Despre gradinarit (9)

Despre gradinarit (9) | Autor: antoioana

Link direct la acest mesaj


Fetelor, da' voi n-ati hibernat deloc?
Ca sa vedeti ca numai ce-am citit o pagina de pe aici si m-am lamurit cum e cu rhododendronul si azaleea. Mersi mult!
Io am inceput cu vechile mele pasarele : am pus deja seminte de busuioc si cimbru si-au si rasarit. De data asta m-am mai smecherit: le-am pus in niste recipiente speciale care ulterior pot fi puse cu totul in pamant, deci adio cu transplantatul clasic si problemele aderente. Si bineinteles ca nu ma las de obtinut rosii din seminte.
Voi ce minuni de gradini mai planuiti fetelor?
Mi-am dat seama deodata ca mi-e dor de Petra, Otilia, Cami si abia astept sa vad ce gradina ii iese Conchitei. Oare mai are de gand sa rastoarne statuiete pe ici pe colo?
Va pup pe toate si de-acum, ca sper la primavara, fac din nou prezenta pe aici.
Cu drag,
anto

...ce-ntamplare cu mine Anto, ce minune cu ei Ioana si Stefan...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Ana cum merge treaba cu gradina?ti-au iesit rasadurile?


http://community.webshots.com/user/iulia253

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matti spune:

Are cineva Dipladenia ? Stiu ca acum trebuie tunsa caci are o gramada de lastari dar nu stiu cum. Stie cineva ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Peca,
Nu vreau sa te contrazic, ai dreptate asa se intampla cu multe flori cumparate, dupa ce le aduci acasa, sunt altele. DAr este o mare diferenta intre apa de ploaie si ce-a statuta. Apa statuta este mai buna, pentru ca pur si simplu i se evepora din ea clorul, care se pune pentru dezinfectare. Daca alegem aceasta varianta este foarte usor sa punem in apa statuta ceva ingrasaminte pentru flori.
si aici se gasesc de cumparat plante ieftine, care au avut o ingrijire precara, si care de multe ori te bucura nespus de mult cu frumusetea lor chiar daca le uzi si cu apa direct de la robinet. Depinde de floare, de rezistenta ei, si de norocul pe care il are ce-l ce o ingrijeste, indiferent ca dai pe ea putini sau multi bani.
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Intru si io repede ca-s busy ca o bee in gradina mea. Am o intrebare fulger la care va rog mumos sa-mi raspundeti: ce fac io cu bulbii zambilelor dupa ce infloresc? Asta in ideea in care vreau sa le plantez si la anu' ca sa am zambile. Sa va dau si datele problemei: gradina mea este de fapt pe balcon iar zmbilele au inflorit in ghivece, evident ca nu le pot lasa acolo peste an, vreau sa plantez altceva in locul lor. Anul trecut, in incercarea mea de a le conserva bulbii am reusit sa-i distrug, ca i-am pus la rece in frigider, nu-i vorba, numa' ca au putrezit din cauza condensului. Anu asta ce sa fac, ca altundeva nu gasesc nicaieri un loc racoros in care sa-i pastrez de la an la an, nu uitati ca in Cipru e cald si prea cald tot timpul anului. Astept cu nerabdare sfaturile vostre si ma pregatesc sa va prezint zambilele .
Va pup cu drag,

scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

Scarmanus iti spun eu ce sa faci.Mi-ai vazut zambilele mele??Asta-i al doilea an iar vremea de aici e ca la voi.Dupa ce s-au uscat florile mov sau ce culori ai tu, l-e tai iar restul plantei il lasi inca in pamint.Raresti udatul,iar cind toata planta s-a uscat(pamintul e uscat)atunci scoti bulbii,ii pui in hirtie si ii bagi la frigider(in sertarul de legume).Ii lasi pina prin octombrie iar apoi cind vrei sa-i plantezi ii lasi vreo 2 zile afara.Poti sa-i plantezi chiar de prin septembrie.Eu am si 2 crini mari amarilis unul alb si unul rosu care inca n-au inflorit.Infloresc prin aprilie si au o minunatie de floare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Iulia scumpa,

Ce mi-ai recomandat tu eu am facut deja, numai ca mie mi-au putrezit din cauza umiditatii chiar in frigider!!! Iti dai seama? Am facut exact cum zici tu, le-am taiat florile dupa ce s-au uscat, am rarit udarile pana s-au uscat si frunzele iar apoi le-am taiat si pe ele si pe urma am scos bulbii si i-am pus sa se usuce. Abia pe urma i-am depozitat in sertarul cu legume de la frigider. Cu toate astea au putrezi. Oare ce am facut gresit?


scarmanus

Pisicile mele

Sa nu lasi nici o zi sa treaca fara sa faci sau sa auzi ceva frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia grosman spune:

ce sa mai zic???poate ar trebui sa-i bagi in rumegus si asa sa-i pui in frigider?i-ai impachetat pe fiecare in parte cu hirtie??(ca eu asa am facut).Incearca la sera si intreaba daca nu au rumegus special ca la noi exista si se vinde la pungi.Sau iti mai vind un pont:incearca la magazinele de animale si cere-le un pumn de tot un fel de rumegus e si ala ce pun ei la animale(in special hamsteri)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Scarmanus,

Si aici pe unele pachete cu bulbi se recomanda tinerea lor in frigider, dar pentru maxim 3-4 saptamani!
Eu stiu ca bulbii zambilelor se pastreaza la fel cu cei de la lalele. Adica, dupa ce au inflorit, se lasa sa se usuce frunzele, se scot si se pun la soare sa se usuce bine, dupa care se pun in pungi de hartie si se pastreaza la loc intunecat si putin mai racoros, fara umezeala.
Acum daca la tine este tot timpul cald, o sa fie un pic mai dificil. Oricum important este pentru bulbi sa fie bine uscati, tinuti la soare(evetual acoperiti cu un ziar). Stiu ca mama mea lasa bulbii la uscat la soare si cate 2-3 saptamani. Asa ca daca nu este umezeala din atmosfera si bulbii sunt uscati bine, cred ca le este suficient doar un loc de depozitare intunecos si in hartie.
Tot procedeul cu uscatul mai dureaza, si ii poti pune cam cu o luna inainte de plantare si in frigider, dupa cum stii si ti-a spus si Iulia.
succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

Fetelor vin si eu cu o intrebare.

Avem o bucata de gradina(16 m2) pe care troneaza un nuc.Deci e multa umbra.Am mostenit si 2 trandafiri care nu am idee cum de infloresc(vai de trandafirasii aia), si iarba ce mai creste.In rest nu reusesc sa fac nimic.Am cautat bulbi de flori ce cresc la umbra, nici macar nu mi-au iesit.Iarba pun in fiecare an,..si dispare...As avea vreo sansa sa am flori in gradinita?Ca tare as vrea sa-mi pun floricele..Doar la balcon am muscate ca astora le merge bine..ca in rest nu se poate.

-----------------------------
'Babies come into the world holding joy in their hands and when they open those small fingers, the whole world's supply is replenished.'

Si a trecut un an

Gabriela si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mai fetelor eu-s catastrofa la plantat si la ingrijit floricele...sa mor de n-as vrea. .. Am eu inima mare da' nu-mi iese si basta! De ex am primit multe ghivece cu flori de casa noua acum 2 ani, acum nu mai am decit unul care nu stiu cum a rezistat!Si am mostenit de la fostii proprietari o gradina foarte frumoasa, vreau sa o mentin si sa o fac si mai si. Florile sunt capitolul cel mai greuBuuun si acum intrebare: a pus careva gazon gata cumparat? Adica din ala ce il iei sub forma de rulou, il pui pe pamintul arat si cica gata ai gazonu' instant. S-a comportat bine? Ce a trebuit sa faceti sa-l mentineti?Si ca sa ma laud si eu, anul trecut am pus panselute in niste ghivece din alea mari pe treptele din fata casei si spre surprinederea mea totala s-au incapatinat sa reziste pina aproape in toamna chiar mai mult decit la vecini. Primul pas in ale gradinariei cred ca-s panselutele care-s flori usurele de crescut si uite na ca l-am trecut!Incetisor incetisor invat si eu. Nu ma uitati cu gazonul, plssssVikinga& micul viking Aldo(15noi2003)"Love like you've never been hurt and dance like you do when nobody's watching."

Mergi la inceput