Mananca putin si des. Pana cand?

Mananca putin si des. Pana cand? | Autor: rachel owen

Link direct la acest mesaj

Bebelusul meu mananca la 2 ore, uneori si mai repede. Are doua luni si pe cutia de lapte praf scrie ca la aceasta varsta trebuie sa aiba 5 mese pe zi, si sa manance 150 ml. El mananca 90 ml si cateodata si mai putin. Pe langa ca sunt tot timplul somnoroasa, uneori il doare burtica. Am o prietena care a nascut, si cand am fost la ea in vizita am intrebat o asistenta neonatolog, si mi-a spus ca durerile de burtica le are pentru ca mananca prea des si nu are timp stomacelul sa evacueze continutul si il incarca iara, cel mai des fiind recomandat sa manance la 3 ore.
E normal? Cum pot sa il fac sa manance mai rar si mai mult? Cat timp va mai dura programul asta de „flux continuu”? Pana la cate luni?



POZICI:
Omuletul_meu_drag


Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

rachel, Capsunika a papat la 2 ore, zi si noapte pana la 4 luni cand i-am schimbat laptele. Pana atunci papa Nestle Nan cu Fe, apoi am trecut-o pe Vitalact si s-a schimbat totul. A doua zi dupa ce i-am introdus laptele nou a trecut la 3 ore cu papatul. Dupa 3 luni i-am dat Bebelac si s-a mentinut.

Acum, la 1 an si cateva luni am vrut sa trec pe NESTLE Junior formula 1-3 ani, si surpriza... abia dupa 2 biberoane de 250 se satura. Asta echivaleaza (am testat-o) cu un biberon de Fulga.

Asta e, fimea nu se satura cu lapte forumula de la Nestle. Nu e suficient de consistent pt ea.

Pediatra ei la vremea respectiva mi-a zis sa ii dau mai mult s-au sa o las sa planga si sa cres eu perioada intre mese, eu am schimbat laptele si a fost mai bine. Nu as fi avut inima sa ascult un bebe cum moare de foame langa mine.

Succes si pupa si pe scumpetea cea mica

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Multumesc pentru pupici!

Adica sa ii schimb laptele? De la Municipal mi-a recomandat Humana, dar asa ceva nu se gaseste nicaieri la noi, asa ca ii dau Milumil. Pot sa incerc sa ii schimb laptele? Doctora spunea ca trebuie sa ii dau acelasi tip de lapte. Nu stiu daca as gasi Vitalact la noi, dar Bebelac este. Si am o prietena care ii da Bebelac (bebe ei e mai mare cu 2 saptamani ca Albert) si mananca la 6 ore. Imi spunea ca noaptea il trezeste ca sa manance. Ce o mai invidiez. Se poate ca asta sa fie mai consistent.

Treaba cu hranitul la ora fixa l-am auzit si eu. Am incercat sa il tin flamand o jumatate de ora, dar nu sa il las sa planga, ci povesteam cu el, ca sa ii distarg atentia. Dar ce intelegea el. Stia doar ca ii fomica si gata. S-a uitat duios la mine si, fara sa urle, i-a aparut o lacrima in coltisorul ochiului. Poate am interpretat eu asa, dar chestia asta m-a induiosat la culme, si m-am simtit mama denaturata. Mi sa pare inuman sa il las sa planga cand ii e foame. Are si asa destule necazuri, saracutul cu adaptarea la viata asta grea.
Trag sperante doar ca nu va mai dura multe luni, caci mi-e tare dor de un somn adevarat.



POZICI:
Omuletul_meu_drag


Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminna spune:

Draga mea Rici,
ai un pui foarte frumos!
Personal tin sa-ti spun ca sint importiva impunerii unui program super strict, mai ales la un bebe atit de mic. Am avut si eu aceasta manie, pina cind am decis sa o las sa mai creasca, si om mai vedea. Cred ca se va regla singur. Iar programele scrise pe cutiile de lapte praf si chart-urile cu greutatea normala la un bebe la virsta de...sint facute parca special sa nevrozeze mamele. Nu te ingrijora, fiecare bebe are ritmul lui. Nu-l grabi, si nu-l forta. Ia pe cineva sa te ajute, ca banuiesc ca esti rupta de somn....te puppam amindoua.

Siminna si Maria (1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/siminna123/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Rici bazucu meu a mancat tot la 1-1:30 in primele 3 luni. De la vreo 4 luni am incercat sa-i maresc distanta dintre mese si am ajuns la 2-2:30!!! Abia acum de la 5 luni de cand am inceput diversificarea am reusit sa ajungem la 2:30-3 ore intre mese!!!! Si chiar si asa se trezeste noaptea de 2-3 ori si papa!.......Iti dai seama ce rupta sunt si eu......
Asa ca......nu te necaji ca omuletul tau drag are ritmul lui propriu de crestere si organismul lui stie mai bine ca oricine de ce si cat are el nevoie(cat laptic)!
Pupici multi la scumpicul mic si tie!


