Limbuta prea prinsa

Limbuta prea prinsa | Autor: Daiopri

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor,

Bb al meu e in Romania de o luna jumate:(
Acum a luat o raceala cu rosu in gat, si cu ocazia asta la vazut o doctorita pediatra, care a spus ca pare sa aiba limbuta prea prinsa, si ca ar fi trebuit taiata la nastere, caci ar putea avea probleme de vorbire. El inca nu vorbeste prea mult, desi are aproape 2 ani. Nu ma ingrijorez de asta, dar nu as vrea nici sa aiba probleme mai tarziu. Putinele cuvinte pe care le spune le stalceste, dar ca orice alt copil zic eu.
Ea zice ca acum ar trebui sa merg la chirurg cu el. Noi o sa mergem in tara intr-o luna sa-l aducem inapoi, dar as vrea sa aflu cate vceva intre timp.
Voi ati auzit de asa ceva?
Ca aici bineinteles nimeni nu mi-a zis nimic de asta. Si nu vreau sa ma apuc sa chinui copilul degeaba.
Asa ca poate ma puteti ajuta voi cu informatii ca intotdeauna.

Va multumim

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Eu cred ca ar trebuie sa-l mai vada alt medic inainte de a lua decizia de operatie, noi am patit-o cu baietelul nostru avea un testicol putin marit si un chirurg ne-a zis sa-l operam hidrocel comunicant stang, am consultat si alti doctori si ne-a spus ca se retrage cu timpul asa incat in 2 luni de la diagnostic baietelul avea ambele testicule de aceleasi dimensiuni.
Asa ca sunt medici si medici.
Eu pentru a ma asigura ca fac bine am consultat mai multi.
Sanatate multa!
Cu respect,
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Si eu cred ca trebuie sa consulti mai multi doctori. Fratele meu a avut o problema cu limbuta adica s-a nascut cu un fel de cocolos sub limba cauzat de o vena mai dilatata. In fine, doctorul din spital a spus sa-l operam ca nu va putea vb bine in viitor. Pediatrul familiei, pe de alta parte, a spus sa-l lasam asa, ba mai mult : o sa moara fetele dupa el cand o sa le pupe!!! .
Acum, lasand gluma la o parte, fratele meu are 14 ani si e "bine mersi", nu a avut niciodata probleme cu limba sau vorbitul ( nu imi amintesc exact cat si cum vorbea cand era mic) ba chiar vorbeste prea mult , zice, mama..si pe deasupra neintrebat!

Pupici si multa sanatate!

Andreea si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crupoveatchinmonica spune:

Problema asta am avut-o si noi cu Irina.Acum are 1 an si 4 luni dar am fost la medic pe la 4 luni.Nu a fost cine stie ce.Si eu m-am sperit foarte tare cind mi-a spus medicul de familie ca are limba prea prinsa si ca trebuie intervenit chirurgical.De fapt nu este o operatie.Totul a decurs foarte rapid, nici macar nu a fost nevoie de anestezie pentru ca pielita care se taie nu este vascularizata si nu doare.Nu a curs nici singe si nu a fost pus nici un bandaj.Nu stiu la voi cum o sa fie pentru ca baietelul tau este un pic mai mare si mai constient de ce se intimpla in jurul lui.Oricum sfatul meu este sa nu te stresezi prea tare pentru ca o sa vezi dupa ca nu a fost cine stie ce.
Noi suntem di Timisoara si am fost la spitalul de copii la chirurgie, dar cred ca orice chirurg stie ce sa faca.
Numai bine si multa sanatate la puiut.
Monica si gemenii Irina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bagoiu spune:

cred ca e vorba despre asa-numita "ata la limba". Mie mi-a taiat-o cand aveam 8 luni doctorita de la dispensarul comunal, pe-atunci.
Baietelul meu care are aproape 2 luni a avut si el si i-a taiat-o pediatra acasa in urma cu vreo saptamana. N-a fost nimic complicat. A plans doar inainte pentru ca il tineam de cap si de manute. Dupa aceea a dormit linistit.
Poate avea probleme la supt, ceea ce nu mai e cazul baietelului tau. In ceea ce priveste vorbirea ar putea fi sasait. Eu sunt putin sasaita si cu ata taiata. Asa ca nu tine decat de alegerea voastra. Ca si gaurile pentru cercei la fetite...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Si eu cred ca tot despre "ata" este vorba.. Am o prietena care "sufera" de aceasta afectiune (ca mai nou se pare ca este o problema..) si este numai putin peltica (cred ca asta este termenul.. putin sasaita, putin raraita.. ) si copilul ei avea limba aproape integral lipita (fiecare avem "ata" - e ca o pielita sub limba) -i-au taiat-o la nastere si acum e foarte sic cu limba nitel crestata :) . Sa nu credeti ca asa trebuie sa fie dup'aia, Doamne Fereste! Da' se pare ca era ata pana'n varful limbii...
Pana la urma, chiar si consultand mai multi doctori, decizia va apartine..

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Multumesc mult de raspunsuri. Da, despre "ata" e vorba.
Dar eu sunt nelamurita, caci poate nu o sa aiba copilul nimic la vorbire, chiar si asa cu ata aceea. Si atunci ce rost are sa i-o tai? Zic si eu.
Apoi ma gandesc ca deja e cam mare. O fi bine daca astept pana incepe sa vorbeasca, si dupa aia daca are defect sa-l operez? Sau nu mai are nici un rezultat?
Of, cate griji pentru un lucru asa mic.
Cred totusi ca daca ar fi fost chiar foarte prinsa ar fi observat si doctorita de aici. Oricat ar fi ei de ... usori in cercetari:)

Numai bine la toti si multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ama luca spune:

Este vorba (cred :) ) despre "fren", ata de sub limba. Bebelusului meu i-a fost taiat in spital, la nastere. O asistenta a observat, mi-a spus ca are "frenul scurtat" si trebuie taiat. Prin urmare procedura a fost efectuata de catre dna dr. neonatolog.
Toate bune

ama luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamymamy spune:

baieteluilui meu mai mare i-a depistat-o in maternitate, limbuta era f lipita se mirau medicii cum mananca . i-au taiat-o imediat nu a fost vascularizata si nu am avut nimic.
daca vorbeste stalcit ar tb sa-ti pui pb , incearca si tu sa-ti tii limba lipita si vezi cum vorbesti(anumite sunete nu le poti scoate corect)si il aculti si pe micut.el este cam mare si s-ar putea speria mai ales daca este si vascularizata s-ar putea sa se sperie si mai tare sangele. daca te hotarasti sa i-o tai fa-i un test de coagulare a sangelui ( se intepa copilul cu un ac in zona lobului urecii si se masoara timpul-se face in lab de analize medicale )ca sa stii la ce sa te astepti daca este vascularizata .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Nu stiu ce sa spun despre "defect de vorbire"... Am gasit intotdeauna oamenii cu un micut accent de genul sasaiala , raraiala (cat sa te intelegi usor cu ei ) absolut incantatori! Si sunt convinsa ca, in ciuda faptului ca ata i-a fost taiata, Matei al prietenei mele va avea una din apucaturile descrise mai sus.. are fizionomia "aceea" ...
Chestiune de gusturi

mamica de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana, fetita mea cea mare a avut si ea limbutza prinsa, dr. s-a mirat la un control de rutina ca a putut suge (asta era la 8 luni). Si cum de n-au observat dr.-ii de la maternitate.
Am fost atunci la 8 luni si i-a taiat acea atza de sub limba, a plans putin si a sangerat putin, dar a tecut repede. Pe noi ne-a incurajat dr.-a ca e foarte greu pentru copil sa vorbeasca asa si ca n-are rost sa o chinuim. I-am dat dreptate si am actionat in consecinta.

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput