Ce ati face cu niste diafilme vechi?

Ce ati face cu niste diafilme vechi? | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Aparatul s-a stricat de mult (poate imi poate spune cineva pe unde/daca se repara asa ceva) si mi-a ramas o cutie de diafilme cu povesti la mama. As vrea sa le ravad cu copiii si nu stiu cum. Ma gandeam sa le tai, inramez, fac diapozitive si vad pe fiecare in parte dar parca e prea multa munca... Aveti alte idei?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisi-pis spune:

Mai exista o posibilitate dar tot cu multa munca. Poti sa faci filmulete pe care sa le vezi pe calculator. Cred ca e frumos, pacat ca n-am si eu diapozitive sa ma joc.
Le poti scana ca pe negative de fotografie, sau le poti duce la un centru foto si ii rogi sa ti le puna sub forma de fotografii digitale pe un CD.
Dupa aceea mergi intr-un program de animatie (de tipul Animation Shop) si le copiezi una dupa alta in ordinea logica a actiunii si le salvezi sub forma de filmulet.

Oricum, asta imi imaginez eu ca se poate face, nu inseamna ca merge totul ca pe sfoara. Succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Dar cum s-a stricat aparatul? L-ai scapat jos?S-a spart lentilele?Ceea ce nu cred...eventual poate s-a ars becul(si trebuie schimbat) sau s-a ars transformatorul, daca are unul, sau cablu cu care il bagi in priza este undeva intrerupt...Vezi ce este stricat la el.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Pisi-Pis, multumesc. Toate astea se pot face si in Romania? Da, cam multa munca...
Pai Ana ai dreptate, poate ca-i becul sau altceva inauntru dar unde sa-l repar? Apoi ar trebui sa-l fac sa mearga pe "curent american" si nu stiu prea multe despre astea. Dar daca as reusi sa gasesc un centru sa-l "consulte" as incerca si treaba cu adaptarea dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ana, cum se numeste aparatul? Diaskop? Daca asta-i diaskop atunci cel mic pe care il tii in mana si in care pui diapoazitive ce e? Ma gandesc sa intreb pe forum poate stie cineva unde se poate repara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Pai poti sa il repari tu! Habar nu am cum se numeste...stiu doar principiu dupa care functioneaza...
Il desfaci, si te uiti inauntru la bec, ce putere are.Daca are transformator il scoti si legi firul pe direct, si pui un alt bec cu aceasi putere dar tensiunea de 110 cum aveti voi acolo.Si gata! Imposibil sa nu mearga!Eu stiu ca mai are acolo ceva rotita care invarte diafilmele, vezi ce e si cu aia, pe ceva suport metalic
Sunt convinsa ca il poti repara impreuna cu sotul tau! Va trebuie doar o surubelnita si niste banda izolatoare daca tre sa scoti transformatorul....si poate ciocan de lipit...desi nu cred...Succes!

Sa ne spui daca l-ai reparat!


Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
"Maxima debetur puero reverentia" (Iuvenal) - Copilului i se datoreaza cel mai mare respect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc frumos. O sa incerc sa-l repar totusi in Romania. Sotul nu se pricepe la asa ceva si eu nici atat. Dar merita incercat.

Mergi la inceput