Ce electrocasnice sa cumpar???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Akula, perfect de acord cu Boghi. Si noi am ales chiuveta din silgranit (Blanco) tot pe considerentul ca la bloc avusesem una greceasca de inox si nu ne-a placut. Asta de silgranit se comporta mult mai bine, nu se pateaza, nu se zgaraie, e super, dar cam scumpa; noi am platit acum 3 ani 12 mil cu robinetul inclus (tot de silgranit, aceeasi culoare cu chiuveta si are si furtun care iese ca la dus, la nevoie); are acelasi sistem de scurgere ca si cel expus de Karina si are si o gaura de evacuare a gunoiului direct in galeata. Foarte practica.
La fel, avem plita (pe gaz, Indesit) separata de cuptor (care e pe gaz, dar are si grill si rotisor electric; cu iluminare - f. util si timer), si, intradevar, am pus cuptorul la semiinaltime, e foarte practic. Si nu sunt de inox, ci emailate, negre. Se intretin mai usor decat inoxul.
Cat despre frigider, avem o combina Whirlpool, congelatorul e jos si are 2 sertare, dar frigiderul are 214cc si de cele mai multe ori ne este neincapator. Data viitoare vom lua unul mai mare, cu siguranta!
Foarte utila este masina de spalat vase, care e Zanussi, am luat-o la mana a 2-a (ca nu stiam daca se merita investitia) si o folosim cu succes de 4 ani.
Masina de spalat avem Daewoo cu bule, am luat-o acum 2 ani cand ne-am mutat la casa, dar parca spala mai bine cea de dinainte (Philco, italiana, verticala).
Uitasem de hota. Avem una Ardo, dar dubla ca marime fata de aragaz, are 2 motoare, filtre si evacuare in afara. Dat fiind ca noi nu avem perete intre bucatarie si living, eu zic ca-si face pe deplin datoria, adica nu se umple toata casa de miros cand gatesc.

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 11 luni) si Ramona (2 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akula spune:

Cautand prin magazine, am gasit o "linie" Bosch: cuptor electric, plita incastrabila, si hota de 90 (cu un motor, asa sunt toate hotele Bosch), culoarea neagra, undeva pe la 1000 euroi.
Din prezentarea facuta de vanzator a rezultat un raport calitate/pret excelent.
Ce parere aveti?
Chiuvete din silgranit am gasit la 15 respectiv 30 milioane . Nu-i totusi prea mult pentru o chiuveta???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Akula, referitor la linia Bosch, parca as avea ceva indoieli avind in vedere ca are cuptor electric. Eu una prefer cuptorul clasic, cu gaze. Cred ca e mai ieftin si mai bun. Dar cel mai bine poate sa te sfatuiasca cineva care are cuptor electric... eu poate gresesc.
Pt. mine 1000 euroi mi se pare mult ceea ce spui (aragazul meu a fost vreo 4 mil acum 5 ani, acuma cred ca e vreo 6-7, hota a fost 1 mil si cam tot pe acolo e si acuma, mai scumpe am vazut la vreo 3-4,5 mil, deci in total maximum 15 mil. te-ar costa totul separat). Acum depinde si de citi bani ai si citi vrei sa investesti.
Referitor la chiuveta din cite tin minte chiuveta mea m-a costat vreo 4 mil. acum un an, dar n-are gaura de evacuare a gunoiului, ca nu mi s-a parut utila, neavind scurgere corespunzatoare gunoilui.



Karina + Bogdanel

PS Magazinul de la Unirea, cel cu electrocasnice se cheama ce Ando&...

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akula spune:

Wife's rulz!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Akula, si mie mi se pare scumpa linia Bosch, plus ca are dezavantajul cuptorului electric. Pe noi ne-a costat plita incastrabila + cuptorul incastrabil pe gaz + hota dubla = 5 mil + 11 mil + 6 mil = 22 mil, deci cam la jumate.
Chiuvetele de silgranit sunt intr-adevar cam scumpe, noi am dat 12 mil cu robinetul inclus (tot silgranit).

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 11 luni) si Ramona (2 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Oamnei buni, vreau sa-mi cumpar alta masina de spalat.
Vreau neaparat una buna si parerile majoritare sunt pro Wirpool.
Acum vin si va intreb: vad ca majoritatea wirpool au cuve din orice altceva numai din inox nu.
ce sunt materialele acestea, sunt bune, sunt proaste, se strica in timp, in cat timp ?
Apoi, trebuie neaparat sa-mi cumpar al 6 lea simt sau ce model ?
Spuneti-mi voi care aveti experiente cu wirpool: de care sa-mi cumpar, ce model, ce cuva, cu cate turatii etc?
Si mai am o intrebare: de unde iau mai ieftin? am incercat sa compar preturile de la Altex cu Domo cu Flanco si nu-mi dau seama care e mai ieftin, fiecare are alte modele sau la modele asemanatoare sunt caracteristici diferite si alte preturi.
Va multumesc anticipat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Jeff, eu am al saselea simt, cu 800 rot., cuva duraprop. Eu sint f. multumita de ea. Daca te-ai hotarit la Whirlpool, vezi pe
www.whirlpool.ro
ai informatii despre toate produsele de la noi.

Sper sa te ajute.



Karina + Bogdanel

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Akula - dupa parerea mea, gama Bosch e cam scumpa. Pe mine m-a costat (plita + cuptor) + hota (incastrabile de inox) = 14 + 5 = 19 milioane.

Chiuveta a fost 7,5 milioane, am prins o oferta ca era in lichidare de stoc si mai aveau doar culoarea verde inchis si un maro cacaniu (am ales verdele, desi nu ma gindeam ca o sa am culoarea asta in bucatarie, si in jurul ei am pus niste accente de culoare - tapiteria de la scaune, draperia, si acum arata foarte bine). Intr-adevar, preturile sunt in jur de 12 milioane si peste, dar mai cauta oferte ... Noi am cumparat cite o piesa pe luna, pina le-am adunat pe toate !

Cu masina de spalat, si eu am Whirlpool, dar e noua, asa ca nu ma pot pronunta asupra cuvei. Am 5108 parca, verticala. Dupa mine, al 6-lea simt e o frectie, nu stiu ce ar putea sa faca mai mult decit ce face asta: spala perfect, stoarce f bine, are tot felul de programe, am spalat si dresuri si esarfe de matase cu ea !

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akula spune:



M-ati dezumflat de tot... O sa incep sa caut din nou;
Problema este ca nu mai vreau inox; uff...

Mergi la inceput