nu mai gangureste

nu mai gangureste | Autor: luciana12

Link direct la acest mesaj

Bebitza mea are aproape 6 luni. Daca pana acum 1 saptamana gangurea si silabisea de ex: "bobo" "kiku" "lelu", etc., descoperise sa sufle si chiuia de mama focului, de-ti puneai mana la urechi, acuma, deci de vreo saptamana, desi are momente cand rade si se bucura, in afara de maraieli si ca isi musca mai tot timpul buza de jos, nu mai zice nimic. Vorbim tot timpul cu ea, ii cantam, ne prostim, si...nimic!Ce ma fac? Cum sa o fac sa gangureasca iar ca inainte???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

salut!
se poate sa ii dea dintisorii, sa o doara, si de asta sa nu prea aiba chef de "vorba". saliveaza abundent? se mataie? atunci pot fi dintisorii. nici Ioana nu are chef de discutii cand o dor gingiile, doar maraie. aaaaa...imi amintesc ca mi-a zis pediatra ca maraielile sunt normale, copilul experimenteaza alte sunete. si noua ni s-a intamplat la 4 luni, dupa "conversatii" lungi, Ioana a marait 2 saptamani.e normal, nu te alarma. si va trece, cand s-o plictisi.
va dorim numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza13 spune:


Stai linistita Luciana,si fetitza mea(aproape 7 luni) a trecut prin aceeasi perioada.Nu-ti fa nici o problema,va trece aceasta perioada.Fetitzei mele i-au iesit 2 dintisori deodata acum la 6 luni si jumatate si inainte de asta cu putin timp tot asa s-a manifestat...nu gangurea,doar saliva abundent si se maraia de durere;cred eu.Exact cum ti-a spus si Silvia.

Va dorim sanatate multa.
Pupici.http://photos.yahoo.com/alina13fan

Alinutza si
ingerasul Fabiana Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Nici al meu nu (prea) mai gangureste, silabe nu a spus mai niciodata, are perioade in care doar tipa (iar si iar!), are salivatie abundenta, rontaie tot ce prinde, dar nici urma de dinti! A mai avut o perioada din asta, ceilalti aproape ne convinsesera ca e de la dintisori, dar n-a fost asa. E posibil ca, pur si simplu, sa fie doar niste etape.

Victoras (24.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Draga Luciana nu trebuie sa te ingrijorezi majoritatea copiilor au momente de acest gen. Eu chiar m-am speriat u n pic pentru ca fetita mea nu a scos aproape nici un cuvintel (gangurit )pana la 7 luni, dar canda inceput sa gangureasca nu-i mai tacea gura.Acum are 1an si 2 luni si parca e o moara care macina intr-una, nu-i tace gura de loc si chiar spune cuvintele perfect.


neliana

neliana anghel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Si a noastra ne-a zapacit cu ba ba ba si ma ma ma o vreme, dupa aia a avut o pauza de vreo doua saptamani, acum iar "vorbeste" intruna, dar numai cand are chef. Nu-ti face probleme, au si ei perioade cu chef si perioade fara, ca si noi. Daca descopera alte maraieli, le exerseaza pe alea si apoi se intorc si la ce ziceau inainte.
Spor la gangurit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Si eu am intrebat dr. de ce si mi-au spus ca este o perioada de acumulare in care nu vorbeste.







paula2003 &
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hena spune:

Si Mihnea al nostru, desi are numai 4 luni si 3 saptamani, a trecut printr-o etapa identica. Dupa vaccin nu a mai gangurit vreo 2-3 saptamani dupa care a revenit spectaculos, la fel de brusc cum incetase, cu un repertoriu imbogatit.

Numai bine!!!

lui Mihnea - 08.nov.2004

pozele noastre

Ai grija ce-ti doresti pentru ca se poate indeplini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Alexandra a avut mereu schimbari bruste. Pricum cuvant a fost tata, zis pe la 7 luni. Apoi baba, aca, etc. A urmat tot asa o perioada de mutenie, in care i-au iesit dintisorii. Insa nu as fi sigura ca asta a fost problema, cred ca asa are ea evolutia in salturi. Pe la 9 luni jumatate a fost o revenire uimitoare, cu cuvinte noi. Spunea atata de clar "mac mac" cand vedea rata. Acum la 1 an si un pic tot "ac" ii spune. Insa spune mama, tata, caca, papa, pa. Nu se stie cat o sa o tina. Sunt zile in care nu vrea sa spuna nimic si nici sa faca cu mana. Pana la urma si la ei tine de chef si probabil de multi alti factori.

Rox si Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Da!!! Mersi fetelor ca m-ati linistit!! Asa e, saliveaza intr-una, maraie si rontaie tot ce-apuca! Jos la gingie se vad 2 mici umflaturi si azi avem 6 luni! Sanatate la bebei!

Mergi la inceput