Pasaport mama & copil

Pasaport mama & copil | Autor: lavi02

Link direct la acest mesaj

Am vazut-o pe energy plina de nervi 100% justificati pt ce se intampla la pasapoarte.

Eu am pasaport expirat de multi ani (si pe numele de don'soara pe deasupra) si anul asta vrem sa plecam in concediu cu sotul si eventual fetita de 3 ani in strainatate. Eu am domiciliul in Bucuresti, sotul nu, dar el are pasaport valabil. Copilul trebuie trecut pe ambele pasapoarte?

Pentru ca cei de la pasapoarte am inteles ca nu afiseaza tot ce iti trebuie m-am gandit ca poate se gaseste un binevoitor pe site sa-mi dea hint-urile necesare.

Intrebari:
1. Unde e sectia de politie in Bucuresti (sector 4, conteaza?) pt pasapoarte?
2. Imi fac intai pasaport eu si dupa aceea pt copil sau se face simultan pt ambii?

Si alte info pe care poate sunteti draguti sa mi le dati, ca sa mai scutesc din nr de drumuri.

Multumesc,
Lavinia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Aici gasesti informatii:
http://www.dgeip.kappa.ro/index6.html

vlad
ps.O sa mut subiectul la "Lectii"
pps.Contacteaza-le pe energy si pe diana904

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Iti pot raspunde numai la a doua intrebare. Ca sa te scutesti de stat de 2 ori la rand pentru pasaport si apoi pentru introducerea copilului in pasaport e indicat sa le faci deodata. Depui actele necesare pentru tine si pentru introducerea copilului in pasaport. Daca veti calatori impreuna tu, sotul si copilul nu e nevoie sa-l treci pe ambele pasapoarte. Asta ar fi necesar doar in cazul in care copilul calatoreste singur sau cu tine sau cu tatal lui.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabryel spune:

Vezi la http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_1067/Obtinere/si/schimbare/pasaport.html


Insistati sa faceti copilului pasaport separat pentru a putea calatori cu oricare din parinti sau cu bunicii.

_
In fiecare zi ii povestesc lui Dumnezeu planurile mele iar EL...zambeste!
_
Emigrare in Canada prin www.montreal.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

E suficient ca fetita sa fie trecuta pe pasaportul unuia din parinti. Dar ai putea incerca sa-i faci pasaport individual (daca iti accepta cererea - trebuie sa ai si o motivatie).

Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si pe mine ma intereseaza problema.
Initial am intrebat daca ii pot face pasaport separat copilului si mi s-a spus ca nu inainte de 12 ani. Am ramas uimita, mai ales ca am citit pe forum de cazuri in ca re s-a putut.
Apoi, daca sotul e cetatean strain, mai am nevoie de ceva in afara de declaratia legalizata la notariat in care specifica ca e de acord ca baiatul sa fie trecut in pasaportul meu?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

si eu ma aflu in situatia lui lavi02, dar poate ceva mai rau. mi-am pierdut vechiul pasaport. cum se procedeaza in astfel de conditii?

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

am gasit ceva referitor la situatia mea pe site-ul dat de tata lui toma:
-dovada achitarii amenzii contraventionale;
- dovada publicarii pierderii in Monitorul Oficial. In cazul cand furtul ori pierderea s-a produs in strainatate, se va prezenta si pasaportul consular ori documentul folosit la intrarea in Romania.

dar nu scrie unde platesti amenda contraventionala si cat e valoarea ei.
nu scrie daca trebuie sa public anuntul la Monitorul Oficial de mai multe ori sau doar o data.

"daca se inchide o usa, o suta altele se deschid, iar daca se face bezna, dupa ea vine lumina" -proverb arab

cu drag de forum, corina

Mergi la inceput