Despre gradinarit (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Pentru “gradinari” am si eu o intrebare. Am un ghiveci din lut care nu are “gaura in fund”. Poate sa pateasca floarea ceva? Este vreo problema? Prin acea gaura se scurge doar apa sau este utila si ptr. altceva? Mi-am pus o planta in acel ghiveci si vreau sa stiu daca poate pati ceva.

Bau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Carola chestia cu gaura e nasoala daca nu exista.Trebuie sa ai mare grija cand uzi floarea pt ca surplusul de apa nu are pe unde sa iasa din ghiveci si daca pui prea multa apa putrezeste floarea.La suprafata pamantul poate sa fie uscat dar pe fundul ghiveciului sa ai inca apa suficienta.

Magda si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by carola

Pentru “gradinari” am si eu o intrebare. Am un ghiveci din lut care nu are “gaura in fund”. Poate sa pateasca floarea ceva? Este vreo problema? Prin acea gaura se scurge doar apa sau este utila si ptr. altceva? Mi-am pus o planta in acel ghiveci si vreau sa stiu daca poate pati ceva.
Carola, plantele au nevoie de un bun drenaj, deci vasul tau daca n-are gaura nu ai drenaj deloc si risti sa o uzi prea mult, radacinile sa ramina in apa si sa putrezeasca. Plantele sufera mai tare de exces de apa decit de lipsa apei! Si chiar o gaurica in fundul unui vas nu ajunge, trebuie puse pietricele pe fund pentru un drenaj bun sau bile de argila speciale. Poti lasa asa o planta intr-un vas fara gaura cu conditia ca vasul sa fie transparent, deci nivelul apei vizibil si pe fund un strat mare de bile de argila. Asa aveam eu inainte un anthurium si era foarte dragut!!!
Dar sa stii ca nu-i greu sa-l rogi pe sotul tau (sau pe altcineva mai priceput :D) sa-ti dea o gaurica-doua-trei in fundul vasului. Asa mi-am transformat si eu niste vase in ghivece. :D

Noutati: mie mi-a inflorit prima lalea!!!
Si crinii au rasarit si cresc cu o viteza!...

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carola spune:

Ma felicit ptr. ca v-am intrebat si va felicit pentru ca ati raspuns asa de repede.

Nu am gasit un barbat priceput,dar m-am chinuit eu sa fac gaura. Am reusit cu chiu cu vai . am crapat ghiveciul dar am facut si gaura :) .
Acum mai am o intrebare. Eu am cumparat ieri floarea si azi i-am schimbat ghiveciul. Am lasat o parte din pamantul pe care il avea si am mai pus altul (pietricele nu am). Acum am vazut ca se cam pleosteste floarea. Care sa fie cauza? Faptul ca nu avea ghiveciul gaura si ca nu avea cum sa respire? Ca am vazut pe glaf, unde sta ghiveciul, apa si ghiveciul ud in fund. Sper sa fie de la gaura aia si sa isi revina.


Bau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana

Petra, help! Unde pana acum nu-mi inflorea craciunitza nici de Craciun, acum e plina de boboci pentru a 2-a oara. Da' sigur nu-i aceeasi serie de flori din decembrie anul trecut. :))Ce-o fi patit? Se poate asa ceva????




Anto,
DA se poate, si nu ai decat sa te bucuri de ele. Si eu am patit la fel anul acesta , dupa ce Craciunita mea a inflorit cu 2 sapt. inainte de CRaciun, mi-a mai inflorit odata, si mai bogat decat prima oara, deoarece eu am fost in vacanta o sapt. de pe 15 ian. si am lasat in casa caldura mai jos, deci a fost mai racoros in casa. Cand am venit am gasit-o plina de boboci, care abia acum o sapt. au terminat de inflorit!
Sa nu uitam ca aceasta floare nu este iubitoare de caldura ci din contra temperatura optima pentru ea este de 18 grade Celsius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,
Da harnice a-ti mai fost !!! Si la scris si la gradinarit! Se vede ca pe unde sunteti fiecare a venit primavara si soarele. si mai ales la Conchita- care acum strange deja seminte si eu nici nu le-am cumparat macar! Nu este drept!!!
Oricum si eu verific in fiecare zi, dupa fiecare razulica de soare ce apara daca mi-a mai rasarit vreo frunzulita de lalea sau zambila, si azi ce credeti ca am vazut???
In locurile unde vazusem ca au iesit 2 frunzulite, azi ma gasit locul scurmat si frunzulitele harcea-parcea, trebusoara facuta de o nesuferita de veverita, incat imi venea sa omor tot neamul vevericesc!
Cele mai vechi pe acest subiect stiu patania mea cu o veverita (poate tot aia) de anul trecut! Ei nu ca daca o vedeam nu stiu ce-i faceam !!! Ii faceam pe naiba , la cat de iuti sunt!
Nu stiu ce sa pun pe acolo sa nu mai vina la ros frunzulitele. Auzeam ca se pun bile cu naftalina din loc in loc. O fii bun? Nu o fii dar eu maine tot pun pe acolo niste naftalina, ca tot mi-am cumparat o cutie cica cu miros de lavanda, si miroase de te da jos a naftalina de aia de la mama ei! ca nu o pot pune nicaieri ca miroase in toata casa!Si nu furmos!

Acum spuneti si voi, Conchita s-a bucurat deja de flori si acum strange seminte, Otilia asteapta sa-i infloreasca lalelele, ca de brandusele s-a plictisit de acum de cand sunt inflorite, si tot asa, iar eu ma lupt cu o nebuna de veverita in fiecare primavara??!??!?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Succese la gradinarit!!

(am postat acest mesaj sa fac 1000 de postari!! Big deal!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Kehleyr

Buna fetelor,

Am si eu o intrebare. Poate ca raspunsul este pe undeva prin subiectele vechi dar nu am rabdare sa caut... Cam cand ar trebui sa rasara begoniile? Am avut unele anul trecut, din cele cu bulbi, si prin toamna le-am pus la iernat cum scrie la carte, in loc intunecat, nu prea cald si nu prea frig (intr-o baie fara incalzire). Ma intreb daca am vreo sansa sa mai imi rasara anul acesta ceva din ele (anul trecut nu le-a mers prea bine, nu prea mi-au facut flori, cred ca era prea multe umbra...). Sa stiu cat astept cu jardiniera sau daca plantez altceva... Ma gandeam si sa umblu in pamant sa vad daca a dat vreo tulpinita dar nu cred ca e o idee prea buna .


Mersi si spor la gradinarit



Jardiniera cu begonii, trebuie acum pusa la soare si udate regulat, in asa fel incat pamantul sa fie usor umed. Mai ai rabdare si nu umbla in pamant, pentru ca s-ar putea sa nu gasesti o tulpinita cum te astepti.
Adevarul este ca begoniile sunt iubitoare de soare, si de aceea nu le-a mers prea bine in vara trecuta.
Poti incerca niste panselute petunii, muscate si marygold(florile acelea portocanii, care au un miros specific), pentru balconul tau care are mai multa umbra.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Va invit la o cafeluta in Gradina mea, sa ma falesc si io cu ceva.
E cald, e bine, maine-poimanine scot si hamacu'.


scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Hopa, ca venisem si cu o propunere adineaori da' am uitat sa va intreb : nu vreti sa zicem altfel la sobektu asta formos, ceva ca spre exemplu "planeta verde" sau cum vreti voi, ca citesc "despre gradinarit" si-mi vine sa casc. Huh, ce ziceti, huh?

scarmanus

Pisicile mele
Gradina mea
_
Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput