Dublu si triplu test

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Dublul test acesta de care zici ar putea avea legatura cu masurarea pliului nucal? Caci masurarea asta se face in intervalul de saptamani de care zici (11-14sapt)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Burtici&mid=9189&cid=14896" target="_blank">Gabitza si bebe Andrei Stefan DPN 31.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Dublul test e acelasi lucru cu triplul test, doar ca nu se masoara si nivelul estriolului, ci doar AFP si hCG.
Sincer, eu nu pricep de ce te-a pus sa le faci pe amandoua, triplul test ar fi suficient.

Citomegalovirus este un virus care poate da malformatii urate la fat in primul trimestru de sarcina.
E un test obisnuit la gravide, alaturi de toxoplasmoza si listeria.

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Multumesc mult !
In sfasit cineva care m-a luminat.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Deci la dublul test se testeaza AFP si hCG.
La triplul test se testeaza AFP, hCG si nivelul estriolului.
Poate ca acestea se testeaza si la 12 saptamani si la 16 ? De aceea sa-mi fi recomandat si dublu si triplu test ?
Orice medic, dupa 30 de ani a pacientei, recomanda aceste teste ? Sau cel putin triplul test ?

Ce este cu citomegalovirusul, toxoplasmoza si listeria ?
Sunt teste obisnuite in sarcina, care se fac la o anumita varsta a sarcinii ?
Au legatura cu triplul test ? Pentru ca inca nu stiu ce inseamna AFP,hCG SI ESTRIOL.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Miruna, citomegalovirusul, toxoplasmoza si listeria nu au legatura cu triplu test. Sunt niste investigatii care determina daca ai sau ai avut in trecut aceste boli.
In legatura cu triplu test: AFP este o substanta data de fat, BHG este o substanta data de placenta si estriolul este o substanta data de fat si de placenta. Toate acestea trebuie sa se incadreze ca valori, intr-un anume interval pentru saptamana de sarcina respectiva. Cele trei masuratori, arata eventualele malformatii sau nu, la fat.
Uite aici un link, ca sa intelegi mai bine:
http://www.americanpregnancy.org/prenataltesting/tripletest.html

Ruxel

http://photos.yahoo.com/ruxivisan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Miruna, din cate am citit eu dublul si triplul test sunt recomandate cam in aceeasi perioada (intre 15 si 20 de saptamani) pentru ca ele reprezinta aproximativ acelasi lucru. Exista si un test cuadruplu, care masoara in plus (fata de triplul test) inhibina A (asta chiar n-am idee ce mai e).
Intre 11 si 14 saptamani se masoara translucenta pliului nucal (ecografic), iar asta poate fi combinata si cu un test de sange care masoara nivelul HCG-ului si al unei proteine care se numeste PAPP-A. Asta am citit acum la babycenter, nu stiu cat e de raspandita metoda, iar la noi n-am auzit decat de masurarea pliului nucal si de triplu test.

Acuma, revenind la triplul test, el este recomandat la orice varsta, insa dupa 30 de ani (si mai ales dupa 35) creste puternic riscul de a naste un copil cu sindrom Down (sau spina bifida, sau trisomia 18 si probabil si altele) si din cauza asta unii medici insista mai puternic dupa aceasta varsta.

Citomegalovirus, toxoplasma si listeria sunt niste virusi care se transmit relativ usor (carne sau branza cruda, sau contact cu o persoana infectata in cazul CMV) si care pot genera malformatii sau complicatii fatului in diverse stadii ale sarcinii. In cazul acesta se testeaza nivelul de anticorpi pe care ii ai fata de fiecare din acesti virusi si in functie de asta se stabileste daca ai facut boala la un moment dat (asta iti da imnunitate), daca ai facut-o recent sau daca n-ai facut deloc, caz in care e posibil sa o faci la un moment dat. Din cate stiu, toxoplasmoza (infectia cu toxoplasma) poate da probleme fatului in orice stadiu al sarcinii, asa ca unii medici recomanda repetarea analizelor in fiecare trimestru. De asemenea, toxoplasma si listeria sunt tratabile daca sunt depistate din timp.

Acuma, mic dictionar:
AFP - alfa-feto-proteina - este o proteina produsa de fat
HCG - hormon produs de placenta
Estriol - hormon produs de fat si placenta

Nivelul fiecareia dintre substantele de mai sus creste sau scade in functie de varsta sarcinii, iar interpretarea testului se face prin coroborarea rezultatelor celor 3 (de exemplu, un nivel peste limita al HCG, coroborat cu nivel mic la estriol si AFP poate sa insemne un risc crescut de sindrom Down). Subliniez poate, pentru ca testul nu ofera un rezultat sigur, ci mai degraba semnaleaza o probabilitate marita de aparitie a bolii.

http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Multumesc mult !
Acum chiar m-am lamurit.
Mii de multumiri.


Miruna

Mergi la inceput