am si eu o intrebare

am si eu o intrebare | Autor: elena.dolores

Link direct la acest mesaj

buna! ma numesc elena si sunt insarcinata in 20 sapt. si pana acum nu am luat nici o vitamina sau surplus de fier cum mi s-a recomandat la prima sarcina (sa iau prenatal si feronat )si as vrea sa stiu cat de important este administrarea acestor medicamente in evolutia sarcinii , ptr. ca medicul de familie si nici ginecologul la care merg nu mi-a recomandat nici unul din aceste medicamente. sau mai bine zis este necesara administrarea unor 'intaritoare' la sarcina si daca da care sunt? mentionez ca am un servici in care pe parcursul zilei nu imi pot asimila din mancare necesarul de vitamine,proteine si ce se mai asimileaza.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Cum noi nu putem si nu ne permitem sa-ti recomandam ceva fara un consult clinic si fara investigatiile paraclinice corespunzatoare , cred ca despre aceste nelamuriri cel mai bine este sa discuti personal cu medicul curant care te tine sub observatie.

El stie cel mai bine ce trebuie sa iti recomande.... doar sa-l intrebi !

Cu stima,

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41659" target="_blank">Ajutati-l pe Mihaita!

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana filip spune:

Cel mai bine este sa intrebi doctorul daca ar trebui sa iei dar sa faci asta cat mai curand.Din cate stiu eu semnele unei anemii sunt:ameteli, picioare amortite, oboseala.Este bine sa iei suplimente in timpul sarcinii dar sa nu faci asta fara recomndarea medicului.Asa ca la urmatoare consultatie...sa ai grija sa-l intrebi.Mie mi s-a recomandat Materna si Thotema dar numai dupa ce mi s-au vazut analizele.Succes si sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moti_nadia2003 spune:

Este foarte important ca in timpul sarcinii sa iei intaritoare.Spre exemplu ei iau:Materna , Fier Acid Folic cam astea.Si viat D in general is foarte ijavascript:insertsmilie('')mportante.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Ca regula generala, in sarcina nu se ia nici o bulina fara avizul medicului care te supraveghezaa, fie ca e vorba chiar si de "banalul" acid folic, indiferent ca sora, matusa, prietena mai stiu eu cine iti spun sa iei... Asa ca daca ai de gand sa iei ceva, orice, intreaba-ti ginecologul.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput