FIV (32)

FIV (32) | Autor: smita

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Va urmaresc de cateva luni cu foarte mult interes, si apreciez spiritul vostru de echipa.Ma primiti si pe mine? Si eu sunt in aceeasi situatie ca voi(adica am de facut FIV), dl dr. mi-a spus : "dupa Pasti,este pacat in Saptamana Mare" cred ca stiti acum la ce spital si la ce dr.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Bine ai venit, Smita! Speram sa schimbi forumul curand, adica sa treci la mamici cat mai repede!
Multa bafta cu FIV-ul, desi m-am prins unde il faci, conteaza sa fii tu increzatoare in sansele tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna fetelor!
Eu sunt cumnata lui Teli, Simona ma cheama. Asa cum v-a promis ea va voi tine la curent cu ceea ce a mai facut.
Ca sa nu va mai tin cu sufletul la gura....VESTEA MARE : cei doi embrioni care erau ieri A1 s-au transformat peste noapte in A6 si A7.Va dati seama ca se simte mult mai bine! Cat despre embrionii B nici nu s-a pus problema sa-i puna, riscurile erau prea mari dpdv genetic...din cate am inteles eu. Acum ea cred ca e deja pe drum spre casa.
In speranta ca m-am exprimat pe intelesul vostru - eu nu sunt foarte la curent cu toate astea ale FIV-ului - va pup pe toate si chiar va multumesc ca sunteti alaturi de ea.
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Tinem pumnii stransi pentru Teli, asteptam vestea cea mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smita spune:

Multumesc pentru primire nounou! Eu sunt aspiranta la titlul de mamica de 10 ani (cu toate cele:HSG, laparo "perfuzii" ...) si pe deasupra salpingectomie, cred ca am zis bine -adica fata trompite- deci ultima solutie: FIV, pe care am vrut sa il fac in toamna dar din cauza dozarilor hormonale nu s-a putut. Pe acestea din urma le-am repetat acum si au iesit in sfarsit bine.Dar sa nu o lungesc prea mult.Sa auzim de bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Smita - vine ai venit si sedere scurta aici sa te gasim ma mamici.
Teli - ai grija de puiuti.
Fetelor - spuneti-mi si mie ce inseamna " ca embrionii A1 s-au transformat peste noapte in A6 si A7" si ce inseamna embrionii B?
O traducere pls pentru ca mie nu mi s-a explicat la Medsana asa ceva. Mi s-a spus doar ca sunt bine divizati in 3 si 4 celule.

Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floran spune:

Teli, suntem toate alaturi de tine si sa auzim de bine. Intreb si eu au inceput FIV-urile la Medsana ca cineva spunea ca s-au sistat in asteptarea a nu stiu ce lege. Pana acum s-au facu si fara aceasta lege si au fost destule reusite.
Toate cele bune si sa auzim de multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Tinem pumnii stransi de tot pentru Teli si Mickey!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by luli

Smita - vine ai venit si sedere scurta aici sa te gasim ma mamici.
Teli - ai grija de puiuti.
Fetelor - spuneti-mi si mie ce inseamna " ca embrionii A1 s-au transformat peste noapte in A6 si A7" si ce inseamna embrionii B?
O traducere pls pentru ca mie nu mi s-a explicat la Medsana asa ceva. Mi s-a spus doar ca sunt bine divizati in 3 si 4 celule.

Luli si ... atat.



Din momentul fecundarii celula incepe sa se divida, in 2 in primele 24 de ore, apoi fiecare jumatate iar in 2 in urmatoarele 24 de ore, si tot asa. La Medsana ET-ul are loc dupa 48 de ore, deci celula s-a divizat in 4, la Giulesti ET-ul se face dupa 72 de ore, iar embrionul este mai dezvoltat, poate ajunge la 8 celule. In functie de evolutia embrionului in acest interval de timp, se dau "note". Se ma ia in considerare aspectul si gradul de fragmentare (uite www.advancedfertility.com/egg1.htm" target="_blank">aici un link despre cum se face pe alte meleaguri) Eu am avut 2 embrioni, unul cu 2 celule si unul cu trei (nota B si respectiv A). Cred ca daca as fi facut FIV la clinica din link, nici nu s-ar fi uitat la ei. Noi i-am transferat pe amandoi si mai departe stii.. Daca as mai fi facut FIV as fi cerut ET-ul la 72 de ore..


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Multumesc frumos Tia


Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joly spune:

Buna fetelor,
Va urmaresc de 1 an si m-am hotarat sa scriu si eu povestea noastra.Nu as vrea sa va descurajez sunt sigura ca o sa reusim toate sa avem bebe, dar este o chestiune de timp.
Am 34 ani(sotul 35) si ne luptam de 6 ani. Am facut 14 IAS concentrate pe 2 ani si de la noi putere am hotarat sa facem FIV(iulie 2004). La 2 saptamani de la ET, era intr-o sambata , cu 2 zile inainte de testul de sange, au venit rushii. Am "profitat" ca era sambata si duminica si am plans pana nu am mai putut. Luni am plecat la serviciu si in drum m-am oprit totusi sa fac testul. A doua zi cand am luat hartia , scria pe ea 29,3, mi s-au inmuiat picioarele, eram la Medsana, am cerut imediat consultatie la orice ginecolog, care mi-a spus ca sunt insarcinata. A urmat o saptamana de mers la doctorul care mi-a facut Fiv-ul, ecografii, controale," de ce au venit rushii?", miercuri un alt test cu valoare=6(deci scazuse) si ultimul vineri cu valoarea 0.
Ce s-a intamplat fetelor? Doctorul a zis ca este semn bun ca a avut tendinta sa se prinda(poate asa sa ma incurajeze). Eu zic ca sunt vinovata ca am plans si nu am tinut cont de sfatul vostru "Speranta moare ultima", desi nu am intrerupt tratamentul decat dupa ultimul test.
Oricum dupa FIV m-am ales cu chisturi la san si ovare si pana acum am asteptat sa dispara la CM(sfatul medicului), 4 luni dupa Fiv nu am avut niciun folicul dr. spune ca este normal.
Acum vrem sa mai incercam FIV-ul castigator(nu-i asa?) si vreau sa vad multe si numai reusite din partea voastra. Ce se aude de criza de medicamnete?
Va pup,




Mergi la inceput