retete asiatice

retete asiatice | Autor: Julie

Link direct la acest mesaj

Intai de toate vreau sa va zic ca se poate prepara in casa (contrar mitului cum ca nu), doar ca va trebuie un picut de rabdare... Succes!

OREZUL DE SUSHI
Intai de toate, orezul de din cel cu bob mai grasut.
Orezul se fierbe folosind volume egale orez/apa, dupa cum urmeaza:

2 cesti (180 ml) orez... 2 cesti apa (ies cam 4 cesti de orez fiert)

Se pune la rice-cooker ori se fierbe in oala, pe aragaz, dupa urmatorul algoritm:
- se acopera oala cu un capac greu; se lasa la foc mediu pana incepe sa fiarba
- se da la foc mare 1 minut
- se da la foc mic 4-5 minute
- se da la foc ff mic 10 minute
- se ia de pe foc si se lasa la "odihna" inca 10 minute, fara a ridica capacul

Se amesteca intr-un bol mic otet (de orez, de preferinta), zahar si sare, in urmatoarea proportie:

5 cesti orez fiert...3+1/2 linguri otet...1 lingura zahar...1+1/2 lingurite sare

Se pune orezul fiert (fierbinte) intr-u caston, se adauga "sosul" de otet, zahar, sare si se amesteca cu o spatula de lemn, fara a strivi boabele (se fac miscari "de taiere"); daca e prea apos, i se face domnului orez vant cu evantaiul, pentru a se evapora excesul de lichid. Pana la folosire, orezul de sushi astfel preparat se lasa in castron, acoperit cu un prosop umed.

INGREDIENTE PT. SUSHI
- peste: somon crud (felioare); ton crud (asemenea); somon afumat
- conserve de peste: ton, macrou
- fructe de mare: arici de mare(crud, scos din carapace); icre de somon; picioare de crab (fiert; scos din carapace); creveti (cruzi sau fierti, scosi din carapace); caracatita (cruda sau fiarta, felioare); sepie (cruda, felioare)
- carne : pui (preparat "teriyaki"), porc (ham)
- legume: castraveti; avocado; porumb (boabe, din conserva)

facultativ: ceapa (felii subtiri), maioneza, lamaie(felii), nori (un fel de hartie din alge)

obligatoriu (desi pot lipsi la unele retete): sos de soia (shoyu); pasta de wasabi (horse radish paste, de culoare verde si cu gust asemanator hreanului); felioare de ghimbir (ginger) marinat (in otet si zahar, cred)

se insoteste de: ceai verde (matcha e cel mai bun, dar la urma oricare) sau beeere!

COMBINATII:
1. Somon afumat (orez de sushi, somon afumat, ceapa, maioneza; ingredientele "obligatorii" pot lipsi)

- se tapeteaza un castron putin adanc cu felii de somon afumat
- se pune in castronul tapetat orez de sushi; se preseaza
- se rastoarna castronul pe un platou
- se "orneaza" cu maioneza si se presara cu felii de ceapa, ori se pun doar felioare de lamaie
- se taie ca un tort si se haleste cu mana sau cu betisoarele (exersati!)

2. Somon, ton, fructe de mare (peste crud, felii, ingredientele "obligatorii")

- se ia, cu mana uda, din castron, cantitati mici de orez si se formeaza gramajoare aidoma mititeilor romanesti
- se ung "mititeii" cu un strop (cat un bob de mazare) de pasta de wasabi
- se aseaza pe fiecare "mititel" o felie de peste ori un crevete ori o felie de caracatita etc
- se aseaza "mititeii" frumos pe un platou
- cand se mananca, fiecare inmoaie "mititelul" ales in sos de soia (care e picurat intr-o farfuriuta in fata fiecarui mesean); dupa fiecare imbucatura se ciuguleste o felioara de ghimbir marinat, care "spala" papilele in vederea degustarii imbucaturii urmatoare

3. Carne, legume (vezi mai sus).

Incercati combinatii proprii!

Pofta buna si, daca vi se pare interesant, o sa mai revin si cu alte japonezarii, poate mai usor de facut!

