Fimoza - semne

Fimoza - semne | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici de baietei, scuzati-mi ignoranta insa nu prea stiu multe despre fimoza.
Rayan are 3 luni si nu m-am prea omorat cu decalotarea. Am incercat eu de cateva ori, insa, mi-e mila. Pe de alta parte parerile sunt controversate. Unii sustin ca nu trebuie umblat, altii, ca din contra.
OK, intrebarea mea se refera la cum imi dau eu seama ca a facut fimoza?
De ex azi dimineata cand l-am schimbat am incercat usor sa trag de pielesi mi s-a parut un pic rosu si mai umflat intr-o parte.
Asta e fimoza? Daca da, ce sa fac? Trebuie dat cu ceva sau nu?

Crinuta si Rayan


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Fimoza este considerata normala la nastere; chiar daca nu se poate face decalotarea (retragerea pielii preputului) dar nu sunt motive de ingrijorare daca bebe urineaza normal, fara efort, cu jet continuu (asta daca poti sa-l vezi, eventual seara la baie, lasa-l putin dezbracat, al meu facea garantat pishu...)
trebuie consultat medicul daca preputul devine rosu, iritat.
Noua pediatrul ne-a recomandat sa nu-i decalotam, doar cand ii ducem la control periodic verifica el asta.

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003
poze: http://photos.yahoo.com/mirmirion
http://community.webshots.com/user/miremirion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Crinuta, iata ca nu stii chiar tot.

Cel mai bine du-te la un doctor.Daca vrei sa te informezi mai mult despre fimoza, decalotare, circumcizie...vezi ca e subiectul..."Protectia genitala la baieti".Nu te speria...acolo sunt opinii si opinii(firesc).

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Crinuta, in primul rand vreau sa-ti spun ca cel mai bine e sa mergi la doctor care sa-ti zica ce si cum adica sa nu faci ce iti spun eu fara sa consulti medicul mai intai: deci putzulica lui Alex era rosie si umflata in varf asa ca am mers la Culcer care mi-a spus ca este o iritatie si mi-a spus sa il ung cateva zile cu unguent Nizoral si sa-i pun comprese cu Rivanol 1% (parca asta era concentratia).
Nici eu nu stiu ce sa fac cu decalotarea - am tot citit pe aici ca nu ar fi bine asa ca nu fac ce mi-au zis toti doctorii sa fac (adica sa trag putin de piele - la baie).

Eliza si Alex (15 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eliza, si mie mi se pare ca e rosu la varf, dar vad asta numai cand incerc sa il decalotez.
Au ajutat Rivanolul si crema?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Pai la mine se vedea ca e rosu fara sa il decalotez. Era pielea acolo in varf rosie (cam un cm, nu stiu exact cum sa-ti explic). Poate Rayan nu are nimic..
Da, au ajutat Nizoralul si Rivanolul, in vreo 3 zile si-a recapatat culoarea normala si nu a mai fost umflat.

Eliza si Alex (15 nov. 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Eliza. De cate ori l-ai dat cu Nizoral pe zi? Imi inchipui ca ai dat numai la suprafata, nu?
Cert e ca pipi face normal, cu jet lung neintrerupt, iar cand incerc sa il decalotez nu il doare deloc, insa mie mi se pare ca e acolo o inflamatie, de fapt sunt aproape sigura.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eliza5 spune:

Crinuta, eu ii dadeam cu Nizoral o data pe zi iar compresa cu Rivanol 1% ii puneam tot o data pe zi, alternativ cu Nizoralul. Ii dadeam doar la exterior, bineinteles. Totusi din cate stiu eu, Nizoralul e antibiotic, asa ca nu folosi fara sa intrebi medicul, OK?

Eliza si Alex (15 nov. 2004)

Mergi la inceput