Micsorarea stomacului !!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

ca sa revin cu lamuriri...persoana care a facut op. este vara mea, care n-avea decit 70 de kg, dar la 1.50 m ai ei era cam grasutza. Asa ca s-a operat. In Bucuresti. Nu stiu exact spitalul, nu eram in tzara atunci, dar pot sa o intreb.

In primul rind, si-a revenit dupa op. in vreo 7-8 luni.
In sensul ca avea dureri f. mari de stomac si o stare generala proasta - voma, etc.
A fost prevenita inainte de op.

De asemenea, a fost prevenita ca pot exista complicatii care apar dupa un nr de ani, si op. poate avea repercursiuni asupra ficatului, bilei, etc.

Ei bine, ea a luat toata greutatea la loc (15 kg, cit a slabit in primele 10 luni) si din noiembrie a inceput sa aiba greturi, sa verse din ce in ce mai mult, ca sa i se spuna ca , datorita stomacului care nu mai poate procesa alimentele in mod corespunzator, ficatul ei nu mai face fatza si tb. sa se op. din nou sa remedieze situatia.

E drept, stia de la inceput riscurile. Si se pare ca au fost agravate de faptul ca nu si-a modificat dieta (minca si maninca f. gras, multa carne de porc si multe dulciuri).

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pdelia spune:

Eu am o prietena in aceeasi situatie cu mine si ne tot gandim cum sa facem sa slabim .Despre operatiile acestea am auzit tot felul de lucruri , mai putin efectele secundare pe termen lung .
Stiu ca la Cluj se face aceasta operatie si e mai ieftin decat la Bucuresti . Am o cunostinta care s-a operat acolo dar de la ea nu pot sa aflu ce efecte secundare a avut operatia ca e secretoasa si fitoasa .Ea a slabit intr-un an 30 de Kg. .
Astep noi informatii !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Mie mi se pare alarmat ca se face operatia asta in Ro la persoane fara mari probleme de obezitate, dupa cite am vazut eu la tv e o operatie serioasa care-ti modifica tot procesul digestiv si au fost si cazuri in care s-a soldat cu moartea.
Io zic ca la 20 de kg in plus nu e cazul de operatii asa riscante

Cipcipcip si bebe in burta 16 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela72 spune:

Am un prieten rezident chirurg (in ultimul an de rezidentiat) care face impreuna cu proful asemenea operatii la Timisoara, in spitalul judetean. M-am aratat interesata, i-am zis ca platesc tot ce trebuie (in jur de 1000 de euro)- numai inelul costa atata, dar mi-a zis ca nici vorba, ca acest gen de operatii nu se fac decat la persoanele cu un grad foarte mare de obezitate, nu la mine care am ramas dupa nastere cu 20 de kile-n plus, ca astea-s mofturi si ca sa pun mana pe-o coarda si s-o sar ca o sa slabesc natural. L-am mai batut eu la cap un pic si mi-a zis foarte serios ca proful n-ar accepta sa-mi monteze inelul la greutatea mea. Asa ca nu-mi ramane decat sa imi cos gura.

Mire-mama de fetita frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

E f serioasa decizia de a face aceasta operatie si am vazut destule reportaje pe discovery si am si citit despre acest subiect!Implica multe riscuri si se monteaza acest inel pt a limita cantitatea de mancare introdusa in stomac!Persoana care a facut operatia trebuie sa isi schimbe total regimul alimentar nesanatos pe care il urma inainte pt ca daca va continua sa manace la fel nu e loc in stomac ca inainte=>dureri&alte complicatii!
Daca nu ai vointa degeaba faci operatia-cu referile la pesoana data de cineva exemplu ca nu a slabit!
Oricum aceasta operatie nu se face decat daca viata pacientului e in pericol,obezitate morbida si daca acel pacient nu a avut rezultate cu alte regimuri de slabire!
In Romania nu inteleg de ce se face celor care nu au nevoie!Dupa parerea mea moralitatea unor medici lasa de dorit daca accepta sa faca aceasta operatie pt ca e la moda silueta snur!
Si eu am tendinte de ingrasare de cand ma stiu,dar prefer sa ma autoeduc decat sa imi asum riscuri inutile!

si pestiuc iubit&saltaret de 35s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Off topic-Mirela72,am rude la Timisoara-dupa ce nasc vin acolo si te alerg de iti sar capacele si te bag si la dieta-dar imi dai mie cei E1000Vrei?Vezi ca sunt draguta si iti iau doar pretul inelului,manopera ti-o las ca spaga-ca tot se poarta la noi in Ro!

si pestiuc iubit&saltaret de 35s+

Mergi la inceput