AM O PROBLEMA!!!

AM O PROBLEMA!!! | Autor: silvia_c

Link direct la acest mesaj

am o problema care mie mi se pare serioasa, de asta intentionez sa merg la psiholog...imi este frica in masina. cand sotul conduce ceva mai repede, cand este trafic, etc, ma sperii ingrozitor! nu plang, nici nu tremur, nu nimic, dar mi se strange inima!!! nu e normal, nu cred ca e normal. precizez ca am avut un accident de masina acum 7 ani, dar ma gandesc ca nu prea are legatura. am vorbit cu sotul despre problema mea, el zice ca nu e nimic grav, si ca trebuie doar sa imi iau carnetul. si mie mi-e frica sa nu fie ceva tzaca tzaca...
a, si sa mai adaug ca imi este frica de furtuni.
va multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandi spune:

...eu mi-am luat carnetul...si tot nu a trecut frica....mi se strange inima si stomacul cand e aglomeratie si am impresia ca toti intra in noi...Daca gasesti vreun remediu, oricare, sa imi spui si mie, te rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Si mie mi-e frica de furtuni, de cutremure, de spatii largi, am rau de inaltime... Si daca ma gandesc bine cred ca mai gasesc vreo 20 de chestii de care mi-e frica. Asta e, fiecare are fobiile lui. Nu cred ca e ceva atat de grav, atata timp cat nu-ti afecteaza viata in societate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

fetelor, multumesc.
am uitat si eu sa adaug frica de cutremure ( a fost unul aici acum cateva zile, de vreo 4.2 grade si eram la ultimul etaj al unei cladiri inalte, nu am putut sa mai respir de frica..), si frica de inaltimi.
mie mi se parea serioasa treaba cu frica in masina, de asta am vrut la psiholog..nu vreau sa scape de sub control.dar ma linisteste sa stiu ca nu sunt numai eu cu fobii din astea, pana la urma, o avea dreptate sotul meu? o fi chiar..oarecum..normal?
va doresc o seara buna fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

nu cred ca iti va trece frica de masina daca iti iei carnetul, din contra, vei fi timorata la volan. si e posibil sa fie totusi o legatura cu accidentul pe care l-ai suferit, undeva in subconstient ceva nu e in regula, nu e o idee rea sa consulti un psiholog. de furtuna si mie mi-e frica, iar femei cu carnet care se tem sa conduca stiu o gramada,dar totusi daca te sperii ingrozitor asa cum spui si constientizezi ca e o problema, e f. bine ca incerci sa o rezolvi. mult succes!


Cu o anumita parte a fiintei noastre traim cu totii in afara timpului.(Milan Kundera)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Sa-ti fie putin frica e un lucru sanatos, asta inseamna instinct de conservare. Insa daca frica te copleseste, atunci nu mai e la fel de sanatos.
Eu am condus la greu 14 ani, dar inca mai am momente cand sunt in dreapta soferului si imi e frica, ceea ce nu se intampla niciodata cand conduc, pentru ca fiind la volan sunt prudenta si incerc sa anticipez situatiile riscante. Insa daca stau in dreapta, pot aprecia situatiile riscante, insa nu am volan, nu am pedale... uneori ma simt neajutorata, pentru ca nu am control aspura unei situatii stresante.
Frica face ca nivelul de adrenalina sa creasca, iar organismul nostru e mai pregatit de lupta si de confruntare. Adrenalina face ca inima sa bata mai rapid si mai cu putere, caile respiratorii se dilata pentru ca noi sa primim mai mult oxigen, sangele circula cu putere catre muschi. Toate astea sunt lucruri bune, insa daca nivelul de adrenalina e prea mare, atunci apar problemele: putem simti ca muschii nu ne mai asculta, parca nu ne mai ajunge aerul, ne simtim epuizati, auzul poate sa se diminueze, apar ganduri negative... asta se intampla atunci cand frica e foarte intensa si adrenalina e secretata in cantitate mare.
Silvia, tu ai facut deja marele pas: sa recunosti ca iti e frica. Dar mai trebuie sa faci unul: sa nu te consideri anormala din cauza asta, organismul tau reactioneaza normal la frica. Apoi incearca sa gasesti metode de a-ti manipula frica. Incearca sa-ti reamintesti cum ai depasit alte situatii stresante din viata ta si incearca sa aplici aceleasi metode si acum. Poate te ajuta sa bei apa rece, sa mesteci guma, sa rontai un biscuite, sa fredonezi un cantec, sa respiri adanc (sa simti ca aerul ajunge in abdomen)... Si de ce nu, poate chiar te va ajuta sa conduci si tu. Nu spun ca frica o sa-ti dispara cu totul, dar poate la volan nu te vei mai simti chiat atat de neajutorata.


Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

multumesc inca o data pentru sfaturi. am vorbit azi la telefon cu o prietena a mea care este psiholog, asa, de principiu, si mi-a zis ca nu e nimic grav, dar daca vreau sa vin la ea, este ok.
trebuie sa adaug ca ieri seara am mers cu sotul undeva cu masina, si a fost ok. o avea legatura cu faptul ca in perioadele cu spaima nu dormeam suficient si lucram mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alus spune:

Este normal ce simtii, si eu simt la fel. Noi am avut accident de masina acum doi ani. A tunci am fost insarcinata in a cincia luna. Toti tri din fericire am iesit cu bine. Noi neam pupat cu TIR deci de aceste masini mie frica mai mult.

Alus+Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

sa zic si eu ceva
eu cred ca daca tu o sa conduci si o sa ai stapanire pe volan atunci nu cred ac iti mai va fi frica(sau cel putin asa de frica)pentruca atunci esti tu cea care controlezi frana si acceleratia
uite ,cu 1 an in urma am avut accident de masina si am fost si cu Robert,avea 7 luni,si de atuncima speri ingrozitor si la o frana brusca sar cu gura pe sotul meu si urlu la el,ne certam de mama focului in masina(in rest nu exista cearta decat de la condus)sau mi se pare ca merge prea repede sau ca sta prea aproape de cealalta masina .......etc
si cand ma speri la orice miscare brusca mi se aduna sangele (asa simnt)in spatele capului si nu mai pot respira
dar cand conduc eu nu este asa si si eu conduc destul de tare,(sant tot cu ochiii prin oglizii ca nu cunva sa ma fi luat vreun politist)eu zic ca eu sant stapana pe volan cand conduc si nu mie frica
mi-a fost foarte greu sa trec peste faza cu accidentul si nu am vrut sa mai conduc dar sotul meu om destept ma impins cu vine vorba sa conduc ,adica trebuia sa fiu undeva la o ora exacta si el facea in asa fel incat sa nu fie ca stia ca pot conduce ,sau in ziua cu accidentul dupa vreo 3 ore dupa acccident a trebuit sa ma duc sa iau masina care mi-o inchiriase insurentul ca cica nu mai eu puteam
aici iarasi mi-a facuto
deci in concluzie(ca ma-m intins----scuze)pune mana si condu si tu,acuma nu te astepta din prima clipa sa nu-ti fie frica dar poate va trece ma-i tarziu
iti doresc numai bine sa sa treaca frica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_c spune:

fetelor, multumesc mult. m-am pus cu burta pe care (poate de data asta nu mai pic examenul de sala) si sper sa iau carnetul cand merg in romania. si o sa-mi vad si prietena psiholog care a promis ca nu ma taxeaza.
va multumesc inca o data, din tot sufletul, este asa bine sa impartasesti cuiva ce simti, si sa stii ca cineva vrea sa te ajute, chiar daca nu te cunoaste. sunteti niste minunate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

neata eu sunt un memru nou dar sa stiti ca am o problema foarte grava cam o am din copilarie,cind eram copil ma trezeam noaptea-n somn si fara sa realizez mergeam noaptea pin casa de multe ori maicamea ma prindea pe marginea balconului mergind uneori afara,o perioada am facut un tratament pe sistem nervos cu niste ace suptiri,care mi le infiba pe tot corpul tinp de5minute pina la 10 si dupa aia invers,acum fiind mare trecind pin multe nu-mi vine efectiv sa cred,nu mai am somn noaptea am luat acum trei ani in urma distonocalme,si am ajuns la un moment dat ca luam cite9 sau poate mai mult pe zi ma inervam foarte repede,noaptea scrisneam din dinti si acum la fel am renuntat la ele cu ciu cu vai,acum opt luni in urma am inceput sa eau pastile de somn ca aja mea zis medicul de aici ca dupa 5min adorm si nu am treaba,am devenit independenta si de ele am renuntat si la ele,de ani de zile nu pot sa dorm noaptea ma apuca somnul dimineata am momente de nu dorm citeva zile dea rindul ce-ia ce nu este normal am lucrat o perioada si ziua era la fel la un moment dat mam angajat la2 servicii o perioada eram rupta de oboseala vroiam sa dorm dar daca dormeam2ore pe zi era mult pentru mine cear daca aveam timp destul sa dorm cu mult calm si liniste acum 7luni nu am avut servici ca venisem in tara la sotul meu,si stateam acasa curat mincare si etc,am zis ca aici am chestile astea din cauza ca am schinbat aerul clima si diferenta de ore,ma plictiseam foarte repede,nu-mi convinea apsolut nimic,ma uram singura pe mine,si mam angajat sa lucrez seara ce nu dormeam cind stateam acsa acum nu mai dorm de loc astazi este a3zi de cind nu dorm,si nu mai pot de oboseala si de spate,nustiu ce sa fac dar simt ca nu mai am mult s-o eau razna astept si raspunsurile voastre buna ziuaHosen

Mergi la inceput