Julie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

PUI CROCANT (tori no tatsuta-age)

Ingrediente: 1 piept de pui mare si mai gras, dezosat
sos pentru marinat: 4 linguri sos soia, 2 liguri sake (ori un pic de votca sau vin alb), 1 lingurita ghimbir (ginger) dat pe razatoarea fina (ori 2 lingurite ginger juice), 1-2 catei de usturoi dati pe razatoarea fina

ulei pt. prajit, faina

condimente: feliute de lamaie, sare si piper dupa gust, sos soia

Preparare:

- se taie puiul in bucati mititele (cat o imbucatura)
- se marineaza bucatile de pui in sosul e mai sus cel putin o jumatate de ora
- se scot bucatile de pui din sos, se tavalesc prin faina si se prajesc in ulei, la foc mediu, intorcandu-le pe toate partile, pana se fac auriu inchis
- se scot din tigaie si se aseaza pe o hartie absorbanta cateva minute

Se serveste cu sau fara orez, zeama de lamaie sare, piper si sos soia (fiecare mesean are feliuta lui de lamaie si/sau o farfurioara cu cativa stropi de sos de soia in care se inmoaie bucatelele de pui inainte de a le duce la gura).

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

Nasi Goreng (Orez Fript)!!!
O sa rideti cind veti vedea ce simplu se face!
Se pun la calit o ceapa, niste catei de usturoi (in functie de preferinte, eu pun vreo 6-7), sos de chili sau praf de chili in ulei de porumb sau de masline. Se lasa pina capata o culoare aurie dupa care se adauga pieptul de pui taiat bucatele (patratele), se mai adauga ardei (iute daca preferati), sare, piper alb, morcovul taiat in lungime (asa ca niste bastonase sa fie, de vreo 4-5 cm lungime si destul de subtire. eu tai un morcov in vreo 3-4 fisii si dupa aceea il segmentez in fisiile astea mai mici. Sper ca sint inteleasa...). Se adauga orezul fiert rece (indonezienii fierb orezul de dimineata daca fac mincarea la prinz, sau chiar cu o seara inainte cica e mai bun asa, daca e putin deshidratat. Tu ce parere ai Julie?, tot asa se face si in Japonia). Se mai adauga sos de soia dulce si putina nucsoara.
Este o mincare picanta si f gustoasa. Iti ia cam o ora cu totul, dar nu e mult de lucru!
Pofta Buna!


Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabiG spune:

AM uitat sa spun ca pieptul de pui se lasa pina se rumeneste bine bine si abia apoi se adauga orezul. scuze!


Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Gabi, mersi mult pentru reteta!!! Bag si eu un orez fript pe care il fac destul de des in ultima vreme pentru masa de seara. E rapid si ff simplu, cu conditia sa ai rice-cooker. Daca nu ai, fierbi orezul cum am descris mai sus.

Sim, Japonia e grozava la capitolul manncare, si nu numai... Io is de cinci ani aici si zilnic (inca) ma uimeste cate ceva... Sincer, ma consider norocoasa ca am ajuns sa traiesc aici...

Yaki tori si yaki niku sunt delicioase... Din pacate, desi am incercat sa fac acasa, nu-mi ies ca alea de la restaurant sau de la vanzatorii ambulanti... au ei un secret al lor... Si mai au si niste sosuri speciale, cate un sos la fiecare tip de carne... In general barbatii se pricep la asta, ca deh ... ei au avut o preocupare ancestrala vizavi de vanatoare si carne... O sa ma uit intr- carte de bucate si am sa postez mai incolo, eventual...

Chahan (orez "fript")

50 g de sunca (bacon) afumata
1-2 ardei grasi (verde)
o mana de ciuperci
1 morcov, dat pe razatoarea mare sau taiat fidelute
2 linguri de ulei (de masline e mai bun)
sos soia (din cel inchis la culoare), okiometric
piper negru macinat
orez fiert (3 boluri la 3 persoane)
Se prajesc legumele in ulei, se adauga orezul, sosul de soia, piperul si se continua prajirea, amestecand continuu, sa nu se arda. Trebuie sa iasa brun la culoare (de la soia) si putin picant (de la piper).

Se mai pot adauga: nuci (taiate marunt), mazare, porumb (de la conserva). De fapt se pot incerca toate legumele pe care le aveti la indemana... Joaca placuta si pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ai facut un lucru extraordinar, Julie. Stii de cind caut retete japoneze... Sotul meu este fan Japonia, cu tot ce inseamna ea, mai ales mincarea. A vizitat Japonia de patru ori datorita sportului pe care il practica si anume kendo (de vreo 15 ani) si s-ar muta acolo daca ar putea. Si de cite ori avem ocazia sa mincam in oras, aproape intotdeauna alegem un restaurant japonez. Asta pentru ca nu stiu sa gatesc nimic in stil japonez, nici macar orezul. Asa ca, daca nu-ti cer prea mult si daca ai timp, poti posta oricit de multe retete ca nu ma supar (mai ales daca se pot face in casa). el ma iubeste si ma apreciaza la fel de mult si daca nu stiu sa gatesc japonezarii, dar faptul ca ar gasi seara o mincare japoneza facuta de mine il va determina sa o faca de zece ori mai mult! Si sint sigura de acest lucru! Si pe mine nu m-ar deranja deloc... nici sa o gatesc, dar nici sa o maninc! E delicioasa!

