Mami este cea mai tare?

Mami este cea mai tare? | Autor: claza

Link direct la acest mesaj

De vreo trei zile ma lupt cu o gripa urata. Aseara am facut febra mare si mi-a fost tare rau. Ca sa fie tacamu' complet, consortu e plecat in delegatie de vreo saptamana, asa ca serile sunt singura cu Ilinca. Moarta-coapta, a trebuit sa ma joc de-a Alba ca Zapada, sa dansez Aserehe si sa gatesc orez cu "bobite" (mazare), desi abia ma tineam pe picioare. N-am vrut s-o sperii sau sa ramana copilu traumatizat...
Acum insa ma intreb - oare nu s-ar fi putut cumva sa incerc sa-i explic (are 4 ani) ca mami tre' sa zaca lata in pat pana-i trece buba, timp in care ea poate sa fie copil cuminte si sa coloreze sau sa se uite la televizor si sa pape iaurt cu cereale sau ce-o mai fi fost prin frigider? Sau e prea devreme sa incerc sa conving copilu ca si maica-sa e tot doar un biet om?
Vi s-a intamplat sa fiti nevoite sa apelati la intelegerea copilului? Cum ati procedat si cu ce rezultate?

_________________________
iaca si noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

draga mea , nici nu stii cit de mult se aseamana ...situatiile noastre!
acum doua saptamini am fost super bolnava,din alea naspa cu salvari suspect de meningita,etc.stat la pat,,greu!
ghici unde a fost puiul meu in toata aceasta perioada?
PE MINE!efectiv!
si imi doream macar noaptea sa pot sa ma odihnesc, sa dorm linistita!
dar...
a trecut, sintem tot noi, si copii chiar au impresia ca noi sintem cele mai tari si putem rezolva tot,orice, oricum!
te pupacesc si sa stii ca dupa ce trece ...vei fi incintata de "aprecierile"puiului mic!
giani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Initial creeata de claza
N-am vrut s-o sperii sau sa ramana copilu traumatizat...
...
Vi s-a intamplat sa fiti nevoite sa apelati la intelegerea copilului? Cum ati procedat si cu ce rezultate?


Parerea mea e ca nu ai fi traumatizat copilul daca l-ai fi refuzat/amanat frumos.

Si da, eu cand sunt bolnava/f. obosita/ocupata cu ceva urgent ii spun "mama trebuie sa se odihneasca un pic/ mama are treaba" si il rog sa-si faca singur de lucru. Daca insista incerc sa-l ignor.

Cred ca ai nostri copilasi trebuie sa invete de mici ca nu sunt chiar buricul pamantului (chiar daca pt noi sunt ) si ca mama si tata au si ei probleme si preocupari, altele decat persoana lor. Si ca si timpul lor, mai ales cand sunt bolnavi, trebuie respectat.

Multa sanatate.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Si eu sunt de parere ca trebuie explicat copilului ce si cum. Adica Ilinca e destul de mare sa priceapa. Si Andrei al meu are 4 ani jumate , dar intotdeauna ii spun cand sunt ocupata sau bolnava ca nu pot sa ma joc cu el acum si sa-si gaseasca o preocupare singur. Nici vorba de traumatizare. Daca sunt bolnava ma si mangaie si-mi spune "saraca mama, e bolnavioara" Si spune la toata casa sa faca liniste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Eu am incercat mereu sa fiu super mama, super sotie si super fiica si rezultatul a fost ca am ajuns super extenuata .Acum am invatat sa le spun STOP stati asa ca nu mai pot,ajutati-ma si voi.Asa ca pe viitor poti sa-i explici ca esti bolnava si sa se joace singurica sau sa stea langa tine cumintica sau ce vrei tu,insa nu vei obtine nimic bun daca continui sa te impingi dincolo de limite.Insanatosire grabnica!

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

exact cam pe acolo am aju s si eu....adica nervi intinsi la maxim...zi lumina cu asta micu de 7,5 luni, curatenie, spalat, gatit, singura. Azi a trebuit sa merg la medic, am lipsit o ora, cand am venit m-as fi bucurat sa fie copilul palat si hranit, pregatit de culcare, dar nu. Am gasit bucataria tot cu mormanul de vase pana sus in chiuveta, copilul neimbaiat si nemancat. M-am apucat sa-i fierb apa pt lapte, sa-l imbaiez si apoi am trecut si la smotru in bucatarie, sterilizat biberoane si uite asa m-a prins 1 noaptea. Si tot eu sunt cea care lucreaza mai ptin in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

quote:
exact cam pe acolo am aju s si eu....adica nervi intinsi la maxim...zi lumina cu asta micu de 7,5 luni, curatenie, spalat, gatit, singura. Azi a trebuit sa merg la medic, am lipsit o ora, cand am venit m-as fi bucurat sa fie copilul palat si hranit, pregatit de culcare, dar nu. Am gasit bucataria tot cu mormanul de vase pana sus in chiuveta, copilul neimbaiat si nemancat. M-am apucat sa-i fierb apa pt lapte, sa-l imbaiez si apoi am trecut si la smotru in bucatarie, sterilizat biberoane si uite asa m-a prins 1 noaptea. Si tot eu sunt cea care lucreaza mai ptin in casa.


dorsilia... te inteleg atat de bine si cu tot sufletul!!!

claza,fetele au dreptate,poti sa spui copilului ca mama are buba si o doare capul,sa se joace singura ..crede-ma nu o sa fie traumatizat,din contra,dezvolta sentimente de compasiune care sunt mai mult decat benefice.
Cu incredere spune stop cand nu ai cum sa te ocupi de fetita,se descurca si intelege!!

eu personal o sa.l invat pe Marc sa fie sensibil la necazul altora,mai ales a celor apropiati..nu de alta dar o sa se insoare intr.o zi si o sa-i fie nevasta si bolnava sau suprasolicitata si am invatat cat de mult conteaza un strop de intelegere si compasiune la nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri... Cred ca aveti dreptate, de multe ori ma pun singura in situatii de-astea pentru ca nu pot eu sa accept ca nu sunt chiar intotdeauna cea mai tare.
Iar cu Ilinca ma tem ca am gresit deja, caci a fost foarte contrariata cand am incercat sa-i spun ca nu pot sa ma joc atunci , chiar in clipa cand vroia ea. Am vazut pe chipul ei ca intr-adevar nu intelegea ce se intampla: "Dar eu vreau acum!" (in mintea ei asta era argumentul suprem). Asa mi-am dat seama ca poate n-am procedat corect - am vrut s-o invat ca se poate baza oricand pe mine, ca voi fi mereu la dispozitia ei, dar acum imi dau seama c-am exagerat. Va multumesc tuturor ca mi-ati deschis ochii

quote:
eu personal o sa.l invat pe Marc sa fie sensibil la necazul altora,mai ales a celor apropiati..nu de alta dar o sa se insoare intr.o zi si o sa-i fie nevasta si bolnava sau suprasolicitata si am invatat cat de mult conteaza un strop de intelegere si compasiune la nevoie.

mamica dulce - o sa te pomeneasca o nora cu drag, candva...


_
iaca si noi

Mergi la inceput