Ochi albastri din negri+caprui?

Ochi albastri din negri+caprui? | Autor: ana3

Link direct la acest mesaj

Fiica mea de 7 luni are ochii albastri( deci nu gri) desi noi avem:mami ochi negri si tati caprui? E posibil ca pana la varsta asta sa nu se fi "stabilizat" culoarea? Eu stiam ca si din albastri + caprui arareori ies albastri ptr ca gena ochilor albastri e o gena slaba comparativ cu cea a ochilor caprui, dar la noi e chiar curios.Sa mai astept minunea(sa devina caprui), sa ma calmez ca exista si asa o psibilitate(in familia bunuicii mele mai multi frati si surori aveau ochi albastri) sau sa fac un test adn?(sper ca nu sunt paranoica)
Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anculina spune:

Socrul + soacra mea = bruneti cu ochi caprui- negri.
Sotul meu = ochi albastri.
Se intampla.
Se arunca in neam.
De ce sa faeti ADN-ul ?
Doar daca il aveti laptar pe George Clooney ! Ha !

Daca iei totul prea in serios, faci riduri !Zambeste !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Eu si sotul avem ochii caprui,iar copilul ochi albastri.In familie avem pe tatal meu cu ochi albastri si unchiul sotului.

Alina & Dragos (11.04.2002)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pako spune:

Si eu stiu un caz..
El, ea cu ochii caprui...copilu' ochii albastrii.Spuneau ca unul din bunicii lor avea ochii albastrii.Asa ca se mai intampla...

Felicia si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianapatrik spune:

Eu ochi verzi,sotul ochi verzi===Patrick ochi albastrii.
Sora mea are ochi albastrii si socrul meu.


De ce sa faci test ADN?Daca ai "motive" fa-l.(era o glumita).

diana&patrick

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

sora mea mijlocie are ochii albastrii. Mama caprui, Tata la fel. Bunicul avea o tenta de albastru cand era mic. Se pare ca de la el i s-a tras.

teste adn? nu cred ca e cazul doar pt culoarea ochilor. cand sunt diferentze de grupa sanguina se mai pun astfel de probleme, dar pt culoarea irisului nu e cazul. parerea mea personala.

Freia si Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cosmina2 spune:

Eu am ochii verzi,sotul meu albastrii,iar baiatul nostru cel mare are ochii caprui ca si a cumnatei si a socrul meu,dar in rest seamana cu mine(mai putin la sex)
Culoarea se poate schimba pana la 9 luni,dupa aceea...e definitiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Hai sa-ti povestesc ce-mi amintesc eu din Genetica de clasa a 12-a: sunt gene recesive si gene dominante. Pentru culoarea ochilor, ele sunt B(dominant) si b(recesiv). Ochii pot fi, din pdv genetic, de 3 feluri: BB, Bb si bb. Primele doua variante inseamna ochi negrii sau caprui (deci nu stii daca ochii vostrii sunt BB sau Bb), iar bb inseamna albastrii sau verzi. Ca sa afli cum ar putea fi ochii copilului, faci un tabel cu un "parinte" pe verticala si celalalt pe orizontala.

Prima varianta: ambii parinti BB, si copilul va avea BB
B B
B BB BB
B BB BB

A doua varianta: un parinte BB, altul Bb. Copilul va avea BB sau Bb, adica tot caprui/negrii
B b
B BB Bb
B BB Bb

A 3-a varianta: Ambii parinti Bb. Copilul are 25% sanse sa aiba bb, adica ochi albastrii/verzi
B b
B BB Bb
b BB bb


PS Nu-mi ies tabelele astea aliniate cum vroiam, dar sper sa intelegi. E mai simplu decat testul ADN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimaxi spune:

Maximilian are 6 luni si are ochi albastri-albastri! eu sper sa nu se schimbe! Eu mamica, am ochi caprui-verzui, iar taticul are ochi caprui. Cresd ca-i mosteneste de la tatal meu=bunicul lui, care are ochi albastri, tata tatalui meu, la fel ochi albastri!
Nu avem nici un vecin frumos cu ochi albastri!


Alina si Maximilian
noastre la
http://pg.photos.yahoo.com/ph/alina_anamaria/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bertha spune:

Se intampla mai des decat crezi!

Anculina, buna faza cu laptarul!

Bertha si Darius - frumusete rara (DN 08-06-2004)

http://pg.photos.yahoo.com/ph/cuc0204/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Eu ochii verzi, sotul ochii caprui, fetita ochii negri. Nu stiu de unde au rasarit, ca nu-i are nimeni in familie negri.
Nora, ma poti lamuri cum e cu varianta asta? Eu am facut fiv, sper sa nu fi incurcat nimeni "borcanele" pe acolo.

Mergi la inceput