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Teriyaki

Ingrediente: 4 bucati pept de pui (dezosat)
sos pentru marinat - 2/3 cescuta shoyu (sos soia)
- 2 linguri de zahar
- 1/2 cescuta mirin (sake dulce)
- 1 lingura sake
- 1 catel (mare) de usturoi
- 1 lingura de ghimbir proaspat,
ras pe razatoarea mica
doua linguri ulei

Se amesteca ingredientele pentru sosul de marinat intr-un castron (sake-ul si mirin-ul se pot inlocui cu o aceeasi cantitate de votca plus apa in parti egale).
Carnea de pui se portioneaza in felii mari, se aplica taieturi in diagonala cu cutitul, se inteapa cu o furculita si se pune la marinat in sosul de mai sus, pentru cel putin 30 de minute.

Se pune un pic de ulei intr-o tigaie, pe foc moderat, si se aseaza bucatile de pui marinat in tigaie, avand grija sa nu se "incalece". Se tin pe foc 2-3 minute, fara sa se intoarca pe cealalta parte. Se trece carnea pe o farfurie si se lasa un pic sa se racoreasca, dupa care se pune la loc in tigaie, pe partea neprajita, se toarna sosul de marinat deasupra si se lasa la foc domol inca cca 5-10 minute (in functie de cat de groase sunt feliile). Eventual se mai intorc o data pe cealalta parte.
Friptura astfel rezultata trebuie sa fie foarte frageda (carnea se va intari daca va fi lasata prea mult la foc), glazurata dar nu crocanta.

Se serveste cu orez (simplu, fiert, presarat eventual cu susan prajit), felioare de castravete, rosii, patrunjel.

Pofta buna!

Pont: aceeasi friptura se poate face si din carne de porc sau de vita, insa eu o prefer pe cea de pui.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de Crystinne


Ptr 2 persoane:
200-300 g carne de pui, vita sau porc.
- Cine vrea le combina. Eu fac in general cu pui. Cine vrea pune carne mai multa.
- se prajeste carnea in putin ulei (eu folosesc ulei de susan) cu putin usturoi (1-2 catei)- cand s-a rumenit se adauga in tigaie 1-2 oua si se amesteca bine pana s-au prajit.
- se aduga orezul fiert separat . Aici sunt mai multe trucuri.Reteta originala este cu orez thailandez cu aroma si ar trebui sa se fiarba intr-o oala speciala deoarece orezul nu ar trebui sa contina prea multa apa (habar am ce fel de oala, nu am gasit in magazine de aceea eu folosesc orez thailandez normal sau genul de orez la care nu se lipesc boabele la fiert)
- un alt truc de la thailandeza: orezul , ptr ca trebuie prajit, se va fierbe 90% ptr ca la prajit se va rumeni putin si va fi perfect de mancat.
asaa.... sa revenim...
- deci se adauga in tigaie si orezul si se continua sa se prajeasca (la caldura mai mica)- se adauga dupa gust : sare, piper, putin zahar (asta tot de la thailandeza) sos de soia deschis la culoare (ar fi bine sa fie deschis ptr ca cel inchis inegreste toata compozitia)daca va place ceva mai piperat putina pasta de ardei iute (chinezeasca), sau puneti pur si simplu ceva mai mult piper.
- cand totul este aproape gata (carnea e maronie, orezul bine prajit) se adauga vegetale. Eu pun 1/2 ardei rosu cu 1/2 ardei galben (arata bine), o rosie,un morcov mic, ceapa verde sau uscata, dar in bucati mai maricute nu tocata marunt.
- Eu mai adaug frunze de busuioc (dar la sfarsit sa nu se prajeasca prea mult) dar nu este obligatoriu.
Thailandezii servesc totul cald langa felii de castraveti verzi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Originally posted by mamamariana

Una din cele mai cautate (de catre straini) mancaruri tailandeze se numeste

Chicken satay:
-500 g file de piept de pui pui (fara piele si os)
-o caciulie de usturoi
-o ceapa mica
-2 linguri de zahar
-2 linguri de sos de peste (trebuie sa gasiti in comert - daca nu il puteti inlocui cu sos de ciuperci sau de stridii sau in ultima instanta cu soya souce)
-3 linguri de ulei (de preferat de alune)
-2 linguri de peanut butter
-100 ml lapte de cocos
-o lingura de chilli sauce
-o lingura de lemmon grass powder

Se taie pieptul de pui fashii subtiri de aprox 1 cm grosime si cat de lungi se poate si se pun pe betisoare (ca la gratar), dupa care se aseaza intr-un vas.
puneti usturoiul, jumatate din ceapa, o lingura de zahar si sosul de peste in robot (daca nu, le taiati, pisati, etc dupa care le amestecati). Veti obtine o pasta fina pe care o puteti subtia cu apa rece. Puneti-o peste carne, acoperiti cu o folie de plastic si lasati la marinat 3-4 ore amestecand din cand in cand.
Incalziti celelalte ingrediente (deja mixate) pentru cca 4 minute pana obtineti un sos ca o smantana groasa.

Carnea astfel marinata se pune pe gratarpana cand suprafata devine galbuie si se coace foarte bine. Invartiti si pe o parte si pe alta de mai multe ori adaugand cu pensula cate putin ulei daca este necesar.
Aranjati puiul intr-un platou sub forma de raze de soare iar in mijloc puneti sosul intr-un castronel mic si ornati cu lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Originally posted by mamamariana


Pui prajit cu ardei iute si busuioc
300 g piept de pui fara os
2 linguri de ulei
2 fire de ceapa verde taiata marunt
2 linguri de ardei iute taiat marunt (daca e rosu, e perfect) - puteti ajusta cantitatea in functie de papilele gustative
1 lingura de soya sos inchis la culoare
1 lingura de zahar
2 linguri de sos de peste
1 canita de frunze de busuioc proaspete, taiate marunt

Taiati puiul in cubulete mici (cu latura de aprox. 1.5 cm), sarati-l si piparati-l dupa gust.
Incingeti uleiul intr-o tigaie. Prajiti puiul in ulei pana cand se albeste si apoi adaugati ceapa verde si ardeiul iute prajind in continuare pentru 1 minut.
Adaugati apoi sosurile, zaharul si frunzele de busuioc. Se mai tine la foc mic 2-3 minute.
Se serveste cald cu orez simplu fiert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Initial creeata de Veve

Asta e pacatul meu culinar:mincarea chinezeasca! ieftina,multa si bunaaaa!!![:P]...Hai sa va "povestesc"si voua o retetuta..

SWEET AND SOUR PORK
(sau porc dulce acrisor )
-500 g carne de porc macra
-2 linguri ulei
-2 cepe mici taiate in 4
-2 catei de usturoi pisati
-200 ml concentrat supa de pui(o puteti face cu cubulete knorr)
-250 g cubulete ananas in sirop
-1 lingura amidon alimentar
-100 g sos de rosii
-1/2 lingurita radacina ghimbir data prn razatoare(important pt.gust-se gaseste in comert praf sub denumirea de ginger)
-2 linguri otet
-2 linguri zahar( de prferinta brun)
-un ardei mare rosu taiat cubulete mari
- un castravete taiat cubulete mari
-100 g baby-corn (un fel de porumb nematurizat care se gaseste la conserva-optional)
-100 g ciuperci taiate in 4
Ceapa si usturoiul se calesc in ulei incins pina ceapa devine transparenta;se scoate din tigaie si se pune la prajit carnea taiata cubulete de cca 2 cm;se rumeneste la foc iute pe toate partile dupa care se pune ceapa inapoi in tigaie.Se adauga concentratul de supa si se aduce la fierbere,dupa care se acopera si se fierbe la foc mic pina carne devine frageda (30').Adaugati restul de ingrediente si mai lasati la foc 5 min.Intre timp din siropul de ananas si amidon se face un sos subtire (amestecati f.bine sa nu aiba cocoloase) care se toarna in amestecul din tigaie cinn acesta da in clocot.Se mai fierbe inca 2 minute sau pina se ingroasa sosul....Si gata!
Se serveste cu orez sau spaghete chinezesti( la care-o sa va dau reteta miine ca acu' nu ma mai lasa veve )
Pofta buna!...care-o sa va-ncumetati...[:P]

Mergi la inceput