Alaptat copilul care doarme la san !

Alaptat copilul care doarme la san ! | Autor: alina1975

Link direct la acest mesaj

Cum o pot hrani pe micuta mea Andreea caci adoarme mereu cand o pun la san si nu vrea nici completare. Dupa masa care dureaza in medie 20-30 min doarme linistita cca 2-2.5 ore. Eu o alaptez din pozitia culcat in pat.Ce trebuie sa-i fac sa o trezesc in timpul alaptarii. Orice sfat este binevenit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

in spital mi-au spus sa-l gadal pe bb in talpa. dar pt. ca el a crescut repede si nu mai ajungeam la talpa lui(si eu tot in pat alaptez) am experimentat diverse gadaleli :) si am vazut ca cea de pe obraz, langa ureche, il trezeste sau cel putin ii mai da un imbold sa suga. dar daca fetita ta suge 20-30 de minute si dupa aceea doarme senina, cel mai probabil se satura.


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lz_cecilia spune:

Nu stiu cate luni are fetita?
Ai grija sa nu patesti ce am patit eu: fetita mea Sara a fost ffff cuminte de cand o avem, pe la 1-3 luni de la nastere exista o scadere fiziologica (normala) a cantitatii de lapte, nu trebuie sa disperi, totul va reveni la normal. Problema era alta: Sara nu se satura, eu nu mi-am dat seama pt. ca era ff cuminte, dormea mai tot timpul, dar la un moment dat am vazut ca nu a pus pe ea cat a trebuit si atunci am trecut la o alimentatie mixta: alaptat + completare lapte praf dat numai cu lingurita. Dupa 1-2 luni am renuntat la laptele praf si am continuat sa alaptez pana la 1 an si 2 luni.
Eu am alaptat numai culcata.
Pt ea este o adevarata placere sa doarma cu tatuca in guritaMult succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu ma cam temeam sa-i dau sa suga in pozitia culcat si apoi sa-l las sa doarma langa mine. Preferam, mai ales noaptea, sa-l tin treaz pana termina de supt si, chiar daca era pe jumatate adormit, il trezeam ca sa-l fac sa elimine aerul. In cel mult jumatate de ora se rezolva, ii dadeam suzeta si apoi dormeam amandoi linistiti, fiecare in patul lui (lipite unul de altul, evident). Altfel, cand e mai micut, ma gandesc ca poate sa-l doara burtica sau sa regurgiteze prin somn si sa se inece, Doamne fereste. Trebuie sa ragaie, mai ales daca a mancat lacom si a inghitit aer.

ps. la fel de bine poate sa nu pateasca nimic - s-ar putea sa exagerez si eu, dar spun numai cum cred ca e cel mai sigur si fara riscuri.

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

noi la 13 luni mancam de la san numai in timp ce dormim. stiu ca e vina mea, dar acum nu mai am ce face, si sunt chiar multumita ca doar atunci cand doarme are rabdare sa stea linistit si sa suga (cand e treaz e preocupat de lucrurile din jurul lui si uita ca trebuie sa mai si manance).
din experienta mea eu zic ca nu-i musai sa ragaie, cel putin la mine n-a fost cazul, l-am lasat intotdeauna sa doarma si n-a avut niciodata colici.Parerea mea e ca doar daca mananca din biberon inghite aer)

"il est plus facile de dissocier un atome, que de se débarrasser d'un préjugé"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

Alina, Mihaita si acum adoarme cand mananca la san. Ii dau sa suga cand vine ora de somn, ca altfel nu adoarme, la fel si noaptea cand se trezeste si il mai cauta. Daca sta 20-30min., cum ai spus, atunci iti papa bine, nu-ti fa probleme.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminna spune:

Alina,
si eu am avut problema asta cu Maria inca de la nastere. Ideea nu este ca doarme la sin, ci ca esti vesnic linga un copil infometat, pentru ca nu are puterea/rabdarea sa termine de mincat. La inceput m-am speriat; stii ce functiona la mine? (gidilatul in talpa n-a functionat la noi in veci)ma faceam ca-i scot tzitzi din gurita - bine, n-o lasam sa adoarma de tot, ca atunci nu mai conta, si ea se trezea repede si fugea cu gurita dupa ea. Mai tirziu am renuntat si o lasam sa adoarma. Cind se trezea, cerea de mincare, si tot asa. De mult ori nu vroia sa doarma decit la tzitzi...asta la ei se cheama ca te transforma pe tine in suzeta. Cu timpul, s-a rezolvat problema de la sine, si cred ca sa se v intimpla si la tine. Eu mi-as mai dori sa dorm cu ea la tzitzi, dar nu mai vrea ea. Nu face nani decit in patutzul ei si gata! Asa ca nu te ingrijora foarte tare, incearca faza cu trasul sfircului din gurita, sau pur si simplu sa plimbi sfircul in gurita ei incet, ca sa-l simta si sa se trezeasca si sa pape.Succes.

Siminna si Maria (1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminna123/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Daca i-a bine in greutate, probabil ca-i este suficient cit suge.Eu , ca sa-l trezesc pe Dragos, il gidileam sub barbie si pe nas , repede si alternativ. O sa treaca si perioada asta....

Mergi la inceput