Ioana& Alesio, bâzucu lu' mami si bebelacu lu' tati(08.10.2004)http://alesio.shorturl.com/

---------------------------------------------------------------------------
When life gives you lemons, make a juice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia_popa spune:

Parerea mea este ca trebuie sa incerci in continuare sa maresti distanta intre mese. Nu sa lasi copilul sa planga, insa sa-i distragi atentia cu cate ceva. Cate 5 minute azi, maine poate reusesti mai mult si tot asa. E adevarat ca nu e prea usor. Eu cam asa am facut, chiar daca o hraneam la san. De pe la o luna a avut 6 mese pe zi, de la 4 luni a avut 5 mese pe zi, cam la acceeasi ora. Eu zic ca programul asta la facut ea, insa am ajutat-o putin la inceput. Mentionez ca noaptea doarme de la 9.30 la 6, 7 dimineata (nu m-a mai trezit noaptea de la 1.5 luni).

Coralia si bebe Ioana (2 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Bianca mea are 2,5 luni si maninca 90-100 ml la o masa (tot milumil). Cantitatile de pe cutie sint doar orientative, bb-i sint diferiti, unii au nevoie de mai mult, alti de mai putin. Pediatrul meu mi-a spus ca atita timp cit ia in greutate sa nu ma impacientez. Si bulinuta mea are aproape 6 kg!! Abia de 3 saptamini maninca la 3 ore, asa ca in locul tau nu mi-as face inca probleme. Il hranesti doar cu milumil, sau ii mai dai si piept? Cu schimbatul de lapte, nu pot sa ma pronunt.....noi am mers de la inceput pe milumil. Ma gindesc doar sa nu-l ametesti si mai tare pe bb!!
Pupici mici!

Flavia si Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Rachel draga mea, si eu tind sa cred ca il cam doare burtika de la mincatul des. si e adevarat ca maninca putin. eu mai stiu ideea de a schimba laptele treptat, adica 2 masuri milumil de exemplu si una de...altceva.
ai putea sa imi spui de ce nu maninca mai mult de 90ml? refuza pur si simplu biberonul sau adoarme? asta era problema la Patrick in prima luna, care desi minca ca spartu adormea...de oboseala asa ca am invatat sa il tin treaz.
asteptam sa ne tii la curent cu vesti!!!

Roxana si Patrick (29.07.2004)
PS: zici ca nu gasesti humana: poti comanda pe net sau poti face comanda la farmacie, de ex la snesiblu. humana mai stiu ca este tot timpul la selgros, metro, etc. Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Si baietelul meu pana la 2 luni nu avea un program de masa, si avea dureri de burtica, dar dupa 2 luni si-a facut singur un program de masa in sensul ca atunci cand ii era foame ii dadeam totul a fost la cerere la noi si de atunci pana la 9 luni a mancat la 4 ore 150 si apoi 180 ml lapte. Acum la 1 an si o luna papa 2 biberoane de cate 300 ml lapte pe zi unul dimineata unul seara. Papa lapte praf NAN HA nu e alergic la nimic dar asa ne-a recomandat medicul si ii place.
Fiecare bebe are ritmul lui si treptat , treptat pe masura ce se maresc isi fac singurei programul de masa.
Si eu desi in carti scria ca bebeii dorm mai mult al meu nu prea dormea in primele 2 luni din cauza durerilor de burtica apoi se trezea dar nu asa des.
Dar merita efortul pentru ca sunt asa de draguti si puri!!!
Sanatate multaaaa!
Cu respect,
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melaroxy spune:

eu nu i-am impus un program de mancare si nu am avut probleme cu vladut. la 2 luni manca din 2 in 2 ore. atunci aveam san. la 3 luni nu am mai avut si l-am dat pe vitalact, cand a inceput sa manance mai rar. nu prea ii placea si am trecut pe bebelac si papa laptele si acum la 19 luni cu mare placere si ii tine de foame toata noaptea. de 1 an de cand l-am trecut pe bebelac nu stiu sa se fi trezit mai mult de 3 nopti de foame.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rachel owen spune:

Am cautat lapte vitalact, si farmacista a spus ca nu se mai fabrica pt ca era ceva in neregula cu el. nu stiu cat e de adevarat, am mai auzit la noi si alte tampenii. Iar despre Bebelac mi-a spus ca e si mai slab ca Milumilul. Cum nu eram sigura ca e in regula sa ii schimb laptele, am ramas tot pe Milumil. Am zis ca manaca la 2 ore, maxim 2 ore. Azi-noapte a stat tati cu el, sa vada cum e. Azi dimineata a zis ca nu poate tine ochii deschisi de somn :)
Ziua incerc sa ii maresc distanta intre mese, distragandu-i atentia, dar noaptea mai bine ii fac biberon, ii dau sa manance si am pace.
Am mai auzit pareri cu "da-i ceai noaptea ca nu se mai trezeste pt ceai". Bla-bla. I-am dat ceai, dar s-a trezit si mai repede.
Asta e, nimeni nu e perfect. Sper ca in timp, cum ziceti si voi, sa doarma mai mult noaptea, caci ziua nu ar fi o problema prea mare. In plus marea dilema e pe tipul zilei, cand iesim la plimbare si exista riscul sa il ia foamea, ce fac? Caci laptele praf trebuie sa fie proaspat. Cand am fost in vizita o zi intreaga la socrii sau la parinti, am luat cu noi tot arsenalul de "gatit", dar la plimbare? Am mai luat cu mine ceai. Pot lua lapte in termos? Cate ore e valabil?
Va multumesc mult pentru raspunsuri, si mai ales pentru pupicii pe care vi-i intorc.





POZICI:
Omuletul_meu_drag


Rici, cea mai fericita mamica si omuletul ei drag

Mergi la inceput