intrebare contractii

intrebare contractii | Autor: AC

Link direct la acest mesaj

am si eu o intrebare de viitoare mamica, cu contractii inainte de terment.

Ce-nseamna "cervicometrie 4 cm" (1.57 inch), si daca a mai primit
cineva de luat medicamente cu substanta activa sulfat de salbutamol ?

Multam mult.




Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alexa04 spune:

Buna
Mie la contractii mi-au administrat un amestec de papaverina,scobutil si diazepam injectabil. Nu stiu ce contin .
Sper ca te-am ajutat cu ceva, parerea mea este ca daca ti-au administrat medicii stiu ce-i bine si ce nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Sulfatul de salbutamol are efect tocolitic (adica de relaxare a musculaturii uterine) si se da in caz de amenintare de nastere prematura. Cervicometrie probabil se refera la lungimea colului uterin care e putin scurtat in cazul tau, tot datorita contractiilor premature (n-am auzit de acest termen la noi, desi, posibil totusi sa se foloseasca, si banuiesc ca se refera la lungimea colului si nu la dilatatie, ca la 4 cm dilatatie deja e vorba de altceva). Cocktail-ul litic format din scobutil, papaverina si diazepam are alt scop: se da in timpul nasterii: daca e fals travaliu inceteaza, daca e travaliu adevarat ajuta la progresia dilatatiei si deci la accelerarea travaliului. Sper ca te-am ajutat, cat de cat.

Andra,de printesa (15.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Tratamentul litic care se administreaza la noi in spital atunci cand ai contractii indiferent de varsta sarcinii este scobutil sau no-spa, papaverina si diazepam. Se mai face perfuzie cu gynipral si apoi continui cu gynipral pastile acasa.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

multam mult, si mie mi-au injectat ceva la spital, dar nu stiu ce.

sper sa fie bine, multam mult.

Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput