Ecografia morfologica

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

mai fetelor, la CMU la Iosup ecograful este 3D, am intrebat + ca l-am vazut pe bb cand dadea din manutze


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Va multumesc foarte mult pt ca m-ati lamurit ce inseamna ecografia morfologica. De-abia asteptam sa il vedem si noi pe bebe!

Pupici!

Luminita
20 saptamani
www.geocities.com/gcirceag (filmele mele)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tia, dr Iosup face ecografii in 2 locuri, la CMU si la Diagnosis cred. Intr-o parte o fi ecograf 3D, in cealalta obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Lamuriti-ma si pe mine... eco morfologica e cumva eco Doppler?Mersi si scuze ca m-am bagat!

ROMANA&MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 15 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Tia, dr Iosup face ecografii in 2 locuri, la CMU si la Diagnosis cred. Intr-o parte o fi ecograf 3D, in cealalta obisnuit.


io zic de Centrul Medical Unirea (sediul din Unirea, nu cel din Enescu) unde merg luna de luna, de am facut santz si-au cumparat de curand un super-aparat si este 3D.. parol

romana, eco Doppler se face pentru a vizualiza circulatia sanguina, eco morfologica masoara toate cele ale puiului. de obicei se combina cele doua metode pentru a avea rezultatul complet al ecografiei. mie la eco morfologica de 19 saptamani Iosup mi-a facut si Doppler


22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

Aha, mersic! M-am luminat!

ROMANA&MATEI(04.07.2003) si bb din burtica( 15 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Acuma va intreb eu, ca mi-a venit randul (sunt in saptamana 9 ). As vrea sa fac eco morfologica de 20 de saptamani la dr Iosup.
-Cat costa eco la CMU, unde am inteles ca e 3D?
-Cat costa la Diagnosis (unde am inteles ca e 2D)?
-Are voie si tatal sa asiste la ecografie? (Ma gandesc ca merita, mai ales la 3D)?
-Cu cat timp inainte ar trebui sa ma programez (parca nu m-as programa pana la 12 saptamani cand sarcina va fi "sigura" si stabila)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Lavi, eu sunt insarcinata in 13+ si m-am programat la Dr. Iosup (Diagnosis) inca de acum o luna. Echografia costa 2 mil.si la ea poate asista si taticul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

daca vrei sa vezi si tu ceva nu te duce la Diagnosis, numai tatal poate vedea ceva. eu am fost la diagnosis la Pop, nu am vazut nimic, pozitia aparatului si apoi cind m-am chinuit sa vad ceva oricum nu intelegeam mare lucru ca era 2D. si ca sa fiu sincera nici serviciile nu au fost pe masura renumelui, si nu ma refer numai la doctor, care oricum nu a scos un sunet, a vb. la mobil de 4 ori, etc.
eu la diagnosis ptr eco morfo in 23 de sapt. am dat 2,6 mil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dar Iosup e mai comunicativ? Adica iti explica ce vede acolo?

La primul meu copil inca nu erau aceste ecografii morfo, si mi-a facut dr meu gin. eco la 20 de saptamani in care mi-a aratat stomac, ficat, inima, ca toate camarutele sunt cum trebuie, ca nu are buza de iepure sau gura de lup... insa el nu are la dispozitie ecografe atat de performante asa ca mai nou isi trimite gravidele la eco morfologica intr-un centru mare. Unde banuiesc ca se pot urmari mult mai multi parametri.

Daca nu e diferenta semnificativa de bani (tot 2 milioane si ceva) mai bine merg la CMU unde e 3D si e si mai aproape de mine.

Deci la CMU poate asista tatal? Si cam cu cat timp inainte trebuie facuta programarea?

Mergi la inceput