cafea in timpul alaptarii

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goanga23 spune:

Eu am baut ceva cappucino in timpul sarcinii fiindca nu suportam cafeaua. Dupa ce am nascut am baut cafea zilnic cam o ceasca (a se citi ceasca nu cescuta...eu fiind o mare amatoare de cafea). Fetitza mea are aproape 6 luni si inca o alaptez. Nu pot spune ca e agitata sau ca nu doarme . In orice caz, pediatra mea mi-a spus ca pot manca ce doresc si pot bea cafea sau chiar bere sau vin dar , bineinteles , totul in limitele bunului simt!

Pupici,
Andreea si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudya spune:

Eu am baut cafea fara cofeina,un an de zile,cat am alaptat.Abia am asteptat sa beau si eu o cafea ca oamenii.Cred totusi ca o cescutza de cafea,doar dimineatza,dar dupa ce alaptezi,nu o sa faca rau.Asta daca nu vrei sa bei fara cofeina.

Mami si Emma cuculica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Teoria ca teoria, dar practica ne omoara!
Cand am ramas insarcinata - am intrerupt cafeaua. Consecinta: tensiune mica + nu reuseam "sa ies" nici macar cu supoazitoare. Sfat medic ginecolog: bea dimineata o cafea si eventual un capuccino dupamiaza. M-am reglat. Dupa ce am nascut - am taiat iar cafeluta. Conscinte: umblam "zombi" pt ca eu nu pot domi ziua (n-am mai dormit de la 5 ani dupa-amiaza) si din nou stateam cu orele si fara folos in anumite locuri+ efortul nu tocmai indicat dupa epiziotomie. Sfat medic pediatru: bea o cafeluta dimineata. Si totul s-a rezolvat. Copilul nu a avut nimic.

Asa ca, daca medicul tau nu-ti interzice cu desavarsire (tensiune mare) eu zic sa risti azi o gura, maine 2... asa cum vei incepe si diversificarea alimentara a lui BB.

sanatate,
anya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gargarita spune:

Va multumesc tuturor pentru ca mi-ati impartasit din experientele voastre.
Silvia C. cred ca ai dreptate in ceea ce priveste suplimentele de vitamine magneziu, in special). Oricum la mine cred ca sunt mai multe lipsuri (ametesc foarte mult). Trebuie sa merg la doctor. Problema este ca am din ce in ce mai putin timp pentru mine.
Va multumesc!

garagrita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_smn spune:

De ce n-ar fi buna? O cafeluta dimineata nu strica. Si te mai calmezi! Crede-ma, o spun din proprie experienta. Cu somnul bebe sta bine, nu am vazut ceva anormal.

Cristina si bebelusul Mihaita (11.05.2004)
http://community.webshots.com/user/cristina_smn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamymamy spune:

pana cand a facut bb 6 luni ma perpelem dupa o gura de cafea am imceput cu decofeinizata si apoi cate un pic am ajuns la o ceasca de cafea dimineata si un capucino dupa ameaza , iar bb nu are nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Si eu am baut cafea dimineata pe perioda alaptarii si copilul n-avea colici,dormea bine-mersi,totul e sa nu exagerezi!Fa cum tesimti tu bine si se va simti si copilul bine.

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

eu m-am obisnuit cu decofeinizata de cand eram insarcinata; mi se pare chiar buna, mai ales fara zahar... dar mai beau si cate o gura de cola sau pepsi, ca e mai rau sa-ti fie pofta - cica elimini toxine in lapte...


Good friends are like stars.........You don't always see them, but you know they are always there.

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)

me, my family and MY SON

Mergi la inceput