Asistente medicale din toata lumea adunarea!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Yossaria spune:


Mai multe detalii despre mine, pt cei curiosi

Sunt maramureseanca, am terminat sanitara la Braila. Am stat cu burta pe carte, am terminat si sefa de promotie...si am fost sigura ca o sa gasesc un post, dupa cat m-am implicat trup, suflet si minte, insa raspunsul celor de la spital a fost scurt pe 2: '3000€'. De atunci, mi s-a cam acrit de nursingul romanesc. Totusi, cred ca cineva acolo sus m-a iubit si mi-am gasit de lucru la o clinica stoma....foarte busy!!!Asa ca am ajuns pe post de 'dental nurse'. Am lucrat 2 ani de zile, in fiecare zi cate 12 ore, exceptie weekend. Mi-am zis ca mi-am gresit cariera...:) Nu aveam timp de prieteni, nu aveam timp de cumparaturi, nu aveam timp nici de mine...cand veneam de la servici cadeam lata si imploram liniste.

In 2003 mi s-a ivit o 'oferta' sa plec in Suedia ca au-pair la o familie suedeza. Am acceptat, crezand ca, odata ajunsa acolo, usile se vor deschide larg cand vor auzi ca sunt . Naiva se subintelege + prima calatorie afara = era de inteles sa astept colaci pe garduri. Cand am ajuns la familia respectiva, am ingalbenit!!!!!!!! Responsabilitatile mele includeau : 3 copii adolescenti innebuniti dupa petreceri cand parintii nu erau acasa (si nu prea erau), 2 catei (de care m-am indragostit de altfel) si o minune de vila care lua 6 ore numai aspiratul! POvestea a durat 1 an si 3 luni!

Intre timp, am aplicat la universitatea din Goteborg, si cu ajutorul familiei, am fost acceptata. Spun cu ajutorul familiei, pt ca, cei de la admision office nici macar n-au citit bine 'hartiile' mele, ca doar sunt non-EU, insa, la cererea familiei, cercetarea a fost la detaliu. Am urmat doar un trimestru la universitatea din Goteborg...ca m-am impiedicat de actualul meu sot care era la schimb de studii in Suedia.
Povestea continua in UK, sotul e british si la propriu si la figurat.
Adica, calmul lui m-a linistit si pe mine.
Am uitat sa va spun, am aplicat pt echivalarea diplomei aici in martie anul trecut, si inca nu mi-a venit decizia. Ii sun tot timpul, si acelasi raspuns, decizia in cateva saptamani. Pana atunci, la un 'residential home', schimb scutece si ...stiti voi cum e.

Sunt foarte enervata pe sistemul roman si felul in care sunt tratate asistentele, comparativ cu cele de aici. Dar ma rog, poate va fi mai bine.

Nu stiu ce sa va mai scriu fetelor...Mi-e teama ca daca incep, nu ma pot opri!!!:))))

Oricum, inainte sa inchei mesajul...INCA NU AM BB!


BTW, sunt 27! Aoleu, imbatranesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Buna fetelor, dar stiu ca ne-am inmultit...

Yosaria cam cum iti spun aia la telefon despre echivalari am patit eu in Irlanda...trebuie sa ai nervi tari si sa nu-ti pierzi speranta.La urma urmei esti cetatean britanic, nu?prin casatorie.
Si ce spui ca la 27 de ani ai inceput sa imbatrinesti??fii serioasa, dupa 30,abia atunci incepi sa te simti femeie adevarata

Ioana cit or sa te plateasca pentru 4 ore/zi?merita tot efortul?mai ales daca trebuie sa-ti gasesti bona pentru bazucu mic...

Bun venit fetelor noi!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Yosaria bine ai venit printre noi!Te rog uita-te pe pagina 1 la lista si scrie-mi datele sa te pun si pe tine.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bea75 spune:

