Varicela la adulti

Varicela la adulti | Autor: mariana75

Link direct la acest mesaj

Buna dragilor,
baietelul meu a facut varicela acum 2 sapt, astazi mi-au aparut si mie pe corp si fata bubite rosii.
Cei care ati facut varicela la "batranete", imi spuneti va rog cat de groaznic a fost?
Cate zile a fost eruptia?
N-ati iesit deloc din casa, cat timp?
Multumesc mult.
Sper sa nu fac o forma grava, ca deja ma tine gatul si simt ca nu am aer (insuficienta respiratorie).
Sanatate, pupici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Sotul meu a facut varicela la 31 de ani. A luat-o de la Vladut. A avut o forma f.usoara. Cateva bubite pe trunchi, pe maini si picioare si pe pilea capului. O noapte si o zi a avut febra mare - 39 grade. In rest a stat cuminte in casa timp de 10 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Si eu am facut anul trecut (la 29 de ani), chiar la inceputul lui martie. Vreo 2 zile inainte de eruptie m-am simtit foarte rau, am avut febra 39. Apoi au aparut bubitele tipice, mancarimea a fost groaznica la inceput (noroc de o crema de la doctor), dar in mai putin de 2 saptamani am scapat - trebuia, ca sa ma ocup de copil, ca el era la rand - s-a molipsit de la mine si dupa inca 2 saptamani a facut si el. Culmea e ca am avut bube si pe pielea capului, si in gura - pot sa apara si pe mucoase! Bineinteles ca n-am iesit din casa cat am avut bubele si eram contagioasa. In toata povestea asta cel mai tare m-a stresat faptul ca m-as fi putut imbolnavi in timpul sarcinii, doar cu 1 an inainte! Doctorul la care mergeam s-o fi gandit ca am facut in copilarie si nici n-a adus vorba despre asta si nici mie nu mi-a trecut prin cap. Am avut noroc, se pare ca-i periculos sa faci boala cat esti gravida. Partea buna e ca nici eu, nici Robert (care pe atunci avea 1 an si 3 luni) n-am ramas cu semne. Nu apucasem sa-i fac Varilix-ul dar n-a mai fost nevoie.
Multa sanatate si incearca sa te scarpini! Ai grija sa nu racesti peste varicela, la adulti boala poate avea complicatii! Cheama doctorul daca ai probleme!


Cristina
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVA-DATA spune:

Mariana,sigur e varicela,nu?Eu am avut varicela la 23 de ani si rubeola la 33 de ani.Astept cu groaza 43...Bubitele la varicela sunt pline cu lichid,am avut peste tot(in gura,pe pielea capului,intre degetele de la picioare)desi nu m-am scarpinat,pe fata mi-au ramas urme,caci s-au spart in timp ce dormeam.Nu trebuie sa iesi din casa pana ce nu pica toate crustele si sa nu faci baie.
Eu am facut dus la rubeola si am crezut ca mor...


Eva,Cris si Cristinica

Mergi la inceput