Dilema-varsta ecografica

Dilema-varsta ecografica | Autor: aurora77

Link direct la acest mesaj

Buna viitoare mamici,

Ma numesc Aurora si urmeaza sa devin mamica peste 9 saptamani. Am avut o multime de probleme cu bebelusul meu pe toata perioada de 31 de saptamani de cand suntem impreuna. Am mers la echo tridimensionala la Dl Herghelegiu (dupa o 'scurta' asteptare de 3 luni si mi-a spus ca desi varsta ecografica a baietelului meu era la acel moment de 29 de saptamani, stomacelul lui era mai mic, indicand o varsta nereala de 25 saptamani. Si cu asta, basta. Nu mi-a dat nici un fel de justificare, de explicatie, am plecat de acolo mai bolnava decat am intrat. si de atunci ma tot framant si tot intreb in stanga si in dreapta, sperand sa pot obtine un raspuns. Dar, din pacate, nimeni nu mi-a spus verde in fata "Da, e totul ok, o sa ii creasca stomacelul". Medicul meu este Dl. profesor Marinescu Bogdan. Veti spune ca ar trebui sa merg acolo sa intreb. Lucru facut chiar a doua zi dupa echo. Raspunsul dansului a fost insa plictisit "lasa, ca o sa bea bere cand o sa iasa afara si o sa ii creasca stomacul". Puteti voi, din experienta voastra sau din auzite sa ma ajutati?
Multumesc,
Aurora

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Aurora,
Eu zic sa nu te sperii si sa ceri o a doua parere. Iti poti face o programare la alt echograf (de ex. la dr. Pop sau la dr. Iosup)si vezi care e situatia. Este scump, dar pentru linistea ta si pentru a te asigura ca BB e bine, zic ca merita. Incerca la CMU sau la Diagnosis, nu e de asteptat atat de mult si daca nu au locuri, te aunta ei cum se iveste un loc liber. Nu stiu daca au si tridimensional. Eu mi-am facut toate echo de sarcina la Diagnosis la dr. Iosup si l-a analizat pe BB pe toate partile.
Cred ca avem acelasi DPN. Tu unde nasti ? Stii ce este micul BB?
Astept sa vii cu vesti bune.
Pupici pt. tine si bb mic,

Aurasa UM 3.09.2004 DPN 10.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora77 spune:

Buna Aurasha,
Sincer nu stiu daca e bine pt bb sa il mai bombardez cu inca o tridimensionala. Am facut deja 2 (una la 19 saptamani si una la 29). Ciudat este ca la prima echo nu s-a sesizat nici o problema, se pare ca a aparut pe parcurs. Deja am inceput sa visez urat, sa imi imaginez tot felul de nenorociri despre bB. Bebe e baietel, il cheama Rares si acum la 31 saptamani are 1,5 kg. E cam slabut cred dar nici eu nu sunt mai grozava. Cand am ramas insarcinata aveam 46 kg iar acum cu greu am ajuns la 54. Eu stau in pat, am colul foarte scurtat si a trebuit sa renunt la servici si la orice altceva (de, sfatul medicului). De nascut eu intentionez sa nasc la Poilzu. Am doi medici, unul preferat de mine (Polizu - Dr. Branescu) si unul preferat de tatal copilului (Giulesti - Dr. Marinescu).
TU?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Aurora, eu nu am facut nici o tridimensionala, doar echo morfologica la 12 si 22 de saptamani, dar am mai facut si altele normale, bidimensionale. Deoarece la un moment dat a aparut o cantitate crescuta de lichid amniotic, dr. m-a sfatuit sa repet echo la 2 saptamani pentru a vedea daca BB are vreo suferinta si daca a mai scazut lichidul. Am repetat la 2 saptamani si BB era bine-sanatos, fara vreo problema, iar cantitatea de lichid incepuse sa scada. M-am linistit (ajunsesem sa vad numai nenorociri). Nu cred ca echo ii fac rau lui BB. Eu am facut pana acum vreo 5 (in saptamanile 7, 12, 22, 28, 30) si voi mai face una (ultima)in saptamana 38.
Pe BB meu il va chema Catalin, acum are 31 saptamani+ 5 zile, iar la echo de 30 de saptamani acea 1550(+/-262)g. Sunt tare nerabdataore sa-l vad si sa-l tin in brate.
Eu o sa nasc la Municipal cu dna dr. Grigoriu.


Aurasa UM 3.09.2004 DPN 10.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

Eu sunt insarcinata in 37 de saptamani si dupa spusele dr. nasc exact peste o saptamana din motive medicale.Am cerclaj, trebuie sa-l desfaca si 90% se va declansa nasterea...

La 20 de sapt. am facut echo morfo si mi-a zis ca nu are stomac fetita. Am innebunit, iti dai seama. Pana atunci facusem o gramada de alte echo normale si nu s-a sezisat o asemenea malformatie. Dupa 4 saptamani ma cheama din nou sa-mi refaca echo morfo si culmea avea stomac si inca unul normal. Eram mai disperata decat prima oara. Oare avea sau nu ? La 34 de saptamani imi fac o ultima echo morfo cu Dopler pentru a vedea cum sta bebelusul cu inima si fluxul prin cordon si-mi spune ca bebe este la limita minima a dezvoltarii si nu are varsta care o spun eu...Sa mor nu alta. Merg la alt doctor , fata este bine, este miniona nu nedezvoltata....
Oricum am ramas cu mii de semne de intrebare si imi este greu sa astept pana saptamana viitoare cand imi voi vedea fetita.

Sarcina usoara....
Loreen, Bianca(15.10.96) si Delia 37 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Parerea mea este sa nu va mai stresati din cauza ca stomacul poate fi mai mic. Important e ca exista. Eu am gemeni si am facut 20 de echografii pana acum, toate bidimensionale si doctorii n-au pomenit niciodata despre dimensiunile organelor. Gemenii sunt oricum mai mici in burtica decat ar fi un singur copil, dar asta nu inseamna ca au vreo problema. Stiu ca la nastere nu vor avea mai mult de 2,5 kg fiecare (poate nici atat), dar important e sa fie sanatosi.

Maria sapt.35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Loreen, unde ai facut echo morfo prima oara si ti-a spus ca fetitza ta nu are stomac? Apoi a doua oara ai facut eco morfo in acelasi loc ca prima oara si ti-a spus ca defapt are stomac??!!! Doamne fereste, ma innebunesc medicii astia care se joaca cu noi....
Eu iti doresc multa sanatate si o fetitza super sanatoasa si frumoasa.

30 + 4 zile

Ruxel

http://photos.yahoo.com/ruxivisan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora77 spune:

Buna fetelor,
Eu nu mai stiu ce sa cred cu medicii astia. Stiu ca scopul ecografiilor (cel putin al celor tridimensionale) este sa identifice eventuale malformatii si sa iti spuna ce e de facut mai departe. Incep insa sa ma conving ca sunt la fel de nesigure ca si echo normale. Mai mult de atat am aflat ca azi a nascut o colega de-a mea careia i se spusese de n-spe ori ca are baiat inclusiv la tridimensionala. Si surpriza...a nascut fetita. cum e oare posibil? pentru ce mai dam atati bani?
Loreen, eu cred ca cel mai bine e sa stai linistita si sa ignori tot ce ti-au spus tembelii de doctori. important e pana la urma ce simti tu ca mama. si daca tu simti ca bebe e bine, sa fi convinsa ca asa o sa fie. Ce greutate are bb tau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adevam spune:

fetelor, parerea mea e sa nu ne mai stresam atat cu eco 3D sau 4D sau oricare alta. Si la ecografiile normale se poate vedea daca e ceva in neregula. Am o prietena care nu a facut nici o eco 3D ci numai eco normale si atat. A avut cateva hemoragii, a nascut la 7 luni jumate si mai facuse si un avort inainte de a ramane insarcinata cu acest copil. Si copilul este acum de 9 luni super sanatos.
Alta prietena nu a facut decat de vreo 2 ori eco normale si atat. Si a fost totul bine.
Parerea mea e ca multe sunt mofturi si depinde de fiecare doctor cate iti recomanda sa faci.
Cred ca daca este mai nesigur pe el, atunci te pune sa faci tot felul de analize si ecografii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Du-te la Iosup. Te va linisti.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robotzica cucului spune:

Dragele mele,

Nu stiu cum e mai bine: ca in Romania, unde poti sa tot faci
la ecografii, cat te tin puterile financiare, si sa capeti
tot felul de informatii (eventual contradictorii), sau ca in Canada,
unde se face o economie drastica atat la orice fel de investigatii
(platite de asigurare), cat si la informatiile date pacientului.

Eu am intrat in saptamana 37 de sarcina si am facut doar o singura
ecografie in saptamana 20. Mai multe cica n-ar fi fost "medically
necessary", deci nu mi s-au recomandat. Tot ce mi s-a spus ca
rezultat a fost confirmarea varstei sarcinii (exact ca cea calculata
din UM, desi eu o banuiam cu 2-3 zile mai mica) si ca "there is
nothing to worry about", adica nu e nici un motiv de ingrijorare!

Mi-a fost tare greu sa ma resemnez ca asta e tot ce se poate capata.
Neamurile si amicii din Romania nu pot sa inteleaga cu nici un chip
ca nu noi nu stim nici daca bebe de fetita sau baiat. Aici nu se
spune decat daca ecografia e 100% relevanta, ceea ce banuiesc ca nu
se prea poate. Doctorii se feresc din rasputeri sa dea informatii
de care nu sunt siguri.

Pe mine m-a facut mama tare bataioasa din fire. Sunt gata sa ma iau
la tranta cu oricine si orice, ca sa ajustez lucrurile pe gustul meu.
As fi vrut asa de mult sa am controlul asupra a ceea ce sa intampla
in burtica mea! Dar n-am! Sper sa aiba Altcineva grija sa iasa
totul bine. Sper asta pentru noi toate! Si cred ca ne face bine
sa ne pastram cat de cat calme. Rezolvam noi problemele intr-un fel,
cand (si daca) apar!

V-am pupat.

Mergi la inceput