Despre gradinarit (10)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Fetelor ajutati-ma si pe mine.Nu stiu daca s-a mai scris ca nu am avut timp sa citesc toate sub.Deci am un trandafir japonez primit in dar de acum 4 ani era pui si de atunci nu mi-a inflorit de loc.Anul acesta dupa ce l-am scos afara l-am tuns scurt de tot sa vad ce se intampla.Oare am procedat bine?si de ce nu a facut nici o floare in atatia ani.A doua probl.este ca am un pui de ficus benjamin prins de mine are cam o jumatate de metru de fapt sunt vreo tri fire prinse la un loc si vroiam sa intreb ce trebuie sa fac mai departe cu el.Il las sa cresca in continuare in lungime sau ii tai din varfuri spuneti-mi va rog.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by andreea_tx

Fetelor ajutati-ma si pe mine.Nu stiu daca s-a mai scris ca nu am avut timp sa citesc toate sub.Deci am un trandafir japonez primit in dar de acum 4 ani era pui si de atunci nu mi-a inflorit de loc.Anul acesta dupa ce l-am scos afara l-am tuns scurt de tot sa vad ce se intampla.Oare am procedat bine?si de ce nu a facut nici o floare in atatia ani.A doua probl.este ca am un pui de ficus benjamin prins de mine are cam o jumatate de metru de fapt sunt vreo tri fire prinse la un loc si vroiam sa intreb ce trebuie sa fac mai departe cu el.Il las sa cresca in continuare in lungime sau ii tai din varfuri spuneti-mi va rog.

andreeat



Andreea,
Despre ficus iti pot spune ca ii poti taia varful cand a ajuns la inaltimea pe care tu o doresti sa i-o dai plantei tale. In general varfurile se taie primavara , inainte ca planta sa inceapa a creste mai viguros. Din locul de unde ve-i taia v-a curge o seva albicioasa destul de consistenta. Pentru a nu pierde floarea, dupa ce tai pui in locul de unde curge seva putin pamant sau ungi cu niste miere de albini. Oricum nu lasa seva aia sa curga de capul ei pentru ca se v-a usca si ficusul tai. La fel se pricedeaza cu toate ramurile care cresc aiurea sau prea mult.
Despre trandafirul japonez, nu stiu ce sa-ti zic, de ce nu a inflorit. Posibil este ca dupa tratamentul plicat de tine, sa stimulezi cresterea lui si implicit inflorirea.
Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Bine v-am regasit!
Mi-a fost chiar dor de voi dupa o pauza atit de lunga.In Rom. n-am avut nici timp si nici chef sa intru pe net decit f. putin,dar o sa ma revansez pe parcurs.Va pup pe toate si multumesc ptr. incurajari.Sper sa fiu o data in forta si sa va povestesc mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

quote:
Originally posted by petra

quote:
Originally posted by andreea_tx

Fetelor ajutati-ma si pe mine.Nu stiu daca s-a mai scris ca nu am avut timp sa citesc toate sub.Deci am un trandafir japonez primit in dar de acum 4 ani era pui si de atunci nu mi-a inflorit de loc.Anul acesta dupa ce l-am scos afara l-am tuns scurt de tot sa vad ce se intampla.Oare am procedat bine?si de ce nu a facut nici o floare in atatia ani.A doua probl.este ca am un pui de ficus benjamin prins de mine are cam o jumatate de metru de fapt sunt vreo tri fire prinse la un loc si vroiam sa intreb ce trebuie sa fac mai departe cu el.Il las sa cresca in continuare in lungime sau ii tai din varfuri spuneti-mi va rog.

andreeat



Andreea,
Despre ficus iti pot spune ca ii poti taia varful cand a ajuns la inaltimea pe care tu o doresti sa i-o dai plantei tale. In general varfurile se taie primavara , inainte ca planta sa inceapa a creste mai viguros. Din locul de unde ve-i taia v-a curge o seva albicioasa destul de consistenta. Pentru a nu pierde floarea, dupa ce tai pui in locul de unde curge seva putin pamant sau ungi cu niste miere de albini. Oricum nu lasa seva aia sa curga de capul ei pentru ca se v-a usca si ficusul tai. La fel se pricedeaza cu toate ramurile care cresc aiurea sau prea mult.
Despre trandafirul japonez, nu stiu ce sa-ti zic, de ce nu a inflorit. Posibil este ca dupa tratamentul plicat de tine, sa stimulezi cresterea lui si implicit inflorirea.
Succes.

La toti numai bine!

---------------------------------------------------------------------------------Tu Petra dar e vorba de ficus benjamin altul decat ficusul cu frunze mari si lucioase asta are frunzele mici si creste ca un copac cand e mai batran si ma gandeam cumsa-l tund si cand ca sa-i dau o forma sa creasca.Acum fiind mic sunt trei fire crescute cu trei radacini ca am pus trei lastari si s-au prins toti si are cam o juma de metru fara alti lastari inca care sa plece din aceste crengute.Ficusul cel ce frunze mari intradevar curge seva multa cand ii tai varful dar la asta nu.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Iti mai dau eu o idee ce poti face cu ficusul.Daca sint 3 fire subtirele poti sa dai frunzele jos si sa-l impletesti.El cum creste se lipesc tulpinutzele si o sa aiba o forma f. deosebita.Asa am patit eu cu al meu, dar n-am fost prea desteapta sa-l impletesc....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

[quote]Originally posted by iulia grosman

Iti mai dau eu o idee ce poti face cu ficusul.Daca sint 3 fire subtirele poti sa dai frunzele jos si sa-l impletesti.El cum creste se lipesc tulpinutzele si o sa aiba o forma f. deosebita.Asa am patit eu cu al meu, dar n-am fost prea desteapta sa-l impletesc....
[ ------------------------------------------------------------------Adica cum Iulia? sa-i rup frunzele de tot pana la varf si apoi sa impletesc ramurelele? Sa stii ca am vazut unul asa impletit cum zici tu dar nu stiam cum se face asta. Sa fac asta acum cand e puisor sau sa mai creasca mai mare?

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Andreea ma scuzi ca raspund cu intirziere.Nu stiu cit e de inalt insa cam 3 sferturi poti sa-l impletesti iar restul lasa-l cu frunze.El pe parcurs cit creste o sa se lipeasca si-o sa aiba o tulpina frumoasa.Poti sa-i faci orice forma vrei.Poti sa-l faci si spirala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ajutor fetelor poate stiti sa ma ajutati:
eu ma dadeam rotunda ca ma pricep la plante ca-mi infloresc in draci toate, ca se-mpuiaza, ca cresc cat casa la mine, dar anul asta parca e un facut: cred ca toate au simtit ca sunt suparata, si nu mai vor si pace!

deci problema:
am incercat sa scurtez-inmultesc muscatele mele bengoase, si anul asta stupoare, nu au vrut si pace! dupa ce le-am rupt si le-am chelit pe cele din jardiniere, ramurile rupte le-am pus in apa si... nici acum dupa aproape 2 luni nu dau semne ca dau radacini! sa nu-mi spuneti ca sa kle pun in pamant, daca nu au vrut sa dea radacini in apa, nu dau nici in pamant Mey, niciuna nu a vrut sa dea radacini!!! initial m-am gandit ca am pus apa de la chiuveta, nu le-a placut clorul, am inlocuit complet apa cu 3 bidoane de apa plata, nika! am respectat toate regulile posibile cu care am impuiat eu personal ani de zile in draci muscate: sa fie baza borcanului acoperita cu ziar ca cresc mai repede radacinile, sa completez doar apa, sa nu stea in soare, sa fie primavara, nika! daca va spun ca am ajuns sa ma gandesc ca le-am pus cand eram la ciclu si poate asta are influenta?!(extrapolare: stiti ca muraturile puse la ciclu se strica). Ei, avetzi vro idee ce se intampla?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
Fetelor, azi mi-am cumparat tarhon cu radacina de la piata, si de data asta vreau sa-l pun intr-un ghiveci nu direct in pamant si sper sa nu imi moara din nou!
Cum se creste tarhonul?Ii place la soare?la umbra?umed?uscat?Ma ajutati cu un sfat?
Eu de 3 ani ma chinui sa imi cresc o tufa de tarhon in curte si de fiecare data a murit!Acum am o crengutza cu radacina mai frumoasa si ma bate gandul sa o mut intr-un ghiveci si sa-l cresc acolo...voi ce zice-ti?
Pupici!

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004)
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

tarhonul stiu ca creste pe podis mai spre munte, cred ca soare+racoare cam cum le place si muscatelor, adica sud sau est, eu am avut o tufa de menta tot asa luata din piata cu radacini, doamne ce faina a fost!! mi-a parfumat balconul toata vara, era un concert de mirosuri in serile de august intre iasomie si menta... o frumusata!!

vaz ca nu stie nimeni sa-mi spuna... cred ca am cam renuntat la ele... am si gasit azi alte muscate cu 35000 firul la practiker am luat 14

Mergi la inceput