Centrul Medical Unirea - o intrebare!

Centrul Medical Unirea - o intrebare! | Autor: cam

Link direct la acest mesaj

Am si eu o intrebare, poate ma lumineaza si pe mine cineva. Am citit in PRO-TEST-ul Mariei, ca un test PapaNicolau costa 150 000 lei. De curand am fost la Centrul Medical Unirea unde am facut un control ginecologic, un test PapaNicolau si un examen de secretie. Toata distractia m-a costat 1.300.000 lei. Din cate stiam eu examenul de secretie este ieftin, sau hai sa coste la fel cu testul. Iar restul de 1.000.000 lei este consultatia ?? Sau domnitele de la receptie .... ca tot nu mi-au dat chitanta !!!! Asta asa din pura curiozitate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Eu stiu ca CMU-ul este extrem de scump. La ei sunt arondate ambasadele, comapnii gen Procter & Gamble, Porsche etc. Cred ca asta are legatura cu "scorurile" plus ca au dr f buni si aparatura buna.
Sunt sigura ca testele costa mai mult decit ai amintit tu :)
Daca nu ma insel e o unitate privata. Cam atita stiu eu despre ei.

Sä fim senini!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cam spune:

quote:
Originally posted by papadie

Eu stiu ca CMU-ul este extrem de scump. La ei sunt arondate ambasadele, comapnii gen Procter & Gamble, Porsche etc. Cred ca asta are legatura cu "scorurile" plus ca au dr f buni si aparatura buna.
Sunt sigura ca testele costa mai mult decit ai amintit tu :)
Daca nu ma insel e o unitate privata. Cam atita stiu eu despre ei.

Sä fim senini!




Aaaa, m-am luminat deja..... Merci Papadie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

La Giulesti am fost in noiembrie la dr. Puia care e foarte bun si mi-a facut control, papa nicolau, colposcopie si nu am platit nimic. Nici trimitere de la medicul de familie nu am avut. Nu am platit nu ca as fi eu zgarcita ci pentru ca nu am avut cum (vezi povestirea d emai jos).

Dezavantaje: coada (de la 7.00 la 12.00) 20 de rezidenti in cabinet, nu ai timp sa discuti cu medicul. Treaba cu medicii din cabinet nu stiu cum pare de la distanta dar eu m-am simtit atat de rau ca mai bine dadeam 2 mil sa stau doar cu docotoru in cabinet. Nu va mai spun ca eram visinie la fata cand am iesit din cabinet


Eu una prefer sa platesc dar cred ca pentru persoanele cre stau mai prost financiar si nu-si pot permite sa dea atia bani exista aceasta solutie. Va rog sa ma credeti ca nu mia trecut prin cap ca mai exista asa un spital si asa un doctor. Doctoru Puia cred ca este unul dintre singurii care nu are alt cabinet si consult doar in spital.

Oricum era la coada la consultati o tipa cre venise din Nordul tarii sa-si faca o cauterizare si platise 100 000 lei. Asadar aici sunt invatati cu scoruri mai mici. Si culmea, era asa de incantata de cum se purtase lumea cu ea....


Ana Maria

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Cam, da de ce nu suni tu acolo, daca vrei sa te linishteshti?
Suni la receptie si zici ca ai vrea sa faci aceste analize si ca vrei sa iti spuna cat te-ar kosta......e o idee zic....
Si eu stiu ca au preturi mari, eu sunt arondata acolo prin serviciul sotului meu si platesk o suma fixa pe luna, dar beneficiez de serviciile lor gratuite! Stiu si ca oricine isi poate face un fel de abonament, dar nu stiu cat ar fi de platit...Oricum, serviciile sunt foarte bune, aparatura de ultima ora si personalul bine educat :)

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca spune:

O simpla consultatie in care dl doctor doar ma-a luat in evidenta costa 400.000 de lei. Asta era in iunie 2002 . Ecogarafia la CMU de la Unirea costa 500000 lei iar la CMU din Amzei 800000.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Am trecut si eu pe la CMU acum doi ani, dar n-am fost deloc multumita. Asa cum spui si tu, Cam, mi s-a parut extrem de scump fara a fi mai grozav decat alte centre medicale private. Apoi am aflat de la cineva cum ca la Medicover sunt doctori foarte buni si au un laborator foarte performant. Asa ca am schimbat directia. Rezultatul: am de doi ani abonament la Medicover si sunt foarte multumita de toti doctorii intalniti colo. Pe cuvant de onoare ca nu sunt angajata a lor si nici nu intentionez sa le fac reclama. Problema este ca la CMU (la vremea respectiva) pretul era cu aproximativ 50.000-100.000 mai mare per consultatie decat la Medicover, iar de asteptat la rand...am fost de 3 ori la ei si de fiecare data am stat minim 20 de minute.
Pe de alta parte, si eu am auzit (nu mi s-a intamplat) ca cei de la CMU nu binevoiesc totdeauna sa dea chitanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Am trecut si eu pe la CMU acum doi ani, dar n-am fost deloc multumita. Asa cum spui si tu, Cam, mi s-a parut extrem de scump fara a fi mai grozav decat alte centre medicale private. Apoi am aflat de la cineva cum ca la Medicover sunt doctori foarte buni si au un laborator foarte performant. Asa ca am schimbat directia. Rezultatul: am de doi ani abonament la Medicover si sunt foarte multumita de toti doctorii intalniti colo. Pe cuvant de onoare ca nu sunt angajata a lor si nici nu intentionez sa le fac reclama. Problema este ca la CMU (la vremea respectiva) pretul era cu aproximativ 50.000-100.000 mai mare per consultatie decat la Medicover, iar de asteptat la rand...am fost de 3 ori la ei si de fiecare data am stat minim 20 de minute.
Pe de alta parte, si eu am auzit (nu mi s-a intamplat) ca cei de la CMU nu binevoiesc totdeauna sa dea chitanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim spune:

Am trecut si eu pe la CMU acum doi ani, dar n-am fost deloc multumita. Asa cum spui si tu, Cam, mi s-a parut extrem de scump fara a fi mai grozav decat alte centre medicale private. Apoi am aflat de la cineva cum ca la Medicover sunt doctori foarte buni si au un laborator foarte performant. Asa ca am schimbat directia. Rezultatul: am de doi ani abonament la Medicover si sunt foarte multumita de toti doctorii intalniti colo. Pe cuvant de onoare ca nu sunt angajata a lor si nici nu intentionez sa le fac reclama. Problema este ca la CMU (la vremea respectiva) pretul era cu aproximativ 50.000-100.000 mai mare per consultatie decat la Medicover, iar de asteptat la rand...am fost de 3 ori la ei si de fiecare data am stat minim 20 de minute.
Pe de alta parte, si eu am auzit (nu mi s-a intamplat) ca cei de la CMU nu binevoiesc totdeauna sa dea chitanta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaZ spune:

Si eu am mers la control la CMU si nu sunt multumita deloc! Dupa ce ca dai O GRAMADA DE BANI ti se spune "multumim, la revedere!" - dar NICIODATA nu mi s-a dat chitanta sau macar un bon de casa...ceva care sa demonstreze ca am platit suma respectiva...nimic! In plus, daca nu au avut marunt sa-mi dea restul s-au ofuscat foarte tare ca nu le-am lasat sa "rotunjeasca" suma de plata - pai tocami de-aia nu vreau sa le las nici 3 lei! Ceea ce ma face sa merg in continuare (doar la control acolo, pentru ca analizele mi le fac la MEDICOVER - unde intr-adevar esti tratat normal), este medicul, ATAT!
Oare ei nu se autosesizeaza???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Eu mi-am facut numai ecografiile la CMU Amzei, deoarece acolo m-a trimis doctorul meu. Pot sa va spun ca o ecografie pentru trimestrul III costa 1.100.000, dar este cu adevarat foarte detaliata. Am inteles ca aparatul lor si cel de la centrul medical Olimp sunt cele mai performante din Bucuresti. Nu am stat niciodata la coada, dar nici nu mi-au dat chitanta. Nici nu m-am gandit sa o cer, ca sa fiu sincera... mi s-a spus dintotdeauna dinainte cat costa ecografia.

Si eu mergeam la Medicover si eram multumita de serviciile lor. Intr-adevar stau foarte bine cu punctualitatea si politetea. In schimb cu laboratorul, nu prea. Tot la recomandarea medicului, analizele pentru sarcina (urina, sange, secretie vaginala) mi le-am facut la Medsana, unde au fost cu adevarat foarte detaliate si mult mai exacte decat ce imi dadeau la Medicover. Singurul dezavantaj a fost inghesuiala uriasa. Nu m-am gandit sa imi fac programare pentru recoltare de analize si am stat cam in jur de o ora :(. Si sunt scumpe, bineinteles... cam 1 mil si ceva parca cele de sange inclusiv toxoplasmoza. Oricum tarifele sunt pe Internet si din cate tin minte erau destul de la zi.

Mergi la inceput