ce patut sa-i cumpar?

ce patut sa-i cumpar? | Autor: nastasie

Link direct la acest mesaj

buna ziua.sunt adriana si am un baietel razvan care se apropie de 6 luni.avem o problema:nu stim ce patut sa-i cumparam?am avut unul stil leagan dar nu-l mai putem folosi pentru ca se intoarce de pe o parte pe alta, da din picioruse si mi-a fost frica in patutul asta.stiu ca un tarc este minunat pentru ca il si ajuta, dar as fi vrut un patut in care sa doarma mult timp.adica, tarcul pana la ce varsta il pot folosi?stiu ca exista unele patuturi care sunt si tarc si la mijloc au o saltea si devine patut.am vazut ca exista si din lemn dar nu mi se par sigure.daca se loveste cu capul de lemn?nu stiu ce sa fac.ajutati-ma si pe mine.sunt intr-o mare dilema.poate a mai fost dicutat subiectul, dar acum nu-l gasesc.vrem unul in care sa faca dar sa si stea in el.sper ca ati inteles ce am vrut sa zic.
adriana & razvan.
va multumesc anticipat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Eu te sfatuiesc sa iei unul tip tarc. Poate ca nu-l va folosi f. mult timp, dar macar e in siguranta. Al meu a cazut de n ori in el si nu a patit nimic, daca era uul de lemn era dezastru. La inceput am avut unul metalic. Cand a inceput sa se ridice aveam inima cat un purice, ajunsesem sa nu mai plec de langa patut. Nu mai spun ca se ridica noaptea in picioare cand se trezea, se ridica pe varfuri si-i ajungea patutul putin mai sus de burtica, mi se facea rau!
E f. importat sa-l pui undeva si sa stai linistita!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Patut pliant am ales si eu. pina la 5 luni cu salteaua la nivelul de sus, dupa aceea lasata la nivelul de jos pentru ca incepuse sa se ridice in picioare.

Roxana si Patrick (29.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

noi am avut patutz din lemn la alex cu aparatori(din material mai grosut) si nu s-a lovit niciodata. patutul avea 3 nivele unul f sus f buna pentru primele 3-4 luni cand sta efectiv numai culcat, apoi un nivel putin mai jos bun pentru perioada 4-7 luni cand incepe sa se ridice in picioruse si apoi un alt nivel care-l facea mai mult un tarc in care-l puteai lasa linistit fiindca se putea ridica in picioare si oricatr ar fi vrut nu ajungea sa poata sa sara sau sa iasa de acolo...e adevarat a fost un pic mai scump parca dadusem pe el acum vreo 4 ani 4 mil dar a meritat.
acum la bb nr 2 tot patutz din lemn avem si sper sa nu fie nici o problema nici de data asta
eu zic ca barele patutului din lemn sunt f utile pentru bb cand vrea sa se ridice se agatza de ele(asta la inceput)
toate cele bune

monica

http://pg.photos.yahoo.com/ph/hapciu18/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Adriana noi avem un patut care se strange.Are plasa pe laterale si la unul din capete un fermoar(acum intra singurica la culcare).Nu are cum sa se loveasca.Este foarte practic(parerea mea)Daca vrei ti-l arat in foto.Si noi l-am cumparat la sfatul unor prieteni.

Cristina si Mariuca
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40902" target="_blank">Povestea
nasterii
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Noi am ales un pat(utz) de lemn, mare (1,5 / 0,7). Pt saltea sunt 3 niveluri. Are si rotite si faci usor curat dedesubt sau il duci in alta camera.

Cand bb creste si nu mai cade din pat (oare cand? cand merge la scoala?) se scoate cate o bucatica din partea de jos a capetelor (cele pe care sunt prinse rotitele) si patul sta mai aproape de sol. Se scot si gratiile acelea si se pun niste panouri inguste care mascheaza salteaua - si gata patul de adolescent!

Noi deocamdata tinem salteaua pe nivelul cel mai de sus, bb inca nu stie sa se ridice cu corpul, doar capul il ridica deasupra. Daca aveti rabdare, va povestesc peste fo 5 anisori cum ne-am impacat cu el.

(PS Daca n-ar fi existat limita de greutate de 50 kg, eu as fi incaput in el )

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

va multumesc pentru raspunsuri.dar mai am o rugaminte:aveti vreo adresa unde pot vedea niste patuturi asemanatoare cu cele pe care le aveti voi?ca sa stiu dupa ce ma uit in oras cand cumpar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_ spune:

Noi avem patut din lemn (1,40 x 70 cm) fr. bun, Luca are aproape 2 ani si doarme in el de la inceput (si am de gind sa mai doarma macar un an tot acolo, si sa-l folosim si ptr urmatorul bebe cind va fi cazul). A costat vreo 4 milioane, din Prisma, se gasesc acum in magazinele ptr copii, poti vedea poze aici: patut Luca
Exista intr-adevar aparatori cum vezi in poze ptr patut, noi le tinem inca ptr ca ii place sa doarma cu capul impins in colt ca in poza, deci nu se loveste si nu pateste nimic.

Poti alege si varianta patutului de voiaj sau tarc, are aventajul ca se stringe si il poti lua cu tine in calatori, iar copilul e obisnuit sa doarma in el, dar iti spun din proprie experienta ca si pe acela va incerca (si va reusi) sa-l escaladeze dupa 1 an, asa ca mai bine il iei de la inceput cu fermoar la partea de la picioare, ca sa poata iesi pe acolo, sa nu sara si sa se accidenteze. Gasesti in magazinele tip Cora, Carefoor etc.

pup u,
Andra



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Noi avem din ala pliant, a fost foarte bun cind am mers la parinti, cind o sa mergem la mare...se stringe si il ei cu tine...nu se loveste la gurita, nu are pe unde sa-si bage piciorusele...are 2 nivele, masa de infasat, buzunare laterale foarte utile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Noi i-am luat tzarc di acela pliant.
Onitza are 2 ani si doarme foarte bine in el.
Cred ca merge pana pe la 4 ani, asda zicem noi, dupa aceea vrem sa-i luam pat de 1 pers, sa-i amenajam camera ei.
Tzarcul pliant e foarte bun ca il strangem si-l luam cu noi peste tot, nu poate sari din el , nu se loveste si nici nu are pe unde scoate piciorusele sa ramana blocata.
Doina

Mergi la inceput