Muzica clasica ptr. bebe

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Am fost incantata sa vad ca nu sunt singura care considera ca muzica "culta" are un rol foarte important in viata copilasului. Si eu mi-am pregatit o gramada de cd-uri cu mp3-uri pentru BB, pe care se regasesc foarte multe dintre numele pe care le-au mentionat cei care au raspuns. Mai am Grieg; Beethoven - Simfonia a 6a, Pastorala; Maestrii Barocului; Rodrigo - Concierto de Aranjuez, Adagio...
Am incercat si cu ceva arii celebre (baietasul unor prieteni veniti in vizita, in timp ce a auzit muzica, a incercat sa cante "Celeste Aida" - are un an si trei luni!)
Cred ca functioneaza la fel de bine si Vangelis Papathanasiou, Enya si Pink Floyd - Wish You were Here...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Eu am citit ca Mozart si Chopin sint cei mai buni compozitori clasici pentru bebelusi, mai ales daca asculta muzica lor inca din burtica si mai putin Bach de exemplu, pe care il vor gusta cind vor fi putin mai maricei. Eu am incercat cu Agata si cred ca cine a spus asta are dreptate. Pe Agata o linisteste muzica lor... dar adoarme pe muzica lui Santana pe care o adora si o recunoaste imediat. Cred ca ii place si Vivaldi si Beethoven, nu stiu exact in ce masura. De asemenea reactioneaza foarte bine la Pink Floyd, Cranberries, Phoenix si, surprinzator, la melodia Child In Time de la Deep Purple. Ii place sa danseze insa pe muzica anilor '60-'70.

Cornelia, mamica Agatei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadm spune:

Pe fetitza mea o linisteau foarte repede sonatele lui Chopin. Acum, la 2 ani, a descoperit Nunta lui Figaro - Mozart si ma pune sa il dau de citeva ori de la capat pe "nenea". Copii sunt foarte receptivi la muzica buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpop spune:

si eu am auzit ca Mozart este cel mai bun la bebei, chiar ajuta la dezvoltarea lor din toate pctele de vedere (psiho-motorie). Exista si niste cd-uri cu muzica clasica pt bebei, care au in proportie de 80% Mozart.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

In magazinele de muzica (SUA si Canada) sunt deja CD-uri cu muzica clasica pentru copii ( in special piese pentru pian); sunt foarte bune. Cred ca se gasesc si in Europa si evident in tara. Intrebati la magazinul Muzica de pe Calea Victoriei poate au.

Mergi la inceput