A mai construit cineva casa?! (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serban spune:

Salutare. va urmaresc si eu de ceva timp pentru ca vreau sa cumpar un teren mai intai ca investitie si apoi poate vom reusi sa facem si o casa.Tocmai am gasit un lot de 800 mp la 13 euro pe mp in clinceni, dar este extravilan. Noua agentul imobiliar ne+a spus ca trece automat in intravilan de la 1 iunie,dar Crixia mi+a cam dat de gandit.Nu stiam ca pe extravilan nu se poate construi.Asa ca va rog mult sa ma clarificati si pe mine, ciner stie sigur, merita sa cumpar extra sau nu,mai ales ca pretul e f bun si probabil se vor scumpi si terenurile extra? Inca ceva: e o problema daca pe langa lot la vreo 30 m curge un rau?

Multumesc anticipat si multa sanatate.
Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Tu stiai la fel ca si mine ca unele terenuri vor trece automat din extravilan in intravilan.... ori pe intravilan se poate contrui....

si nu cred ca avem acelasi agent imobiliar


5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Mai Tatiana, tu iti construiesti casa sau hotel? :) Cum 20 de camere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

LA 150 MP PE NIVEL NU POA SA FIE 20 DE CAMERE.
Cred ca s-a grabit...

Gata.. la noi s-a terminat si gardul din fata..la-m si vopsit..o sa va mai pun niste poze..
am semanat si gazon si acum asteptam sa iasa....O sa mergem in week-end la expoconstruct sa mai furma idei pt mansarda..cand va fi sa fie de amenajat.
Voi cum ati zis ca ati izolat-o?
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

SERBAN, un sfat credibil il poti avea de la serviciul urbanism din cadrul Primariei in raza careia se afla terenul. Agentul poate scoate fraze ca sa impresioneze, sa promita fara sa stie precis.
Se poate construi cu mici exceptii pe teren extravila, iar ca exemple ar fi: un han, minihotel, benzinarii... constructii care au un alt regim. Nu poti fi sigur ca si terenul ochit de tine are mici exceptii. Tot primaria ramane de baza cu informatia reala.
TATIANA, in ce faza sunteti? Proiect, idei.. ???
MONICA, despre ce izolatie vorbesti, a mansardei?
Noi izolatia exterioara o vom face cu polistiren expandat de grosime 5 mm si densitate 5.

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Christel spune:

Fetele, aveti idee cam cat costa sa faci un gard ,viu,?
Noi avem un teren, dar de casa ne apucam cam in doi ani, cand ne intoarcem in tara. Vecinul nostru deja si-a terminat casa si ne-a propus sa facem intre noi un astfel de gard, fiind mai estetic decat unul normal si vrem sa stim cum se procedeaza si cam cat ar costa un astfel de gard(cam 25 de metri).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by CRIXIA

SERBAN, un sfat credibil il poti avea de la serviciul urbanism din cadrul Primariei in raza careia se afla terenul. Agentul poate scoate fraze ca sa impresioneze, sa promita fara sa stie precis.
Se poate construi cu mici exceptii pe teren extravila, iar ca exemple ar fi: un han, minihotel, benzinarii... constructii care au un alt regim. Nu poti fi sigur ca si terenul ochit de tine are mici exceptii. Tot primaria ramane de baza cu informatia reala.
TATIANA, in ce faza sunteti? Proiect, idei.. ???
MONICA, despre ce izolatie vorbesti, a mansardei?
Noi izolatia exterioara o vom face cu polistiren expandat de grosime 5 mm si densitate 5.

Racushoarele Cristina& Alexia
crixia@gmail.com





Nu mai inteleg nimic ....

scuza-ma ca ma bag dar nu inteleg nimic, eu pe cine sa cred? pe doamna de la primarie care vrea sa cumpar teren de ea, sau pe cel de la agentie care vrea sa-mi vanda cu orice pret???

Peste o luna va iesi PUz-ul pentru ca va trece din extravilan in intravilan, deci asta insemna ca se poate construi. Am inteles ca in zona nu se pot face contructii mai inalte de 2 etaje... deci asta nu inseamna ca pot construi si eu candva o casa??? Sau trebuie sa scrie pe Puz ca se pot face
constructii particulare, te rog lamureste-ma....


5 ani -14 februarie 2005


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_codat spune:

Pentru cele care sunteti din Bucuresti si nu numai...

Conferinta Casa Plus.

Tot ce trebuie sa stii pentru a-ti construi propria casa!

Bucuresti, 13 mai 2005


http://www.creditimobiliar.ro/casaplus/alerta/index.htm

Program: 14.00 #8211; 18.00
Locatia: Sala Sadoveanu, Paviolion 2, Romexpo

Dia

Dia & printesele : Caroline Iulia (14 iulie 2002), Stephanie Daria (09 martie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danilamonica spune:

Si eu am izolat exterior la fel cu polistiren de 5 dar acum ma intereseaza izolarea mansardei!!!!
Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

si noi ne apucam de casa, dar deocamdata suntem doar la faza de arhitect, nu am citit tot ce s-a scris pana acum , dar o sa incerc macar ultima parte, Bianca e f. mica si nu ma lasa sa stau mult, cand am timp o sa va scvriu ce ne-am hotarat sa facem, a si ce vrea sotzul meu f mult, izolatzie de 15 cm, voi ce zicetzi, mie mi se pare cam exagerat avand in vedere ca standardul in ro e 3cm, nu?, a vorbit el cu un arhitect care in afara de ditai izolatzia i-a propus si boiler solar, va rog datzi-mi parerile voastre, ca eu in afara de izolatzie nici boilerului nu-i gasesc vreun rost, daca vom avbea centrala cu incalzire prin podea, deci si apa calda, ce rost are acel boiler, mai ales ca aici nici vara nu-i soare asa puternic
va pupik

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

Mergi la inceput