buna tuturor!
pentru lista : beatrice, 29 ani Clinica Medicover Cnstanta , asistent generalist
intrebati de ce ultima degeaba (referitor la colegiul BFT pe care l-am terminat) - pt. ca nu lucrez in domeniu si nici nu stiu daca o voi face.poate mi-e teama de schimbari,din nou debutanta...sau poate e vorba de conditiile si salariul de la actualul loc de munca,care sunt f. bune comparativ cu institutiile de stat
pana in 2002 am lucrat la Clinica Petromidia Navodari, actualmente Rompetrol Petromidia, unde faceam de toate:cabinet,controale medicale periodice,prim ajutor in combinat,salvare si transp.cu ambulanta la spital.mie personal mi-a placut.au fost si zile linistite si accidente de munca cumplite, exercitii de alarma chimica (simulari),diverse.avantaj -lucram in ture si salariul era f. bun. in 2002 clinica a fost preluata de Medicover care a pastrat in urma concursului 5 oameni din 18. ulterior s-au facut alte angajari.m-am considerat norocoasa ca am trecut.ei au renovat totul, au adus aparatura de care nu auzisem,schimbarea a fost radicala, standarde internationale dar si cerintele pe masura.m-am acomodat dar in 2003,la un an fix ,au piedut contractul cu Rompetrol si s-au retras luind cu ei doar 3 oameni.eu fiind insarcinata au fost nevoiti,si daca nu ar fi vrut,sa ma pastreze. am stat cm pana pe 8 martie 2004 cand am nascut. in constanta Medicoverul are un laborator de analize medicale si un cabinet de mg cu medic si 2 asistente. sincer nu stiu ce se v-a intampla cu mine cand termin cei 2 ani.la cabinet nu cred ca mai au nevoie,pt.recoltare si laborator cred ca-mi trebuiesc ceva cursuri in plus. practic am facut ceva la ei dar nimic la mana. poate ma reprofilez, sau poate incerc BFT.nu stiu.
fetele din bucurestui daca stiti unde pot face cursuri legate de laborator anuntati-ma si pe mine.la noi inca nu se fac
o zi buna tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Bea te-am trecut pe listutza.Ce ai fetitza sau baiat?Sa-ti traiasca!
Fetelor cele care stati in Bucuresti va admir (Gaby)!Acolo e o nebunie.Pe vremuri(in urma cu 8 ani) umblm cu sotul la Europa la en gros.Ce circulatie e acolo, iti vine sa-ti iei masina sub brat si sa mergi pe jos.
Mary, Andreea, Donia pe unde sunteti?
Eu saptamana aceasta sunt de noapte iar saptamana viitoare sunt libera si usurel m-am cam apucat de invatat ca acusi incepe sesiunea.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Salut fetelor!
Ce ma bucur ca ne "inmultim"!!!!

Beatrice tu vrei neaparat la Medicover sa lucrezi?

Emilly nu prea se merita dpdv financiar sa lucrez la cab de stoma, dar nu mai pot sa stau pur si simplu acasa, oricat de mult il iubesc pe Alesio!Am nevoie de lucru ca de aer!Nu-s facuta sa fiu casnica......macar cateva ore pe zi!

Restul fetelor ce mai faceti??

Pupici!




Ioana& Alesio, bāzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004) cu bazucu'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Yossaria, eu tot la Braila am facut scoala, tu cand ai terminat? Si la ce scoala ai fost? Eu am fost la "Dr.Luca', am terminat in '99.

Monica si ALBERT EDUARD
(19 ianuarie 2004 )
Album Albert
www.freewebs.com/bbianfeb2004" target="_blank"> Bebelusi de ianuarie-februarie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yossaria spune:



Ce mica e lumea! Tot acolo am terminat si eu, dar in 2001! Nu te-am prins oricum, pt ca primul an nu l-am facut la Braila, m-am transferat abia in anul 2!

Magda, eu ti-am dat mesaj 'privat', nu am idee cum sa te contactez, sper sa ma pui si pe mine pe listutza...!

Fetelor care lucrati in Ro, vreau sa va intreb daca si in tara pacientii sunt la risc sa contacteze MRSA. Aici, mai toti vorbesc si le e groaza de MRSA (methicillin resistant Staphylococcus aureus.

Ma duc sa ma cu sotzul! (contrazic!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Magda, m-am prezentat la apel! Am lucrat in ultimele zile, dar urmeaza 4 zile libere si sunt foarte fericita. Saptamana viitoare iar va fi destul de aglomerata, dar deocamdata ma bucur de libertate!
Yossaria, eu am avut un pacient cu MSRA. Sincer, pana sa lucrez aici nici nu stiam de asa ceva, dar am dat cu cautarea pe google si m-am lamurit. Noi i-am recoltat probe si a iesit pozitiv, asa ca a stat omul pe antibiotic si acum e bine. Am mai luat trei probe consecutive dupa tratament si a iesit negativ , asa ca acum e considerat vindecat.
Sunt si pe la voi cazuri?




Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bea75 spune:

buna tuturor.
raspuns :- am baietel, claudiu -andrei ,nascut pe 8 martie 2004 in bucuresti
-"vrei sa lucrezi la medicover?"...pai la medicover lucrez din 2002 si in lipsa de ceva mult mai bun ma intorc la ei, daca-mi fac loc

nu stiu nimic despre MRSA, dar o sa caut, insa daca toto vorbiti despre stafilococ auriu poate ma ajutati si pe mine sa scap de el.am depistat acum 4 ani la antibiograma din primul furuncul aparut si de atunci cand mi-e lumea mai draga i-mi mai apare cate unul.ultima data,in martie am stat 3 sapt in spital din cauza unui flegmon periamigdalian care s-a complicat si care spre surprinderea dr.care se astepta sa fie dat de streptococ,era dat tot de stafilococul meu vechi.urmarea :-2 cicatrici pe gat- una pt.ganglionul care nu se retragea nici dupa ce a disparut flegmonul si una pt.o colectie de vacinatate.il urasc.de fiecare data am facut antibiograma si tratament conform ab. am facut si vaccin stafilococic,si asociere de medicamente ,si nimic. poate stiti cum sa scap de el.cred ca l-am capatat de la furunculele pe care le-am tot incizat la munca. pupici la mamici si bebici

Mergi la inceput