remedii impotriva tusei

remedii impotriva tusei | Autor: light

Link direct la acest mesaj

Dupa 2 zile de curs nasul a inceput o tuse seaca. Noi folosim de obicei Eurespal si ceai pectoral. I-am dat dimineta si i-a trecut pana la ora de culcare la pranz can l-a apucat o tuse de nu se mai oprea si nici nu putea adormi. I-am pus si picaturi in nas pentru ca e infundat, dar parca tot pe gura prefera sa respire si tusea se accentueaza. Sper totusi sa isi faca Eurespalul efectul ca nu stiu ce sa ii mai dau. Voi ce remedii folositi?mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Eu m-am fript de nu stiu cite ori cu tusea si cu tratamentele date de mine acasa incit iti recomand sa mergi la doctor. Pentru tuse i-am dat Mucosolvan, Eurespal, Ambroxol (romanesc), sirop de patlagina, Rhinatiol, Paxeladine, dar depinde de felul tusei.

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Ai dreptate, ce sa zic. Ultima data cand a aparut o tuse seaca, asemanatoare cu cea de acum, si tot dupa o perioada de curs nas, i s-a prescris Eurespal si seara 2.5 ml Ketof. Daca nu se amelioreaza pana maine cu tratamentul asta plus ceaiuri, o sa merg la doctor.mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Carmen, cum v-ati impacat cu Mucosolvanul?
Emi are tuse productiva, nu tuseste rau, dar vreau sa intervin sa nu se agraveze.
Ce trebuie dat la tuse seaca si ce la tuse productiva?
Multumim,

Emi si mami Raluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

pt. tuse seaca Paxeladine sau Tussin, + ceai antibronsitic cu sirop de brad si miere. Ii mai fac si un ceai din ceapa, nuca, scai, miere si sirp de brad. Il fieb pana scade la jumatate si ii dau caldut . Nu e asa rau daca se pune miere si lamaie.
Pt tuse productiva Mucosolvan. Eu ii mai pun pe pieptut un prosopel cu ulei caldut si schim la cate 10-15 min., prosopelul, doar ca nu prea ma lasa. Destul de greu e. Sau sare calda intr-un saculet si impachetat intr-un prosop i-l pun la gatut si pe pieptut noaptea, altfel nu reusesc.
Are efect. Ar avea si mai mare efect daca m-ar lasa sa-i pun de cate ori trebuie. Dar, copiii sunt caposi.
sanatate la micuti

Antonela & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Si noi recomandam cu caldura siropul de brad (folosit la o bronsiolita).

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Prima data dr i-a prescris Mucosolvan cind avea tuse productiva, nu-mi amintesc daca nu cumva avea si pneumonie, oricum a fost eficient atunci. Dupa aceea, cind a mai tusit iarasi, i-am dat de capu` meu Mucolsolvan, ca am zis ca asta-i remediu, dar de unde? Dupa vreo 2 zile de administrat, fara nici un rezultat am fost la medic si i-a schimbat, cu Rhiniatiol. Ultima data, acum vreo 3 saptamini la fel, tuse productiva, i-am dat ambroxol romanesc si mai rau am facut, incepuse sa tuseasca si mai urit. In concluzie, nu o nimeresc nicum cu medicamentele atunci cind tuseste, drept pentru care merg la dr.

quote:
Originally posted by Emi si mami

Carmen, cum v-ati impacat cu Mucosolvanul?
Emi are tuse productiva, nu tuseste rau, dar vreau sa intervin sa nu se agraveze.
Ce trebuie dat la tuse seaca si ce la tuse productiva?
Multumim,

Emi si mami Raluca



Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

A! Si cu ceai de muguri de pin, la fel, o data a mers, dar de cele mai multe ori nu!

Carmen,Ilinca&Ionut
http://photos.yahoo.com/m_costin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

noi i-am facut ceai din coji de nuca cu ceapa( 2 cepe intregi + vreo 7 nuci, cu apa cat sa le acopere) - fierb pana se scade apa bine de tot
inainte de bagat la fiert - spalati nucile bine bine

fiert bine - vreo 40 minute
si apoi i-am dat cu miere cu lingurita
si i-a trecut tusea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni25 spune:

eu zic sa nu tratati tusea dupa ureche,este primul pas spre bronsita astmatiforma sau mai rau- astm.un lucru de care sa tineti cont cand copilul este racit,este acela de a-i fi nasucul in permanenta suflat,caci mucisorii se scurg in pept si nu e bine.Apoi imediat la medic,numai el isi da seama de ce natura este tusea si ce siropel trebuie dat


moni si Maria 4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olivetti spune:

corect ce zice moni25
dar.. nu sunt de acord ca ptr fc tuse sa ajungi la dr... cred ca fc parinte isi da seama cand este de dus la dr

altfekl o sa devenim robii dr
si ca sa nu mai zic ca uitati-va ce este afara
unde scoti copilu p[e vremea asta
si-l duci lka dr unde se intalneste si cu alti virusaki
mai bine
chemat dr acasa

Mergi la inceput