triplu test- din nou

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Mitub, eu zic sa stai linistita!
si mie mi-a iesit AFP la limita inferioara cand am facut triplu test, si eu l-am facut la indicatia doctoritei fiindca am luat un antibiotic in primele zile de sarcinca (fara sa stiu de bebe).

Cand a vazut rezultatele la TT, mi-a zis ca ar fi bine sa fac amniocenteza. Nu-ti spun cat m-am stresat, cat m-am gandit ce decizie sa iau, si pana la urma am ajuns sa cer parerea si unui alt doctor, care mi-a zis din start ca el nu mi-ar cere sa fac amniocenteza. M-a trimis la eco la dr Iosup, care s-a uitat cu atentie si mi-a zis clar ca bebe e ok si sa nu o fac.

Pe deasupra, rezultatele intr-adevare sunt foarte usor de gresit, mai ales ca la mine nu stiau exact varsta sarcinii (am o menstruatie foarte neregulata). In plus, doctorul de care iti spuneam mi-a spus ca din cei indicatori, nu poate iesi unul prost si ceilalti bine.
Valorile trebuie corelate: AFP mica cu nu stiu care mare da Down, AFP mare cu nu stiu ce mare da trisomie etc. (nu mai stiu exact sa-ti spun, cert e ca doar valoarea mica a AFP nu justifica o amniocenteza.)
Explicatii pe care doctorita care-mi recomandase amniocenteza nu fusese in stare sa mi le dea.

Iar dr Iosup mi-a spus ca malformatiile care se depisteaza prin amnioc. se vad ecografic de la 12 sapt, mai putin trisomia 18, parca, dar pe care daca o are, bebe nici nu ajunge sa se nasca, moare in sarcina.

Acum eu am aproape 37 saptamani, sunt linistita, si convinsa ca fetita mea e sanatoasa. N-am mai facut amnioc., n-am repetat triplu test, si am avut incredere in doctor.

Daca vrei, ne mai auzim dupa ce nasc, dar iti tin pumnii si sunt sigura ca totul e ok!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Se pare ca multe dintre noi am fost linistite in urma ecografiei facute la Iosup.
Mitub, daca in momentul in care ai facut analiza era saptamana 17 -adepasita, atunci trebuie sa te uiti la valorile din saptaman a 18-a.
Ecografie morfologica ai facut inainte de test? Nu de alta, dar daca nu se stie cu precizie varsta gestationala, se poate grest foarte usor.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Crinuta, eco am facut obisnuita cu 3 zile inainte de test. Insa oricum la mine ba este cu 3 zile inainte, ba cu 3 zile in urma dezvoltarea bebului fata de ce stim din calcule. Prin urmare, am considerat varsta stiuta (erau 17 saptamani si 1 zi) deci pot lua in calcul valorile saptamanii 18 si intru in normal.

La Eco de la 12 saptamani nu cred ca mi-a masurat pliul nucal, si nici eu nu-mi faceam probleme la vremea aceea...

Lavi, asha stiam si eu, ca ma incadreaza ei intr-o grupa de risc de 1/x, dar mi-au pus doar hartiile in brate si am plecat buimaca de acolo, mai ales ca telefonic imi spusesera anterior ca e f. bine.

Oricum, pentru amniocenteza cred ca este deja tarziu, dr. mea va fi in tara cand eu am 21 sapt si 4 zile...

Pupici tuturor, sarcini usoare si bebei sanatosi!


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 21 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Dragele mele,

Am fost la eco morfologica si totul e Ok cu bebe.
Dr. Pop mi-a explicat ca valoarea crescuta AFP se datoreaza unor sangerari avute in primul trimestru de sarcina.

Va multumesc pentru suport,


Boga, mamica de Mirunica si burtica de bb2- 21 saptamani + (DPN 1 august)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

Ruxel, mi l-a masurat dr. dar nu stiu sa-ti spun valorile. Mi-a iesit un risc atat de mic, incat nu mi-a recomandat amniocenteza, iar despre triplul test mi-a spus ca la gemeni nu e relevant.

Crinuta, de ce nu are relevanta plicul nucal ? E adevarat ca numai amniocenteza da un rezultat cert, dar riscul se evalueaza pe baza testelor anterioare.

Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Mitub, ma bucur ca te-ai linistit. Eu stiu cum e sa fi stresata in timpul sarcinii.

Maria, am citit pe un site american multe exemple de aceste gen. Erau cazuri in care pliul nucal era mult prea gros ( peste 6 cand normal ar fi intre 1-3), de asemenea si triplu test prost, iar amniocenteza a demonstrat ca totul e ok.
De asemenea, am citit despre cazuri de copii cu down, la care pliul nucal sau chiar triplul test erau foarte bune.
Nu mai am link-ul. Era tot un fel de forum si sunt zeci de cazuri. Asa am ajuns la concluzia ca atat triplul test cat si masurarea pliului nucal nu au relevanta mare, adica acuratetea este cam de 60-70%.
Eu am avut triplu test prost, pliul nucal era bun insa la limita maxima si cu toate acestea totul a fost ok, multumesc lui Dumnezeu, insa prin ce am trecut eu nu doresc nimanui.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput