Nu mai vrea lapte deloc!

Nu mai vrea lapte deloc! | Autor: dabi

Link direct la acest mesaj

Uff, ce sa mai fac ca nu stiu. Baiatul meu de 1,3ani nu mai vrea laptic absolut deloc. A avut rosu in gat si o saptamana nu a trait decat cu ceai si cate o lingurita de ceva asa cand si cand, dar am sperat ca dupa ce se face bine va incepe sa manance normal din nou. El era destul de mancacios inainte, e drept ca dupa laptic nu se omora, dar mai pacalit,cand era asa mai adormit tot manca, ba chiar si noaptea. Acum nimic, cum simte lapticul face tare urat, nu mai tine faza nici cu adormitul ca se trezeste imediat revoltat ca-i dau lapte. Ce sa fac, ca nici branzica de vaci nu vrea deloc, de unde sa-si ia calciul? Alte 'papici' accepta acum si pofta de mancare are ca e in stare sa intre de tot in frigider sa-si ia si singur, orice dar nu lapte. Ce sa fac?
Dabi mami de Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninutza13 spune:

Ai incercat sa-i faci papanasi cu branzica de vaci?Calciul mai poate sa si-l ia si din iaurt,poti sa i-l faci cu fructe daca nu-i place simplu;nu-i plac nici cerealele cu lapte?...incearca cu un strop de cacao(nu seara).Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dabi spune:

Noaptea trecuta s-a intamplat minunea! Baiatul meu a mancat un biberon de lapte dupa 2(DOUA) saptamani de pauza. Ei, pana la urma am fost un pic mai "smechera" si i-am dat ceaiul neindulcit si ce-o fi hotarat el , mai bine lapte ca-i mai dulce(hi, hi)! Sa vedem ce-o fi mai departe, pentru ca el nu vrea nici cereale cu lapte, nici alte feluri cu lapte. Of, am aflat de la mama ca si eu la fel fugeam de lapte la varsta lui.
Dabi, mami lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Dabi, sper ca ti s-a rezolvat problema. Daca nu, incearca sa-i dai iaurt si sa faci pauza cu lapticul un timp. Am avut o faza asemenatoare cu Bogdan cu iaurtul. Nu i-am mai dat vreo 1-2 luni si apoi a inceput din nou sa pape. Se mai satura si ei de aceeasi mincare tot timpul .



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

Daca nu a fost niciodata mare amator de lapte, incearca cu lapte fara lactoza - poate este sensibil la lactoza. Poate parea o nebunie, dar am prieten care are intoleranta la lactoza si care a fost descoperita tot in jurul varstei de 1 an si jumatate, cand a refuzat cu indarjire sa mai manance alimente facute din lapte. Poate functioneaza! succes!

Gabi

Mergi la inceput