COPERTI CARTI FERFENITA...

COPERTI CARTI FERFENITA... | Autor: ANDRUSHKA

Link direct la acest mesaj

Cartile mele de suflet sunt vraiste...deja le citesc pe fascicole...jumate e in dormitor, un sfert prin basement si sfertul allalt in..biblioteca(deh, ma culturalizez si eu pe unde pot si mai am vreme de zabovit)
Aici nu vrea nimeni sa-mi spuna unde imi pot lega cartile profesional...am ajuns sa intreb si la biblioteca, dar au ridicat din umeri. Ma gandesc ca, daca tot e asa de rar mestesugul asta trebuie sa si coste o avere daca gasesc pe undeva, totusi...

Ati incercat vreodata sa va legati cartile, sa le faceti coperti de carton mai tare si sa arate totusi bine?Ma gandesc sa iau un clei mai bun, sa iau panza pentru cotor si apoi carton ptr coperta pp zisa. Alte idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Ti-ar mai trebui o menghina, dar din lemn de preferat sau macar sa pui niste placi de lemn ca sa nu presezi cu fierul, un mic fierastrau cu care sa dai niste mici taieturi perpendicular pe cotor si prin care sa treci sfoara de legat, si o ghilotina ca sa fii sigura ca ies muchiile frumoase si taiate perfect. Daca crezi ca ai rabdare, desfa toata cartea si leag-o din nou, eventuaL DACA ai loc in margine, ii poti taia din nou toate marginile (sa dai deoparte cativa mm de hartie de pe margini care poate e mai ferfenitita).

Rabdare si spor la treaba!
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gen68 spune:

noi avem la servici o masinarie pe care pui o spirala de plastic, apoi iti gauresti foile si ii pui coperti. iese super. nu se poate sa nu gasesti asa ceva.

gen, mamica doar de marius


"poze cu de-alde noi"

Mergi la inceput