parc sa le restitui copiilor si mamelor si sa dau explicatii... Era si Radu al nostru tare strangator si egoist! Dar i-a trecut cand a descoperit joaca in doi sau in grup.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Tzuni, DAvid are un prieten de cand aveau 3 luni, si s-a vazut in fiecare zi de atnci cu el, la joaca, acasa la el, acasa la noi, s-au jucat impreuna, s-au batut impreuna, au dormit impreuna...sunt ca fratii...
Dar David se isterizeaza cand si Andrei pune mana pe jucariile lui...

"O coardă prea întinsă se rupe, o coardă prea slabă nu vibrează așa cum trebuie. ."


Sinzi si David
David pe malul marii primavara - noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Cred ca e bine sa intrebi si un psiholog, dar, din cate stiu, e o etapa in dezvoltarea psiho-somatica a unui copil normal. Desi nu toti trec prin asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Sanzi-ana de-abia dupa varsta de 3 ani incep sa imparta jucariile, pana atunci nu e bine sa ii fortezi. Cand sunt mici nu realizeaza inca faptul ca "impart", sunt concentrati pe jucaria lor si mai putin pe ce fac cei din jur.

Eu zic sa nu-ti faci griji, uite Miruna are 4 ani si tot se desparte cu greu de jucariile ei, de hainutele care ii raman mici etc. Le da, dar are o urma de tristete in glas sau zice: dar sa stii ca e al meu, ti-l dau si il primesc inapoi dupa ce te joci.

Pupici lui David si nu te necaji,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 24 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

M-am uitat in paginutza ta sa vad ce virsta are David si...ii urez cu ceva intirziere....

quote:
Initial creeata de sinzi_ana

Ce sa ii fac? E doar o faza?


DA! E doar o faza, specifica virstei.(incepe pe la un an si jumatate). Si NU, nu trebuie sa-l fortezi. Insistente "soft", munca de convingere - da, dar obligat - nu! Ce-i al lui e al lui, trebuie sa aiba aceasta siguranta, si trebuie sa aiba dreptul sa dispuna cum vrea de "proprietatile" sale. Incet-incet o sa devina mai cooperant, mai ales cind o sa prinda shpil-ul cu "schimbul". Adica eu am jucaria mea, si-mi place de ea, dar i-o dau si lui X, ca mi-o da si el pe a lui si atunci e si mai amuzanta joaca. In plus, are si el dreptul la simpatii si antipatii. Poate ca-i place sa se joace cu un copil, iar cu altul nu.
Iti urez rabdare si nervi de otel! Iar pentru evitarea momentelor penibile incearca sa ai la tine mai multe lopatele, forme si vreo jucarioara-doua pentru distras atentia (a lui David sau a celuilalt copil).
O sa-i treaca...


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iileana" target="_blank">see details

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Sanzi,zau n-ai de ce sa te ingrijorezi acum..David abia are 2 ani..pana la 3 nici sa nu-ti faci mari sperante ca o sa fie prea darnic.
Marc face EXACT la fel (ba si mai si..daca el are o jucarie si alt copil are alta ,el le vrea pe amandoua!!nu ca sa faca schimb ,asta chiar daca el nu se joaca macar)si evident ca ii spun cu fiecare ocazie mami,lasa si pe copil sa se joace,jucati-va impreuna,blabla Cand ma duc cu Marc la medic..sa vezi ce o face pe big boss in sala de asteptare,ia si jucariile de la copii mai mari ca el,eu le dau inapoi,explic ca trebuie sa imparta,sa se joace pe rand
eu am pus asta SI pe seama faptului ca Marc se intalneste relativ rar cu copii si ca e si alintat ca un pisoi..asta pe langa aspectul varstei.
...la varsta asta asa sunt majoritatea copiilor si ar fi motiv sa ne ingrijoram daca ar avea vreo 4 ani,nu doar 2.
Cred ca se schimba mult dupa ce merg la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addida spune:

sinzi_ana copii care sint obligati sa inparta ajung invidiosi.
Eu nu ma-m uitat la virsta fiului tau,dar am inteles ca e inca mic.
Atuncia cind incepe sa inteleaga ca daca dau capat ceva abia atuncia
o sa deie. Si una te rog din tot sufletul, nu-ti mai bate copilul, chiar daca a fost o palmuta, un lucru mai injositor decit sa bati pe cineva care nu are nici o sansa sa deie inapoi nu exista. Ai rabdare
cu el ca el nu are cum sa inteleaga totul, vorbeste cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Trebuie sa dai dovada de rabdare si intelegere. Daca nu vrea sa imparta jucariile care e problema? Crezi ca va fi zgarcit? Stai linistita ca nu-i asa. Ia gandeste-te: tu iti imparti lucrurile tale cu prietenii?? Doar daca vrei si daca ai chef! daca nu... cine te-ar putea forta?!
Cand va fi puiul tau pregatit sa imparta o va face, fii sigura. Tu intreaba-l de fiecare data daca vrea asta si daca e dispus sa imparta. Daca nu, ok! Lasa-l in pace! nu trebuie sa-l constrangi.
Trebuie sa astepti cu rabdare ca el sa dobandeasca cu adevarat simtul proprietatii (dupa 3 ani) si apoi sa ai tactul necesar sa-l inveti valoarea daruirii oferindu-i propriu exemplu.




Adela , mamica de Julia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

sinzi, exact la fel reactioneaza si stefan. ma deranjeaza teribil asta pentru ca nu vreau un copil zgarcit.
incerc in fel si chip sa-l fac sa inteleaga ca e frumos sa imparta. e drept ca nu-l fortez...desi abia ma abtin. il justific si eu asa cum pot fata de ceilalti si...mor de rusine, dar...
stefan nici nu are copii cu care sa se joace. doar un verisor de 5 ani care sub nici o forma nu da nimic celor din jur. ca ma gandeam chair sa nu-l imite pe el. da acum ca ati spus ca e o faza relativ normala, m-am mai linistit. si astept cu nerabdare sa treaca

OANA SI STEFAN-VLADIMIR (11 martie, 2003)

"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns relyana spune:

Cred ca ei nu inteleg notiunea de a imparti, de a imprumuta, de "al meu-al tau". Nepotelul meu, tot David, la 3 ani, isi aduna jucariile, abia le tinea in manutze, nu mai apuca sa ia o punga de graba sa nu puna cineva mana pe jucarii. Primea copii acasa, problema intervenea in 2 situatii: daca ii placea f.f. mult ce ii aduceam - le aduna si statea separat de copii, se juca singur si mormaia "mi-a adus MIE matusa"; a 2-a situatie era cand sa plece lumea acasa.... nu le dadea, pur si simplu. Se facea negociere intre copii la stilul "bine, atunci iau caruttul tau, iau masinuta ta - daca nu mi-o dai pe a mea" si atunci accepta schimbul, pacaliciul mic. Nu vroia sa dea jucarii unui copil care ii adusese cadou o masinuta. Si aici i-am explicat ca acel copil il iubeste si ca dovada i-a adus o masinuta. Cum crede el ca a venit sa-i ia ceva? Doar a vazut ca baiatul a venit sa-i aduca. Se joaca si el cu toate jucariile si cand pleaca acasa nu ia ce nu e al lui. Ce crezi ca a facut? Mi-a intins o masinuta sa i-o dau baiatului. Eu nu sunt experta in copii, dar e clar ca ei nu inteleg niste notiuni, ca reactioneaza diferit....

Mergi la inceput